jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۷۱۳۱ ۲۴ تير ۱۳۹۴  |  ۰۲:۲۰

رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش با انتشار یادداشتی به بیان مکانیسم عملکردی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز پرداخت و سرانجام آنها را ورشکستگی یا کلاهبرداری بزرگی؛ به بزرگی تاریخ بانکی ایران توصیف کرد. به گفته کارشناسان، بازی پونزی این طور شکل می‌گیرد که موسسه، سود سپرده‌های قبلی را از طریق دریافت سپرده جدید بپردازد و به طور متوالی برای جذب سپرده بیشتر، سودهای عجیب و غریب به مردم پیشنهاد دهد.

چرا جلوی بازی پونزی را نمی‌گیرید؟

روشن است که این روش جابه‌جایی مالی تا حدی ادامه می‌یابد و سرانجام موسسه با حجم عظیمی از بدهکاری مالی و ورشکستگی بزرگ مواجه می‌شود... حالا تا اینجای اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مشکلی نیست و در پی اطلاع‌رسانی‌های گسترده صورت گرفته، شاید درصدی قابل توجه از شهروندان اعتمادشان را به این موسسات از دست داده باشند. اما مشکل، فراز پایانی یادداشت است. جایی که مقام ارشد بانکی کشور هیچ راه‌حل و پیشنهاد اجرایی برای برچیدن این موسسات ارائه نمی‌دهد و حل این چالش را به همکاری دیگر دستگاه‌ها حواله می‌دهد؛ البته روشن است که بدون همکاری دستگاه‌هایی چون نیروی انتظامی، قوه قضائیه، مجلس و... ساماندهی این موسسات به نتیجه نمی‌رسد، اما نکته‌ای که بانک مرکزی آن را به گردن نمی‌گیرد آن است که وظیفه ذاتی و ماهوی این بانک ایجاب می‌کند پرچمدار و رهبر این حرکت باشد و به نوعی فعالانه همکاری سایر دستگاه‌ها را در این خصوص جلب و حتی مطالبه کند. به یاد داریم که تا وقتی شورای‌عالی امنیت ملی پس از ایجاد مشکل برای موسسه میزان و آرمان در مشهد به ماجرای موسسات غیرمجاز ورود نکرده بود، بانک مرکزی حتی حاضر به شکایت از این موسسات هم نبود و نیروی انتظامی نیز می‌گفت تا بانک مرکزی از ما نخواهد، چون از ماهیت جرم اطلاعی نداریم، نمی‌توانیم سراغ تعطیلی این موسسات برویم. با این حال رویه بانک مرکزی که اکنون نیز در یادداشت اخیر رئیس کل مشاهده می‌شود، صرفا حرف زدن، خط و نشان کشیدن برای سپرده‌گذاران این موسسات و تهدید‌کردن توخالی است. حال آن‌که این بانک باید فعالانه برنامه‌ای برای رفتن به سراغ این موسسات، محدود کردن فعالیت آنها و سرانجام ساماندهی یا انحلال آنها ارائه داده و خود رهبری اجرای آن را به عهده گرفته و پشت همکاری نکردن سایر دستگاه‌ها مخفی نشود؛ چرا که اگر همکاری نکردنی وجود ندارد، بیشتر ناشی از کمک نخواستن بانک مرکزی است. البته این قابل درک است که این موسسات لابی گسترده‌ای در دستگاه اداری دارند و مقابله کردن با آن کار هر کسی نیست. با این حال این لابی و قدرت و نفوذ، چیزی از مسئولیت عملی بانک مرکزی کم نمی‌کند.

سید علی دوستی موسوی

‌ دبیر گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
mosi
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۴
آقای مهندس من معتقدم كه شما خیلی یك طرفه بدون اطلاع از فعالیت برخی از موسسات، نظر شخصی خود را گفتین
آنهم در یك رسانه بدون در نظر گرفتن عواقب آن...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر