رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت:

3 گل زدیم، 2 گل خوردیم

سیاسی رئیس‌جمهور با اشاره به جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 اظهار کرد: گرچه توافق ایران با کشورهای 1+5 برای مدت زمانی مشخص محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند، اما بنا به اظهارنظر متخصصان، لطمه‌ای به ادامه و پیشرفت این فناوری در کشور ما نخواهد زد.
کد خبر: ۸۱۹۲۲۸

به گزارش سایت ریاست‌جمهوری، حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت با بیان این که تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد یک رویداد کم‌نظیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، گفت: ایران به دنبال اثبات حق غنی‌سازی بود و امروز شورای امنیت سازمان ملل بصراحت حق غنی‌سازی کشور ما را پذیرفته است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: طرف مقابل مدعی است براساس این توافق، ایران نخواهد توانست در کمتر از یک سال به بمب اتمی دست یابد، اما این ادعایی مضحک است، زیرا ملت ایران هیچ‌گاه به دنبال ساخت سلاح‌های کشتار جمعی نبوده و آن را خلاف اخلاق، فقه و فتوای رهبر معظم انقلاب می‌داند. در دکترین امنیتی ایران ساخت چنین سلاحی در دستور کار نیست و اگر تکرار این ادعا برای آنها موفقیت محسوب می‌شود، اشکال ندارد که از این موفقیت خوشحال باشند. رئیس‌جمهور با اشاره به این که شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز تحریم‌های ظالمانه را لغو کرده است، گفت: آنها با زبان حقوقی پذیرفته‌اند که تحریم‌ها تاثیری بر جمهوری اسلامی ایران نداشته و باید آن را کنار بگذارند؛ همان دستگاه‌هایی که قطعنامه‌ها را علیه ایران وضع کردند، امروز خودشان آنها را کنار گذاشتند که این موضوع خیلی مهم است.

روحانی با اشاره به این‌که اکنون پرونده ادعایی علیه ایران از ذیل فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شده است، گفت: به این ترتیب سازمان ملل و شورای امنیت خودشان قطعنامه داده‌اند که دیگر ایران را مخل صلح و امنیت جهانی نمی‌دانند و این موفقیت بزرگی است.

باید منافع جناحی و گروهی را کنار بگذاریم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردم ایران بزرگی و عظمت اتفاق رخ داده را می‌دانند و این پیروزی ملی متعلق به همه مردم است. باید در چنین جایی که مساله‌ای مربوط به منافع ملی است، منافع جناحی و گروهی را کنار بگذاریم و از موفقیت به دست آمده حمایت کنیم.

روحانی با بیان این‌که هم نقد منصفانه و هم بیان نقاط مثبت، امری حائز اهمیت است، گفت: ما در میدانی حضور داشتیم که یک طرف ایران و یک طرف دیپلمات‌های شش قدرت جهانی حضور داشتند. در این رقابت داور هم همفکر و همسو با تیم رقیب بود و اگر می‌خواست سوت بزند، به نفع آنها اقدام می‌کرد. در چنین مسابقه‌ای، تیم ایران پیروز شد.

رئیس‌جمهور افزود: حتی در یک مسابقه و بازی فوتبال وقتی می‌گوییم برنده یا موفق شدیم، معنایش این است که سه گل زده و دو گل خورده‌ایم، حالا عده‌ای بگویند که می‌شد از فلان فرصت هم استفاده کرد و گل‌های بیشتری زد. باید دید در مقابل چه تیمی بازی کرده‌ایم و الا اگر در کنار گود نشسته و تماشاچی باشیم، می‌توانیم درخواست‌های بیشتری هم مطرح کنیم.

روحانی با بیان این‌که این موفقیت و پیروزی ناشی از لطف خداوند، توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) و ایستادگی و پشتیبانی مردم، حمایت‌های رهبر معظم انقلاب و همه قوا و دولت بود، خاطرنشان کرد: ما به تیم مذاکره‌کننده کشورمان که در عرصه‌های سیاسی، فنی و حقوقی کار بسیار بزرگی انجام دادند، افتخار می‌کنیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: تعامل سازنده، کلید حل مساله و پیروزی بود که این راه از ابتدا توسط دولت انتخاب شد. ما مانند برخی نگفتیم که مذاکره با آنها فایده‌ای ندارد یا معتقد نبودیم که در دنیای سیاست جز راه تسلیم یا تقابل راه دیگری وجود ندارد. گرچه ملت ما در دفاع از حقوق خود هیچ‌گاه تسلیم نخواهد شد، اما گفتیم می‌توان با تعامل سازنده راه سومی در پیش گرفت و این استراتژی ابتدا در توافق موقت ژنو، کارگشایی خود را نشان داد.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که در دنیای پیچیده امروز روشن است که نباید در عرصه‌های مختلف به هیچ طرفی صددرصد اعتماد کرد، گفت: امروز شرایط کشور باید شرایط امید، نشاط و فضای بهتر در آینده برای کار و رونق اقتصاد باشد. کسانی که دنبال تولید و صادرات هستند، باید آینده را بهتر ببینند. کسانی که دنبال گشایش سیاسی و فرهنگی هستند، باید امیدوارتر باشند و آنهایی که دنبال رابطه بهتر کشور با همسایگان و مسلمانان منطقه هستند، نشانه‌های آن را می‌توانند ببینند. اکنون فصل تحول، نشاط و امیدآفرینی در عرصه کار و اقتصاد فرا رسیده است.

موضع ایران در منطقه تقویت می‌شود

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: کسانی نیز که به قدرتمند شدن کشور در حوزه نظامی و دفاعی فکر می‌کنند، باید امید را پیش‌رو ببینند؛ چون بدون تردید موضع ایران در منطقه تقویت خواهد شد، اما این رخداد به ضرر هیچ‌یک از همسایگان و کشورهای مسلمان نخواهد بود، این توهمی است که اگر ایران قدرتمند شود، پس در امور داخلی دیگران دخالت می‌کند، ما مداخله را ناصحیح و غلط می‌دانیم و معتقدیم امور هر کشور باید به دست مردم آن کشور سپرده شود؛ البته ما از مظلوم و ستمدیده دفاع خواهیم کرد و در مبارزه با تروریسم که خطری برای منطقه و جهان است، تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت. روحانی از ملت ایران خواست با روحیه قوی‌تر و مصمم و امید و نشاط بیشتر وارد فضای کار و فعالیت شوند، زیرا بدون حضور و مشارکت مردم در همه عرصه‌ها، دولت موفق به پیشبرد امور نخواهد شد و برای هر گامی نیازمند همراهی دولت و ملت است.

باید از حوادث غیرمترقبه برای آینده درس بگیریم

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حوادث غیرمترقبه روزهای اخیر در بسیاری از استان‌های کشور، وقوع چنین حوادث طبیعی را در دنیا اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: در این‌گونه حوادث ابتدا باید تا جایی که می‌توانیم پیش‌بینی درست انجام دهیم و با تمام توان به مردم اطلاع‌رسانی کنیم، ضمن این‌که باید در طول سال و در زمانی که اوضاع مساعد است، به بررسی وضعیت پرداخته و مراقبت‌های لازم را نسبت به مراحل صدور مجوزهای ساخت در حریم رودخانه‌ها، احداث پل‌ها، موانع ایجاد شده در مسیل‌ها و نظایر آن داشته باشیم.

روحانی ضمن تسلیت به خانواده‌هایی که عزیزان خود را در حوادث اخیر از دست داده‌اند، افزود: باید از حوادث غیرمترقبه برای آینده نیز درس بگیریم تا در صورت وقوع مجدد خسارت‌ها را کاهش، امدادرسانی را افزایش و آسیب‌های وارد شده به مردم را جبران کنیم. دولت تمام مساعی خود را به کار گرفته است تا اگر برای برخی خانواده‌ها، مشکل و آلامی به وجود آمده به آنها کمک شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها