jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۳۹۴ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

المپیک بزرگ‌ترین رویداد ورزشی است که هر ورزشکاری آرزو دارد یک بار آن را تجربه کند. امسال بازی‌های المپیک تابستانی در ریودوژانیرو برگزار می‌شود که این رویداد بزرگ 28 رشته ورزشی و هزاران ورزشکار با ملیت‌های مختلف را زیر پرچم المپیک جمع می‌کند. ایران نیز مانند سال‌های پیش در میدان المپیک حاضر است تا علاوه بر تحقق شعار دوستی ملت‌ها، دستاورد ورزشی خود را به نمایش بگذارد. بر این اساس هر روز به اتفاقات المپیکی ورزش نگاه کوتاهی می‌اندازیم.

مرد مدال‌های ژیمناستیک المپیک

نیکولای یفیموویچ آندریانف از مشاهیر و مفاخر ژیمناستیک شوروی سابق و روسیه است. آندریانف رکوردار کسب مدال بین ورزشکاران مرد ژیمناستیک المپیک است و تا پیش از رکوردشکنی مایکل فلپس آمریکایی، رکورددار بیشترین مدال تاریخ المپیک در بخش مردان بود. این ورزشکار برجسته در سه دوره بازی‌های المپیک، 15 بار روی سکو رفته است که هفت بار آن مدال طلا بوده و پنج نقره و سه برنز نیز کسب کرده است.

آندریانف سومین ورزشکار در تاریخ المپیک از نظر تعداد مدال پس از مایکل فلپس و لاریسا لاتینیناست. آندریانف در المپیک 1976 مونترال بیشترین تعداد مدال را با شش مدال فردی و یک مدال تیمی کسب کرد. وی رکورددار بیشترین مدال کسب شده در رقابت‌های انفرادی با 12 مدال در بین ورزشکاران ژیمناستیک است.

پس از گذراندن دوران حرفه‌ای و اعلام بازنشستگی در سال 1980 در کشور خود به مربیگری پرداخت و 12 سال مربی تیم جوانان کشورش بود. در سال 1994 و به دعوت رقیب و دوست قدیمی خود، میتسو تسوکاهارا، مربیگری تیم ملی ژاپن را پذیرفت و این تیم را به مدال طلای تیمی المپیک 2004 آتن رساند. پس از آن، آندریانف به زادگاهش شهر ولادیمیر بازگشت و به عنوان مربی ژیمناستیک در مدرسه‌ای که خود از آنجا فعالیت حرفه‌ای را آغاز کرده بود، مشغول به کار شد.

آندریانف در 58 سالگی و پس از سال‌ها مبارزه با یک بیماری عصبی و در حالی که در روزهای پایانی عمر خود قادر به حرکت و تکلم نبود، درگذشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر