jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۷۰۵۶ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

ساخت مدرسه‌ای در جنوب شرق چین و در منطقه‌ای مملو از آب و هوای سمی که باعث ابتلای تعدادی از دانش‌آموزان به امراض مختلف از جمله سرطان شده، جنجال فراوانی در این کشور به پا کرده است.

به گزارش ایرنا، ‌هنوز مدت زمان زیادی از رسوایی واکسن‌های غیرقانونی و دستگیری بیش از 350 نفر در ارتباط با این پرونده و همچنین نابینا شدن 18 نفر بر اثر استفاده از نوعی داروی پانسمان چشم در چین نگذشته که موضوع ساخت مدرسه در منطقه سمی در استان جیانگ سوی این کشور مساله‌ساز شده است.

آمار نشان می‌دهد، نزدیک به 500 دانش‌آموز در ماه‌های گذشته به امراض مختلف و بیماری‌های ناشناخته و حتی بیماری سرطان در این منطقه مبتلا شده‌اند.

گرچه رسانه‌های گروهی چین اعتراف کرده‌اند دانش‌آموزان به امراض مختلف مبتلا شده‌اند، اما موارد سرطان را به‌طور دقیق گزارش نکرده‌اند.

مدرسه‌ای که در این استان ساخته شده است، مدرسه زبان‌های خارجی چانگجو نامیده می‌شود که مدت‌هاست دانش‌آموزان آن به انواع بیماری از جمله بیماری‌های پوستی، ‌گوارشی، حالت تهوع، سردردهای شدید و... مبتلا می‌شوند.

از سوی دیگر، گفته شده است مساله هوا، آب و خاک آلوده در منطقه‌ای که مدرسه در آن ساخته شده از موضوعات مورد بحث میان والدین بوده است.

تا مدتی قبل، این مباحث چندان جدی تلقی نمی‌شد، اما حالا روزنامه چاینادیلی چین می‌نویسد: نزدیک به 500 دانش‌آموز با مشکلات و بیماری‌های مختلف روبه‌رو شده‌اند که بعضا جدی است.

تلویزیون مرکزی چین هم گزارش کرده است که صدها نفر از دانش‌آموزان بیمار شده‌اند، آن هم درست زمانی که مدرسه قبلی آنها به مکان جدیدی که قبلا محل فعالیت یک کارخانه تولیدات شیمیایی بوده، منتقل شده است.

این گزارش می‌افزاید، مواد فلزی و شیمیایی، خاک و آب‌های زیرزمینی این منطقه را آلوده کرده و در برخی موارد آلودگی سمی صد هزار برابر بیشتر از حد معمول بوده است. والدین می‌گویند که از چند ماه قبل متوجه سردردهای شدید، تهوع و حالات غیرعادی فرزندان خود شده و از بابت مسائل زیست‌محیطی مدرسه ابراز نگرانی می‌کرده‌اند.

ظاهرا تعدادی کارخانه تولید موادشیمیایی در اطراف مدرسه فعال هستند که مواد سمی خود را به کانالی در نزدیکی آنجا تخلیه می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر