jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۱۶۲۱۲   ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۱

گزیده عناوین روزنامه های صبح یکشنبه

رقص و پایکوبی در هتل کوبورگ

«گلایه اینستاگرامی قالیباف از ساخت و سازهای یک نهاد نظامی در میدان سپاه»،«پاسخ روح الامینی به مرتضوی:از کی تا به حال مرتضوی سخنگوی ما شده»،«طلاق توافقی دشوارتر می شود»،«خبر بد برای بازنشستگان تامین ا جتماعی:از خیر همسان سازی حقوق بگذرید»،«گزارش اعتماد از ابعاد تازه پرونده جنجالی «دکل گم شده» به مجلس رفت»،«دریاچه "تاق بستان" یک شبه خشکید!» و «رقص و پایکوبی در هتل کوبورگ» از مهمترین عناوین صفحات اول روزنامه های صبح امروز هستند.

رقص و پایکوبی در هتل کوبورگ

قانون:رقص و پایکوبی در هتل کوبورگ

هتل کوبورگ درقلب اتریش این روزها همچنان مرکزتوجه رسانه ها و خبرگزاری های جهان است.کمپ سفیدرنگ خبرنگاران درمقابل هتل کوبورگ همچنان روزهای شلوغی رامی گذراند.دو هفته نفسگیر همچنان ادامه دارد.ازژنو 3 که منجربه قرارداد اول ما بین ایران و 1+5 شد تا وین 8 ،زمانی حدود
20 ماه می گذردو اکنون نهمین شهر بزرگ ازشهرهای عضو اتحادیه اروپا آبستن تحولی بزرگ است.درحالی که تا کنون مذاکره کنندگان ازسه ضرب الاجل 30 ژوئن ، 7 جولای و 9 جولای ردشده‌اند،گفته می شود مذاکرات تا دوشنبه صبح ادامه خواهد یافت.تاریخی که طبق آن همچنان تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران دروضعیت تعلیق باقی خواهد ماند.امادر 24 ساعت گذشته بیش از اصل اخبار حاشیه ها بوده که درمسیر مذاکرات پیشتاز است.
توییت هادرمیدان مذاکرات
پس ازتوییت های دوروز گذشته وزیر امور خارجه ایران گویی توییتر اکنون به عاملی مهم درانتقال نظرات مذاکره کنندگان تبدیل شده است.وزیر خارجه آمریکا که بازی درزمین رسانه ها رابه سرعت عمل محمدجوادظریف باخته بودحال راهی توییتر شده است و این بارتوییتی درباره وضعیت مذاکرات هسته ای و دیدارش باجوادظریف و فدریکا موگرینی،به اشتراک سخن گفته است.جان کری دراین توئیت نوشته است:«صبح امروز دیداری با فدریکا موگرینی وجواد ظریف داشتیم.همچنان اختلافاتی برای حل شدن داریم.»نکته مهم در توییت وزیر امور خارجه آمریکا این بوده که وی ازحل شدن اختلافات سخن گفته است.او از اختلافات می گوید اما انتخاب کلمات وی حل شدن این اختلافات را نیز در پی دارد.
از سویی دیگریکی از دیپلمات های حاضر در مذاکرات هسته ای نیز توییتی درباره وضعیت مذاکرات هسته ای به اشتراک گذاشته است.محمد دریایی کارشناس خلع سلاح وزارت خارجه که درتیم کارشناسی مذاکرات هسته ای ایران حاضر است درصفحه توییتر خودشعری را به اشتراک گذاشته است:«خبر آمد خبری در راه است/سرخوش آن دل که از آن آگاه است.»دریایی همچنین در ادامه توییت خود از هشتگ مذاکرات هسته ای، وین و ایران استفاده کرده است.
به نظر می رسد دو طرف بازی ایران و 1+5 اکنون به خوبی اهمیت افکا رعمومی را درک کرده اند و می دانند که بخشی از این جهت دهی به افکار عمومی از توییت های آنان
می گذرد. حال آنان می دانند که این بار باید به صورت مستقیم با مخاطبان خود روبه رو
شوند.حال بعد از بالکن های هتل کوبورگ گویا نوبت به توییتر محبوب رسیده است تا راهی برای انتقال مباحث از پشت درهای بسته به رسانه ها و مطبوعات باشد.
شنبه شلوغ درکوبورگ
درمیانه توییت پراکنی های کری وتیم ایرانی اماهتل کوبورگ نیزدیروز،روز شلوغی را گذراند.اشتان مایر و فابیوس درحالی پیش از ظهردیروز به وین بازگشتندکه عصردیروز نیزوزرای خارجه روسیه و انگلیس نیزدروین حاضر شدند.بابازگشت وزرای خارجه به وین،جلسات باشدت بیشتر آغاز شد.صبح دیروز وزیران خارجه ایران و آمریکا به همراه معاونان‌شان دیدار کردند.هم‌چنین در این دیدار فدریکا موگرینی،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپانیزحضور یافت ودر ادامه علی‌اکبر صالحی و ارنست مونیزهم به این نشست پیوستند.شنبه یکی از شلوغ‌ترین روزهای کوبورگ به جهت دیدارهایی بود که در سطح وزیران خارجه به صورت دو جانبه و چند جانبه و احتمالا نشست عمومی برگزارشد.نشست صبح کری و ظریف با حضور موگرینی کمتر از یک ساعت به طول انجامید.
از مشکلات عبور کرده اند؟
شنبه ازجهتی دیگرنیز روز شلوغی برای مذاکرات بود.وزیر خارجه آمریکا عصرروزجمعه بودکه پس از دوروز پراسترس از پیشرفت‌هایی درمذاکرات خبرداد.اتفاقی که می شد آن را درفضای هتل کوبورگ وبین خبرنگاران نیزاحساس کرد.درحالی که بسیاری ازخبرنگاران ایرانی ازظهرروزپنجشنبه در تاب و تاب نگارش پیش‌نویس توافق جامع بودندپس از گذر ازآخرین ساعات 9 جولای فضای نگرانی بر آنان غلبه کردو این موضوع تا جمعه عصر نیز ادامه داشت.به خصوص پس از آنکه اخباری مبنی برکارشکنی کاندو لیزا رایس منتشر شد.درحالی که رایس که یکی از اعضای تیم مشاوران اوباما ست،همواره از دخالت کنگره انتقاد کرده بودخبری دیروز منتشرشد که بسته ای که روزچهارشنبه به وین رسیده است وموجبات خشم ایرانیان را برانگیخته طرح رایس بوده است. اما در نهایت از فاصله روزچهارشنبه تا روز شنبه تغییرات همچنان ادامه داشت و دیروز فضای تعامل دوباره به هتل کوبورگ بازگشت. با همه این تفاسیر به نظرمی رسد روز دوشنبه تاریخی است که مذاکرات پس از آن ادامه نخواهد یافت.طبق آنچه که ظریف بیان کرده است مبنی براین که امیدوار است روزدوشنبه دیگردروین نباشد،والبته طبق گفته طرف های اروپایی مذاکرات تنهاتاپایان هفته اروپایی ادامه خواهد یافت.اکنون ظریف با حدود 17 روزاقامت مستمرو دائم دروین رکورد طولانی‌ترین مدت اقامت یک وزیرامورخارجه آمریکا برای ماموریت دیپلماتیک بیرون از خاک وطنش را شکسته است وبه نظر می رسد طی چندروزآتی این رکورد طولانی تر نیزخواهد شد. حال باید تنها منتظر بود و دید آیا نقطه پایان بر بیش از دو سال مذاکره مداوم در روز دوشنبه نگاشته خواهد شد یا خیر. هتل کوبورگ برای بخشی از ایرانیان همچنان مهم ترین نقطه جهان است و نگاه‌ها را به خود خیره کرده است وبرای این سوال که آیا نام هتل کوبورگ در تاریخ ثبت خواهد شد یا خیر ،گویا زودتر از روز دوشنبه پاسخی نخواهیم یافت.
حاشیه ها
جان کری عصر روز جمعه راهی اشتفان پلاتز در وین شد تا از یک جواهر فروشی برای همسر خود خرید کند. اهالی رسانه این حرکت او را در راستای عذرخواهی از بابت دوری دو هفته ای وی از خانه دانستند که باعث شوخی های بامزه ای در فضای مجازی شد. بسیاری از کاربران فضای مجازی
می خواستند که کری حداقل در علاقه به کانون خانواده سرمشق آقایان باشد.
اشتفان مایز نیز جمعه شب شام را بیرون از هتل صرف کرد و به اهالی رسانه گفت از مذاکرات خبری نیست ، بروند و استراحت کنند.
حاشیه مهم روز شنبه خبری بود که اورشلیم پست آن را گزارش کرد.به گزارش روزنامه اورشلیم پست، وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا که نقش
مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای با ایران را ایفا می کند اخیرا با یوسی کوهن، مشاور امنیت دولت اسرائیل گفت‌وگو داشته است.به گزارش اورشلیم پست، وندی شرمن و یوسی کوهن، در دو هفته گذشته چند بار تلاش کردند تا برنامه های خود را هماهنگ کنند. این گزارش به صورت مستقیم به موردی اشاره نمی کرد اما موردی را که به ذهن متبادر می کرد این بود که شرمن اطلاعات مربوط به مذاکرات را به اسرائیل گزارش می کند.
دیروز همزمان با روز شلوغ وین ، مراسم عروسی در هتل کوبورگ در جریان بود که با توجه به عدم اطلاع رسانی از پشت درهای بسته و توسط مذاکره کنندگان تمرکز خبرنگاران بیش از همه روی این مراسم بود. عروسی‌ای که در یکی از سالن ها برگزار شد دیروز شاید به یکی از رسانه ای ترین مراسم های عروسی در جهان تبدیل شد.

قانون

-علی یونسی: برخی قانون شکنی ها با ادعای حمایت از نظام صورت می گیرد
-گزارشی از حاشیه های محل گفت و گوهای هسته ای:رقص و پایکوبی در هتل کوبورگ
-احضار فرماندهان به دادگاه مرتضوی

خراسان

-گزارش اختصاصی خبرنگار اعزامی خراسان از وین / آمریکا از ایران چه می خواهد؟
-گلایه اینستاگرامی قالیباف از ساخت و سازهای یک نهاد نظامی در میدان سپاه
-4 ساعت گفت‌وگوی صمیمانه
-آمریکا از ایران چه می‌خواهد؟

شرق

-پاسخ روح الامینی به مرتضوی:از کی تا به حال مرتضوی سخنگوی ما شده
-پورشه در ایران 4/5 برابر گران تر از امارات
-حضور یک ایرانی در فینال ویمبلدون
-یکشنبه خاکستری

دنیای اقتصاد

-تغییر اتمسفر مذاکرات
-علامت هشدار دماسنج مسکن
-توراندازی ارزی صیادان کوچک

جام جم

-رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان:مبارزه با استکبار تعطیل بردار نیست
-پرورش دینی و تربیت بدنی در مساجد
-مستند سیاسی نفس تازه می کند
-طلاق توافقی دشوارتر می شود

سیاست روز

-نقض آتش‌بس با بمباران مدارس و بیمارستان‌ها
-دستور ویژه وزیر برای بازگشت دلالان
-اوضاع درام در نبود زمان و داستان
-در باغ سبز به کجا منتقل می‌شود؟!

ابرار

-نماینده ملایر هشدار داد:خرید رای مردم با توزیع کارت های اعتباری در گونی های برنج
-یک نماینده:آزاد شدن 13 تن طلای بلوکه شده ایران تحول خاصی ایجاد نمی کند
-وزارت خارجه آمریکا:نمی خواهیم ضرب الاجل ها ما را هدایت کنند
-کری:هنوز مسائل سختی وجود دارد

آفتاب

-گفتگوی جالب آفتاب یزد با «ر. اعتمادی» : 20 میلیون تحصیلکرده داریم، اما تیراژ کتاب 500 عدد است
-خبر بد برای بازنشستگان تامین ا جتماعی:از خیر همسان سازی حقوق بگذرید
-جو مذاکرات هسته ای در وین مثبت شد / خبر آمد خبری در راه است !
-ایران هشتمین صادرکننده نفت اوپک

اسرار

-فرمانده مرزبانی کشور:از وقوع فاجعه تروریستی در کشور جلوگیری شد
-صدا و سیما موظف شد: قطع همکاری با هنرمندان هنجارشکن
-عضو تیم مذاکره کننده ایران: خبری در راه است
-سپرده گذاری در بانک ها نصف شد

اعتماد

-رهبرمعظم انقلاب در دیدار دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی: مبارزه با استکبار تعطیل بردار نیست
-از سوی شاکیان پرونده های کهریزک صورت گرفت:درخواست احضار چهره های جدید به دادگاه مرتضوی
-گزارش اعتماد از ابعاد تازه پرونده جنجالی «دکل گم شده» به مجلس رفت
-انتظار...

افکار

-معاون شهردار تهران:تهیه پیش نویس قانون مدیریت شهری توسط شهرداری تهران
-انهدام یک گروه تروریستی د رمرز شرقی ایران
-دلواپسی تجار از سونامی ارزهای منجمد
-همه قدرت های بین المللی موافق توافق هستند

ایران

-روحانی در مراسم ضیافت افطار اصحاب فرهنگ و هنر:هنر باید زشتی دروغ و فساد را نمایش دهد
-استاد فتح الله مجتبایی مرد ماندگار فرهنگ:حسرت کتاب های نخوانده را دارم
-درد دل های بیماران مبتلا به EB با ایران
-شبیه ترین روشنفکر ایرانی به سعدی

جوان

-پرسش یکی از حاضران در دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب زمینه ساز پاسخ تاریخی ایشان شد:آماده شوید برای ادامه مبارزه با استکبار
-88/6 درصد ایرانیان با توافق عزتمندانه موافق هستند
-خنده تلخ به مسابقه بیسوادها

راه مردم

-نمایندگان مجلس:مطالبات مردمی از قوه قضائیه و بانک مرکزی/پایان بازی پول با نام ائمه اطهار
-نادر سلیمانی:نباید برای فعالیت هنری مان کاسه گدایی برداریم
-رفتار عجیب هواپیمایی اترک با دو مسافر جانباز
-شگرد کارفرمایان در انعقاد قراردادهای دوگانه و سفید امضا

سپید

-یک میلیارد دلار مصرف مکمل در سه سال
-افزایش 460 درصدی حقوق پزشکان خانواده
-کلینیک زناشویی و جنسی در راه است
-استاتین مصرف کنیم تا سرطان نگیریم !

سایه

-رقابت وزارتخانه های نفت و نیرو علنی شد: گاز می دهیم تا برق صادر نکنیم!
-اسرار جاسوسان آمریکایی دنیا را تکان می دهد
-مولاوردی:ارائه آمار 5000 زن کارتن خواب سیاه نمایی نیست
-آخرین پیچ مذاکرات

شهروند

-رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور:نگذارید به تشکل های دانشجویی فشار وارد کنند
-خلاقیت هنری با زور و فشار امکانپذیر نیست
-توافق هسته ای زندانی کاخ کوبورگ
-آفت زندگی زیر قرعه فال

عصر ایرانیان

-واریز سالانه 702 میلیون دلار برای اجاره دکل های حفاری به جیب شرکت های خارجی؛ رانت پنهان در وزارت نفت به جیب چه کسی می رود؟
-توسط جنگنده های آل سعود صورت گرفت:بمباران بیمارستان های صنعا و تعز
-دریاچه "تاق بستان" یک شبه خشکید!

نسل فردا

-قیاس عملکرد بانک ها، حاوی ارقامی تامل برانگیز است:سپرده گذاری در بانک ها نصف شد
-معاون مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه و عضو تیم کارشناسی هیئت مذاکره کننده کشور: مذاکرات بیشتر از دوشنبه به طول نمی انجامد
-احتمال اجرای مرخصی 9 ماهه زایمان از سال 95

وطن امروز

-انصارالله یمن: بسیج عمومی اعلام می کنیم
-عملیات آمریکایی در شرق خنثی شد
-رمزگشایی بازی شب آخر
-نتایج نظرسنجی هسته ای

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر