jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۵۳۱ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با توجه به این‌که برنج جزو یکی از کالاهای اساسی کشور و اصلی‌ترین بخش سفره خوراک مردم کشورمان است باید همواره در این زمینه سیاست‌های علمی و اصولی اجرایی شود تا جایی که این کالا هرگز دستخوش تلاطم و فراز و فرودهایی از نظر قیمت یا حجم تولید نشود.

این درحالی است که اگر به عملکرد یک دهه گذشته سیاست‌‌های تولید برنج توجه داشته باشیم، می‌بینیم تغییر خاصی در زمینه حجم تولید ایجاد نشده و در عین حال همواره فراز و فرودهای قیمتی را شاهد بوده‌ایم که این موضوع شاهد مثالی مناسب برای سیاست‌های غیر اصولی در زمینه تولید و توزیع برنج به عنوان یکی از اقلام کالای اساسی کشورمان است.

اما امروز با توجه به همین پیشینه دوباره می‌بینیم دولت با ارائه قیمت غیرمتناسب خرید تضمینی به نوعی بازهم همان راه اشتباه قبل را در پیش گرفته است؛ چون اگر در این زمینه تجدید نظر انجام نشود در واقع خرید تضمینی به نفع دلال‌ها کنار خواهد رفت. به این ترتیب که دلال‌ها با استفاده از فرصت ایجاد شده تنها با قیمت اندکی بیشتر از خرید تضمینی، برنج تولید کشاورزان را از خریداری کرده و در شرایطی که خودشان بازارسازی می‌کنند با قیمت‌های بسیار غیراصولی دقیقا مثل اتفاق چند روز اخیر وارد بازار خواهند کرد. از این رو اگر مسئولان نمی‌خواهند سال آینده با چالشی جدی در زمینه کنترل قیمت و تامین نیازهای بازار مواجه نشوند بهتر است اکنون با تجدید نظر در قیمت خرید تضمینی شرایط را به گونه‌ای تنظیم کنند که برنجکاران به تولید بیشتر تشویق شوند و در نهایت خودکفایی در زمینه تولید برنج را تجربه کنیم.

علی ایرانپور

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر