jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۰۸۷۴۴   ۲۷ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۴

اختصاصی جام جم آنلاین

دکترکشی در پاکستان؛ آخر چرا ؟!

۱

یک روز خیلی معمولی ، دکتر رضا، بی حوصله در مطبش نشسته بود، چشم انتظار بیمار بعدی که ناگهان دو مرد وارد اتاق شدند و پیش از آن که دکتر فرصت کند به منشی اش بگوید چرا دوتا دوتا بیمار به اتاقش می فرستد، یکی از مردها اسلحه ای از کیسه همراهش در آورد و شش گلوله به او شلیک کرد و بعد هر دو گریختند؛ مردها مطمئن بودند دکتر می میرد اما او، معجزه آسا نجات پیدا کرد تا راوی تازه ای برای داستان تلخ دکتر کشی در پاکستان باشد.

دکترکشی در پاکستان؛ آخر چرا ؟!

خبرگزاری رویترز در گزارشی از پدیده ترور پزشکان در پاکستان پرده برداشته است. بر اساس این گزارش، رضا از اهالی کراچی ، که نام خانوادگی اش را برای حفظ امنیتش پنهان می کند، یکی از ده‌ها پزشک پاکستانی است که در چند سال اخیر به دست تکفیری های پاکستان ترور شده اند.

خوش اقبالی رضا این بوده است که از میان 6 گلوله فقط یکی به سمت سرش شلیک شده و چون او دستش را روی سرش سپر کرده، گلوله به انگشتر سنگی اش خورده و کمانه کرده است.

رضا و خانواده اش حالا یک زندگی پنهان و بی نام و نشان دارند. او دیگر طبابت نمی کند چون مطمئن است از سوء قصد دوم جان سالم به در نمی برد. رضا شنیده است تقریبا همزمان با حادثه ای که برای او رخ داده ، همکار دیگرش هم ترور شده است که مثل او خوش شانس نبوده و حالا بچه هایش یتیم شده‌اند.

رضا حتی داستان پزشکی دیگر را هم شنیده است که اخیراً در اتاق عمل تماسی تهدید آمیز دریافت کرد که می گفت او را بعد از جراحی خواهد کشت و این وضع باعث شد او با آمبولانسی به فرودگاه بگریزد و بلافاصله کشور را به همراه خانواده اش ترک کند.

در سال گذشته 26 پزشک پاکستانی بوسیله گروه های تندروی مذهبی در پاکستان کشته شدند که این رقم سه برابر شمار پزشکان ترور شده 5 سال پیش است. تقریباً همه پزشکان ترور شده پاکستانی در این سال ها شیعه بوده‌اند و «لشکر جنگوی»، مسئولیت آنها را به عهده گرفته است؛ جنگوی ها گروه تروریستی تندرویی هستند که شیعیان را می کشند.

جنگوی ها گاهی هم پزشکان را می دزدند و باج می گیرند اما چرا جامعه پزشکی این همه چشم جنگوی ها را گرفته است و مشتاق دزدیدن و کشتن شان شده اند؟ خودشان اعتقاد دارند علتش این است که دکترها محبوب جامعه اند و آزار دادن و کشتن شان احتمالا بیشتر جامعه شیعیان را متاثر می کند.

وزارت بهداشت پاکستان اعلام کرده است که در صورت ادامه ترور پزشکان، سیلی از آنها برای حفظ جان شان جلای وطن می کنند نشان به آن نشان که از جمعیت 200 هزار نفری پزشکان در سه سال گذشته 9 هزار نفر کشورشان را ترک کرده اند که اگر این وضع ادامه پیدا کند مسلماً روند ارایه خدمات پزشکی به جمعیت 190 میلیون نفری این کشور مختل خواهد شد.

علاوه بر آنها که ترک آب و خاک کرده اند برخی پزشکان هم مطب ها را بسته اند و از ترس جان شان خانه نشین شده اند و گروهی دیگر هم از کویته که کانون خشونت ها علیه شیعیان است، به مناطق امن تر کوچ کرده اند. وزارت بهداشت پاکستان هشدار داده است که شاید اوضاع و احوال این کشور با فرار پزشکان تا یک دهه دیگر آنقدر بد شود که آنها ناچار شوند از خارج ،‌ دکتر وارد کنند.

ترجمه و تالیف : مریم یوشی زاده – خبرنگارجام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
غلام محبت
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
من مطمئن هستم خود طبیعت ازان قاتلین بی شرم انتقام خواهد گرفت یعنی دچار امراضی گرفتار خواهند شد دربدر دنبال پزشگ خواهند رفت درنهایت نتیجه ای در برنخواهد داشت....
۰
۰

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها