jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۸۹۴۶۳۵ ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۳:۳۹

رییس شورای رقابت مطرح کرد :

زمان اعلام قیمت جدید خودرو

رئیس شورای رقابت با اشاره به وصول درخواست افزایش قیمت خودرو ابراز امیدواری کرد که شورای رقابت تا پایان فروردین ماه در این مورد جلسه شورا را برگزار کند.

زمان اعلام قیمت جدید خودرو

به گزارش جام جم آنلاین ، رضا شیوا گفت: خودروسازان اخیرا درخواستی برای اصلاح قیمت برخی محصولات خود به شورای رقابت ارسال کرده‌اند که در نظر داریم جلسه‌ای را تا دو هفته آینده برای بررسی درخواست آنها برگزار کنیم.

رئیس شورای رقابت در گفت و گو با اقتصادنیوز افزود: خودروسازان معتقدند که صنعت خودرو ایران در حال حاضر با توجه به فعالیت چند خودروساز از حالت انحصاری بیرون آمده است اما ما معتقدیم که هنوز در تولید خودروهای زیر 1500 سی‌سی انحصار وجود دارد و خودروسازان داخلی نتوانسته‌اند این انحصار را از بین ببرند.

پیش از این داود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران با اشاره به اینکه از سال 93 تا کنون هیچ مجوز افزایش قیمتی برای خودروسازان صادر نشده، گفته بود: واحدهای تولید کننده خودرو هم اکنون برخی خودروها را با ضرر و کمتر از قیمت تمام شده وارد بازار می کنند که به نظر می‌رسد بهتر است در قیمت آنها اصلاحاتی صورت گیرد.

او در خصوص میزان افزایش قیمت‌ها در سال 95 افزوده بود: در سال 93 شورای رقابت با افزایش 3 درصدی قیمت خودروها موافقت کرد که به نظر می‌رسد با توجه به تثبیت قیمت در دو سال گذشته بهتر است برای سال 95 افزایش قیمتی متناسب با واقعیت‌های اقتصادی خودروسازان در نظر گیرد.

از نظر مدیر عامل ایران خودرو در دهه 60، تثبیت قیمت خودرو در طول سال‌های گذشته و دخالت برخی نهادهای قیمت‌گذاری سبب شده برخی خودروسازان بزرگ ما ضرری در حدود 5 هزار میلیارد تومان به خود ببینند و امروز به جایی برسند که توانایی پرداخت حقوق کارگران خود را نداشته باشند و در به در به دنبال منابع مالی بوده تا هزینه‌های جاری خود را بپردازند.

میرخانی گفته بود: سوال ما از شورای رقابت این است که در کجای دنیا دولت‌ها کالایی را که انحصاری نامیده می‌شود، قیمت‌گذاری می‌کنند؟ آیا دولت آمریکا برای گوشی های اپل که انحصاری است، به تعیین قیمت می‌پردازد؟

مشاور انجمن خودروسازان افزوده بود: شورای رقابت اعلام کرده اگر خودروسازان دو درصد بهره‌وری را در واحدهای خود به دست نیاورند، دو درصد از قیمت خودرو‌های تولیدی آنان کم خواهد کرد یا اینکه در صورت بالا نبردن کیفیت به کاهش قیمت محصولات آنها دست خواهد زد. سوال اینجاست که آیا شورای رقابت متولی بهره‌وری و کیفیت است که بخواهد در این خصوص تصمیم بگیرد؟

مشاور انجمن خودروسازان گفته بود: درخواستی که اخیرا از سوی خودروسازان به شورای رقابت ارسال شده در حقیقت می‌خواهد تورم انباشه تولید طی دو سال گذشته را در قیمت‌های سال 95 اعمال کند. در حقیقت خودروسازان با این افزایش قیمت قصد دارند تثبیت قیمت‌ها در دو سال گذشته و نرخ تورم تولید در سال 93 و 94 را جبران کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر