jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۰۳۶ ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

فقر زمانی ریشه کن می‌شود که همه انسان‌ها به وظیفه خود در قبال یکدیگر عمل کنند. به عبارت دیگر نباید منتظر نشست تا دستگاه‌های حمایتی مانند کمیته امداد، سازمان بهزیستی و دیگر موسسات خیریه دست خانواده‌های نیازمند را بگیرند، زیرا تک‌تک اعضای جامعه در قبال یکدیگر مسئولند.

در واقع نباید به بهانه نداشتن وقت یا وضع مالی نامناسب از کمک کردن به فقرا شانه خالی کرد، زیرا تمام نیاز آنها در شرایط بد مالی خلاصه نمی‌شود.

این روزها می‌توان خانواده‌های نیازمند زیادی پیدا کرد که بیشتر از فقر، از بی‌توجهی اقوام و دوستان خود گله دارند. به همین خاطر چنانچه خانواده فقیری را می‌شناسید، اما توان مالی مناسبی ندارید، بهتر است دست‌کم از لحاظ روحی و روانی هوای آنها را داشته باشید یعنی اگر قادر نیستید به آنها کمک مالی کنید، دست‌کم به ملاقات آنها بروید تا از لحاظ روحی سبب بهبود حال آنها شوید.

افزون بر این، اگر شهروندان رسیدگی به امور نیازمندان را ابتدا از بین دوستان و آشنایان خود شروع کنند، می‌توان در مبارزه با فقر خیلی بهتر عمل کرد، زیرا شناخت خانواده‌های نیازمند واقعی برگ برنده‌ای است که تنها از این طریق و کمک گرفتن از موسسات خیریه شناخته شده امکان‌پذیر است. در این میان شهروندان باید از سلامت فعالیت موسسه‌های خیریه اطمینان پیدا کنند، زیرا موسسه‌های خیریه زیادی وجود دارند که نظارتی بر عملکرد آنها صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که برای رسیدن به شناخت، کافی است سوابق موسسه خیریه‌ای که قصد کمک به آن را دارید، بررسی کنید و متوجه شوید این موسسه چقدر شفاف عمل می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر