jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۲۱۸ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان پیش‌دبستانی پشت سر متقلبان غیبت می‌کنند تا به دوستان‌شان کمک کند از آنها فاصله بگیرند.

به گزارش فرادید،‌ دانشمندان از چند کودک سه و پنج‌ساله خواستند با دو عروسک یک بازی کنند. در این بازی قرار بود بچه‌ها و عروسک‌ها هدیه‌هایی را رد و بدل کنند. در هر دور بازی کودک به عروسک چهار هدیه می‌‌داد و عروسک هم باید همین کار را برای کودک انجام می‌داد. یکی از این عروسک‌ها همیشه قوانین را رعایت می‌کرد، اما عروسک دیگر متقلب بود. این عروسک یا کمتر یا بیشتر از تعداد تعیین شده به کودک هدیه می‌داد. پس از این که عروسک‌ها رفتند، محققان کودک دیگری را به اتاق آوردند و همه‌ گفته‌های کودک اول به کودک دوم را ثبت کردند. آنها می‌خواستند ببینند آیا کودک اول پشت سر عروسک متقلب غیبت می‌کند یا خیر.

از میان کودکان سه ساله تنها 23 درصد آنها درباره رفتار عروسک اظهارنظر کردند و اطلاعاتی دادند که می‌توانست برای کودک دوم مفید باشد. این کودک به کمک این اطلاعات می‌توانست تصمیم بگیرد با کدام عروسک بازی کند. این تیم تحقیقاتی در ژورنال روان‌شناسی رشد بریتانیا گزارش دادند که کودکان پنج‌ساله در زمینه‌ غیبت بهتر بودند. 54 درصد آنها دلایلی آوردند تا کودک دوم با عروسکی که رفتار ناعادلانه داشت، بازی نکند. حتی اگر عروسک بیشتر از تعداد تعیین شده هدیه می‌داد، این کودکان به تقلب او اشاره می‌کردند.

چون در زمینه‌ غیبت و ارتباط آن با کودکان مطالعات کمی انجام شده، دانشمندان قبلا شواهدی نداشتند که نشان دهد انسان غیبت را قبل از ده سالگی شروع می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر