jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۶۱۶ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با توجه به این‌که برنج جزو یکی از کالاهای اساسی کشور و اصلی‌ترین بخش سفره خوراک مردم کشورمان است باید همواره در این زمینه سیاست‌های علمی و اصولی اجرایی شود تا جایی که این کالا هرگز دستخوش تلاطم و فراز و فرودهایی از نظر قیمت یا حجم تولید نشود.

این درحالی است که اگر به عملکرد یک دهه گذشته سیاست‌‌های تولید برنج توجه داشته باشیم، می‌بینیم تغییر خاصی در زمینه حجم تولید ایجاد نشده و در عین حال همواره فراز و فرودهای قیمتی را شاهد بوده‌ایم که این موضوع شاهد مثالی مناسب برای سیاست‌های غیر اصولی در زمینه تولید و توزیع برنج به عنوان یکی از اقلام کالای اساسی کشورمان است.

اما امروز با توجه به همین پیشینه دوباره می‌بینیم دولت با ارائه قیمت غیرمتناسب خرید تضمینی به نوعی بازهم همان راه اشتباه قبل را در پیش گرفته است؛ چون اگر در این زمینه تجدید نظر انجام نشود در واقع خرید تضمینی به نفع دلال‌ها کنار خواهد رفت. به این ترتیب که دلال‌ها با استفاده از فرصت ایجاد شده تنها با قیمت اندکی بیشتر از خرید تضمینی، برنج تولید کشاورزان را از خریداری کرده و در شرایطی که خودشان بازارسازی می‌کنند با قیمت‌های بسیار غیراصولی دقیقا مثل اتفاق چند روز اخیر وارد بازار خواهند کرد. از این رو اگر مسئولان نمی‌خواهند سال آینده با چالشی جدی در زمینه کنترل قیمت و تامین نیازهای بازار مواجه نشوند بهتر است اکنون با تجدید نظر در قیمت خرید تضمینی شرایط را به گونه‌ای تنظیم کنند که برنجکاران به تولید بیشتر تشویق شوند و در نهایت خودکفایی در زمینه تولید برنج را تجربه کنیم.

علی ایرانپور

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر