jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۵۷۳۶ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

راهپیمایی باشکوه روز قدس امسال، پیام‌هایی هم در سطح داخلی، هم منطقه‌ای و هم بین‌المللی داشت.

در سطح داخلی، این حضور معنادار، نشان داد که 36 سال پس از آن‌که امام خمینی (ره) روزی را به‌عنوان روز قدس نامگذاری کردند، همچنان مردم ایران و نسل‌های جوان انقلابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی پایبند بوده و با وجود همه تبلیغات منفی، ارزش‌های انقلابی مردم پایدار مانده است.

در سطح منطقه‌ای هم این حضور حاکی از آن بود که به انحراف کشیدن موج بیداری اسلامی مردم منطقه و تلاش برای تبدیل پیام این بیداری به فتنه و تنش مذهبی بی‌فایده بوده و دولت‌هایی چون عربستان سعودی که تلاش می‌کردند با منحرف کردن اذهان مسلمانان، آزادی قدس را از اولویت جهان اسلام خارج کنند، با برپایی راهپیمایی عظیم روز قدس امسال در کشورهای مختلف دریافتند که همچنان آرمان اصلی جهان اسلام، مبارزه با رژیم اشغالگر قدس است.

دیگر پیام برگزاری این راهپیمایی، حفظ امنیت راهپیمایان بود که نشان داد در منطقه‌ای که دچار بحران تروریسم و هرج و مرج است، راهپیمایی عظیمی در این گستره وسیع، در ایران بدون هیچ تهدید امنیتی برگزار شده و در نتیجه، کشورمان توانسته است با اقتدار، ثبات و امنیت خود را در دل بی‌ثباتی حفظ کند.

در ابعاد بین‌المللی هم این راهپیمایی پرشور آن هم همزمان با مذاکرات هسته‌ای این پیام را در دل داشت که برخلاف تبلیغات طرف غربی که مدعی بود فشار اقتصادی به ایران، کشورمان را مجبور به حضور در مذاکرات کرده، مردم با تحمل فشارها، همچنان بر آرمان‌های انقلابی خود تاکید کرده و اگر قرار بود تحریم‌ها مردم کشورمان را مأیوس کنند، شاهد حضور وسیع اقشار مختلف مردم در راهپیمایی روز قدس نبودیم. بنابراین این راهپیمایی می‌تواند موضع تیم مذاکره‌کننده کشورمان را در گفت‌وگوهای هسته‌ای تقویت کرده تا به طرف مقابل نشان دهند، مردم با حمایت وسیع از سیاست‌های هسته‌ای، هرگونه فشار طرف آمریکایی در روزهای آخر مذاکرات را با هوشمندی خنثی می‌کنند.

دکترمسعود اسداللهی

کارشناس مسائل خاورمیانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر