jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۸۹۴۶۳۵ ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۳:۳۹

رییس شورای رقابت مطرح کرد :

زمان اعلام قیمت جدید خودرو

رئیس شورای رقابت با اشاره به وصول درخواست افزایش قیمت خودرو ابراز امیدواری کرد که شورای رقابت تا پایان فروردین ماه در این مورد جلسه شورا را برگزار کند.

زمان اعلام قیمت جدید خودرو

به گزارش جام جم آنلاین ، رضا شیوا گفت: خودروسازان اخیرا درخواستی برای اصلاح قیمت برخی محصولات خود به شورای رقابت ارسال کرده‌اند که در نظر داریم جلسه‌ای را تا دو هفته آینده برای بررسی درخواست آنها برگزار کنیم.

رئیس شورای رقابت در گفت و گو با اقتصادنیوز افزود: خودروسازان معتقدند که صنعت خودرو ایران در حال حاضر با توجه به فعالیت چند خودروساز از حالت انحصاری بیرون آمده است اما ما معتقدیم که هنوز در تولید خودروهای زیر 1500 سی‌سی انحصار وجود دارد و خودروسازان داخلی نتوانسته‌اند این انحصار را از بین ببرند.

پیش از این داود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران با اشاره به اینکه از سال 93 تا کنون هیچ مجوز افزایش قیمتی برای خودروسازان صادر نشده، گفته بود: واحدهای تولید کننده خودرو هم اکنون برخی خودروها را با ضرر و کمتر از قیمت تمام شده وارد بازار می کنند که به نظر می‌رسد بهتر است در قیمت آنها اصلاحاتی صورت گیرد.

او در خصوص میزان افزایش قیمت‌ها در سال 95 افزوده بود: در سال 93 شورای رقابت با افزایش 3 درصدی قیمت خودروها موافقت کرد که به نظر می‌رسد با توجه به تثبیت قیمت در دو سال گذشته بهتر است برای سال 95 افزایش قیمتی متناسب با واقعیت‌های اقتصادی خودروسازان در نظر گیرد.

از نظر مدیر عامل ایران خودرو در دهه 60، تثبیت قیمت خودرو در طول سال‌های گذشته و دخالت برخی نهادهای قیمت‌گذاری سبب شده برخی خودروسازان بزرگ ما ضرری در حدود 5 هزار میلیارد تومان به خود ببینند و امروز به جایی برسند که توانایی پرداخت حقوق کارگران خود را نداشته باشند و در به در به دنبال منابع مالی بوده تا هزینه‌های جاری خود را بپردازند.

میرخانی گفته بود: سوال ما از شورای رقابت این است که در کجای دنیا دولت‌ها کالایی را که انحصاری نامیده می‌شود، قیمت‌گذاری می‌کنند؟ آیا دولت آمریکا برای گوشی های اپل که انحصاری است، به تعیین قیمت می‌پردازد؟

مشاور انجمن خودروسازان افزوده بود: شورای رقابت اعلام کرده اگر خودروسازان دو درصد بهره‌وری را در واحدهای خود به دست نیاورند، دو درصد از قیمت خودرو‌های تولیدی آنان کم خواهد کرد یا اینکه در صورت بالا نبردن کیفیت به کاهش قیمت محصولات آنها دست خواهد زد. سوال اینجاست که آیا شورای رقابت متولی بهره‌وری و کیفیت است که بخواهد در این خصوص تصمیم بگیرد؟

مشاور انجمن خودروسازان گفته بود: درخواستی که اخیرا از سوی خودروسازان به شورای رقابت ارسال شده در حقیقت می‌خواهد تورم انباشه تولید طی دو سال گذشته را در قیمت‌های سال 95 اعمال کند. در حقیقت خودروسازان با این افزایش قیمت قصد دارند تثبیت قیمت‌ها در دو سال گذشته و نرخ تورم تولید در سال 93 و 94 را جبران کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر