jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۶۰۹ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

گویا مگسی در گوشتان سمفونی سر داده و دست بردار هم نیست! وزوز گوش گرچه فقط یک اختلال عملکردی است و یک بیماری واقعی محسوب نمی‌شود، می‌تواند به عنوان یک ناتوانی کامل به شما و روال عادی زندگی‌تان تحمیل شود.

از دیدگاه علم پزشکی، با وجود این که وزوز، یک اختلال خوش‌خیم تلقی می‌شود، اما می‌تواند اضطراب، آشفتگی، پریشانی، عصبانیت، افسردگی، تحریک‌پذیری، بی خوابی، ترس و انزوا را در فرد مبتلا ایجاد کرده و کیفیت زندگی او را در کار، فعالیت‌های روزمره، تفریح و تعاملات اجتماعی تحت تأثیر قرار دهد.

دکتر فرنوش جاراللهی، متخصص شنوایی‌شناسی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نکته مهمی درباره وزوز گوش اشاره کرده و می‌گوید: گاهی به بیمار گفته می‌شود «کاری نمی‌توان انجام داد» یا این که «تو باید یاد بگیری با وزوز گوش خود زندگی کنی.»

این پیغام‌های منفی، اثر زیانبار خواهد داشت و به توقف بیمار برای جستجوی راه‌حل منجر می‌شود. در حالی که به مرور، میزان ناراحت‌کنندگی وزوز گوش نیز افزایش می‌یابد.وی در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید می‌کند: این درست است که وزوز گوش به طور معمول درمان نمی‌شود، اما مداخلات توانبخشی مختلفی وجود دارد که می‌تواند عکس‌العمل و نگرش بیمار را نسبت به صدای وزوز گوشش تغییر دهد.

چرا گوشتان به وزوز می‌افتد؟

دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به جام‌جم می‌گوید: وزوز گوش علت‌های مختلفی دارد. به عنوان مثال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهای بلند، گوش کردن موزیک با صدای زیاد با هدفون، کار در محیط‌های پرسروصدا و صداهای ناگهانی شدید مثلا در مراسم چهارشنبه سوری، ازجمله علل وزوز یا همان زنگ زدن گوش است. البته این عارضه می‌تواند نشانه ابتلا به برخی بیماری‌های گوش داخلی، میانی، خارجی و عصب گوش هم باشد و با مصرف دخانیات و افزایش استرس تشدید می‌شود.

به گفته این متخصص، فشارخون، دیابت، بیماری‌های عروقی، آلرژی‌ و حساسیت نیز ازجمله عوامل ایجاد وزوز گوش در بعضی بیماران است. حتی گاهی اوقات بیماری‌هایی که به وزوزگوش منجر می‌شوند، می‌توانند کاهش شنوایی را در پی داشته باشند.

وی تاکید می‌کند: وجود جرم بیش از حد طبیعی در گوش نیز باعث ایجاد انسداد می‌شود و ممکن است دلیل ایجاد وزوز گوش باشد در حالی که به محض تمیز شدن گوش توسط پزشک، عارضه از بین می‌رود. حتی برخلاف باور عموم استفاده از گوش پاک‌کن نه‌تنها جرم گوش را از بین نمی‌برد بلکه باعث فشرده شدن جرم گوش و بیشتر فرو رفتن آن داخل گوش می‌شود. عفونت‌ گوش نیز می‌تواند از علل ایجاد وزوز گوش باشد در حالی که با درمان این مشکل، این عارضه هم درمان خواهد شد.

وزوز یکطرفه گوش خطرناک‌تر است

وزوز گوش درک صدایی است که منبع خارجی ندارد و می‌تواند همراه یا بدون کاهش شنوایی وجود داشته باشد. وزوز گوش که می‌تواند یکطرفه یا دوطرفه، ناگهانی یا تدریجی باشد، از صداهای طبیعی گوش متمایز است و چنانچه حداقل، مدت پنج دقیقه در بیش از یک بار در هفته رخ دهد، معیار تعیین وجود وزوز گوش است.

این متخصص شنوایی شناس با اشاره به مطالب فوق توضیح می‌دهد: در غالب موارد، وزوز گوش دوطرفه است. وزوز گوش یکطرفه مثل یک چراغ قرمز است و شاید نشان‌دهنده مشکل پزشکی جدی‌تری باشد، به طوری که شایع‌ترین علامت وجود تومور خوش‌خیم عصب شنوایی یا بیماری مِنیر (بیماری منیر در اثر بالا رفتن فشار گوش داخلی رخ داده و سبب سرگیجه و افت شنوایی می‌شود) است. از سوی دیگر، کاهش شنوایی حسی ـ عصبی ناگهانی با علت ناشناخته که همراه با وزوز یکطرفه باشد، نباید بدون درمان رها شود. این موارد از اورژانس‌های گوش محسوب می‌شوند.

درمان بازآموزی وزوز گوش

روش‌های درمانی پزشکی با دارو یا جراحی برای پاره‌ای از افراد دچار وزوز گوش از سوی متخصصان گوش،گلو و بینی ارائه می‌شود، اما در بیشتر بیمارانی که دچار وزوز گوش نوروفیزیولوژیک هستند، جراحی مناسب نیست و دارودرمانی نیز در پاره‌ای موارد تأثیری ندارد.

دکتر جار اللهی با بیان این مطالب می‌افزاید: برای دیگر درمان‌های احتمالی وزوز گوش، ازجمله مصرف مکمل‌های گیاهی و غذایی، طب سوزنی، مغناطیس کانال گوش، اولتراسوند و لیزر شدت پایین نیز نتایج ضد و نقیضی وجود دارد و دلیل علمی قانع‌کننده‌ای برای این روش‌ها وجود ندارد. حفظ رژیم غذایی سالم و ورزش برای همه افراد مبتلا به وزوز گوش مناسب است، اما هیچ اطلاعاتی نشان نداده است این تغییرات، الزاماً وزوز را بهتر می‌کند.

این متخصص شنوایی شناس با اشاره به روش درمانی موثر TRT در درمان وزوز گوش می‌افزاید: صوت درمانی بویژه روش TRT یکی از روش‌های مؤثر و شناخته‌شده‌ای است که برای رهایی از اثرات ناخوشایند وزوز در افراد مبتلا به وزوز گوش مزمن، مطرح است.

دکتر رزم‌پا نیز در این باره توضیح می‌دهد: مصرف برخی مکمل‌ها مانند ویتامین‌های گروه B نیز در درمان وزوز گوش موثر است، اما خوردن غذاهای پرادویه و پرچرب و نوشیدنی‌های کافئین‌دار بویژه قهوه، مشکل را بیشتر می‌کند. اگر هم استرس شدید باعث تشدید وزوز گوش باشد به کمک روان‌درمانگر و کاهش استرس‌ها می‌توان مشکل را تا حد زیادی حل کرد. از طرفی استفاده از دارو و سمعک ازجمله روش‌های درمانی است، اما این احتمال وجود دارد که یک بیمار به دارو جواب دهد و بیمار دیگر به سمعک (برای کم شدن صدای وزوز) یا حتی روان‌درمانی نیاز داشته باشد.

پونه شیرازی / پریسا اصولی - دانش و سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر