jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۰۷۴ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک نکته از این معنی

پایتخت کتاب؛ چرا و چگونه؟

انتخاب پایتخت کتاب، حرکتی با هدف دستیابی به استانداردهای لازم برای معرفی شهری از ایران به عنوان پایتخت جهانی کتاب است. این در حالی است که انتخاب پایتخت جهانی کتاب، توسط نهاد بین‌المللی یونسکو به مولفه‌های متعددی بستگی دارد، همچون فضای کسب و کار ناشران، ترویج فرهنگ کتابخوانی، توجه به زیرساخت‌های فرهنگی از جمله ساخت کتابخانه و توسعه فضاهای رشد برای کتابخوانی.

هدف دیگر از انتخاب پایتخت کتاب، افزایش فعالیت‌های پرمخاطب در زمینه کتابخوانی است؛ به نحوی که دستیابی به متوسط نرخ کتابخوانی به عنوان یکی از اولویت‌های تمامی شهروندان ایرانی در نظر گرفته شود.

جلب مشارکت تشکل‌های مردمی و بخش خصوصی در کنار نهادهای دولتی از دیگر آثار و نتایج انتخاب پایتخت کتاب می‌تواند باشد که سرآغاز مسیری جدی و خوش یمن در عرصه کتابخوانی خواهد بود. با این حال، طرح پرسش‌هایی چند و پاسخ به آنها می‌تواند بر اثربخشی این فرآیند بیفزاید.

1-چه کسانی و با چه معیارهایی پایتخت کتاب کشور را بر می‌گزینند؟

2-این معیارها تا چه حد قابل سنجش، اثبات و ابطال است؟

3-پایتخت کتاب ایران تا چه حد اقدامی نمادین بوده و تا چه میزان به مزیت پایتخت بودن که مرکزیت تصمیم‌سازی است، دست یافته است؟

4-در صورت نمادین بودن، اثربخشی این اقدام از حیث رشد آمار کتابخوانی در حوزه جغرافیایی پایتخت کتاب و حوزه‌های همجوار چه میزان ارزیابی می‌شود؟

پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند طرح پایتخت کتاب را در افکار عمومی و رسانه‌ها نهادینه سازد.

پدرام پاکآیین

روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر