jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۰۴۰ ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

با شروع فصل گرما و افزایش مراجعه‌کنندگان به استخرها، همه ساله اخباری مبنی بر مسمومیت با گاز کلر منتشر می‌شود‌. از کلر معمولا به دو صورت گاز و قرص کلر برای گندزدایی، تصفیه و از بین بردن دیگر میکروب‌ها و به عنوان سفید‌کننده آب استخرهای شنا استفاده می‌شود.

رنگ گاز کلر، زرد مایل به سبز و در آب محلول است و چون خاصیت خورندگی دارد، باعث پوسیدگی و سوراخ شدن مخازن و لوله‌ها می‌شود و احتمال نشت گاز از تاسیسات استخر وجود دارد که بسته به میزان ورود این گاز به محوطه استخر و مدت زمان استنشاق آن از سوی افراد، شدت آسیب متفاوت است. نشت این گاز اگر از حد تعریف شده بیشتر باشد، با تحریک مراکز تنفسی به تنگی نفس، کبودی اعضای بدن، عرق سرد و خونریزی ریه‌ها منجر می‌شود و در صورتی که به آن توجه نشود بسرعت کشنده است. علامت ابتدایی مسمومیت با گاز کلر، سوزش مجاری تنفسی تا یک ساعت و سپس شروع درد در ناحیه قفسه سینه و سرفه است.

اقدامات لازم هنگام مسمومیت با گاز کلر

مهم‌ترین اقدامی که برای چنین مصدومانی می‌توان انجام داد، این است که بلافاصله فرد دچار مسمومیت تنفسی را به محیطی با هوای آزاد منتقل کنید و در وضعیت راحت روی صندلی قرار دهید یا بخوابانید. او را گرم نگه دارید و به او نوشیدنی گرم دهید و به تنفس آرام تشویق کنید، اما اگر تنفس قطع شده، تنفس مصنوعی را هر چه سریع‌تر آغاز کنید. افرادی که برای کمک وارد فضایی می‌شوند که گاز کلر نشت کرده، باید از دستگاه تنفسی و لباسی استفاده کنند که تمام پوست بدن را پوشش دهد.

محسن ریاحی‌پور

مدرس امداد و کمک‌های اولیه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر