jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۷۷۶۴۱۸   ۱۲ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۵

پربییننده ترین رشته های ورزشی در دنیا کدامند؟

محبوبیتی به اندازه دنیا

جام جم ورزشی: فهرست محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی دنیا باز هم اعلام شد؛ فهرستی که هرچند وقت یک بار منتشر می‌شود و تغییراتی هم در آن وجود دارد.

محبوبیتی به اندازه دنیا

به گزارش جام جم ورزشی ، این رده‌بندی براساس تعداد تماشاگران هر رشته ورزشی به دست آمده است. این آمار از تعداد بلیت‌های فروخته شده رقابت‌های مختلف یک رشته ورزشی، پخش تلویزیونی و تعداد ورزشکاران حرفه‌ای همان رشته به دست می‌آید و کاملا مشخص است شاید این آمار دقیق نباشد. بر پایه این فهرست، فوتبال در صدر محبوب‌ترین رشته ورزشی دنیا قرار گرفته است. فوتبال صدرنشین بیش از 3.5 میلیارد تماشاگر در سراسر دنیا دارد. کریکت، دومین ورزش پرطرفدار جهان است. 2.5 میلیارد تماشاگر نیز برای کریکت در دنیا وجود دارد.

رشته‌های ورزشی هاکی، تنیس و والیبال با دو میلیارد، یک میلیارد و 900 میلیون تماشاگر در رده‌های سوم تا پنجم پرطرفدارترین رشته‌های ورزشی قرار دارند.

فهرست ده رشته محبوب فوتبال دنیا به این شرح است:

1ـ فوتبال (3.5 میلیارد تماشاگر)

فوتبال همچنان پرطرفدارترین ورزش دنیاست و فعلا رقیبی برای آن وجود ندارد. طرفداران فوتبال فقط مختص یک قاره نیستند. فوتبال ورزشی نیست که برخلاف رشته‌های دیگر برای آن جغرافیای خاصی تعریف شود. درواقع می‌توان گفت گستره آن به اندازه دنیاست و استثنایی هم وجود ندارد. تعداد طرفداران فوتبال در برخی مناطق کمتر و در برخی مناطق بیشتر است، اما به هر حال 3.5 میلیارد برای یک رشته ورزشی بسیار قابل توجه است.

2ـ کریکت (2.5 میلیارد تماشاگر)

کریکت در برخی کشورها اصولا شناخته شده نیست و در برخی دیگر از کشورها بتازگی راه‌اندازی شده، اما همین رشته ورزشی دومین ورزش محبوب دنیاست. بریتانیا، استرالیا، هندوستان و پاکستان بیشترین تعداد هواداران کریکت خود را درون خود دارند، زیرا کریکت در برخی از این کشورها حرف اول را می‌زند، بویژه در هندوستان و پاکستان.

3ـ هاکی (2 میلیارد تماشاگر)

یک آمار نشان می‌دهد رشته هاکی در 11 سال گذشته با افزایش 11 درصدی در تعداد هواداران روبه‌رو بوده است. هاکی نیز بسرعت در تمام دنیا نفوذ کرده است. اکنون در اروپا بیشتر از هر زمان دیگری هاکی با اقبال تماشاگران و مردم روبه‌رو شده است.

4ـ تنیس (یک میلیارد تماشاگر)

تورنمنت‌های معتبر تنیس در سراسر دنیا تماشاگران بسیار زیادی دارد. بلیت‌های این تورنمنت‌ها بسرعت به فروش می‌رود. اکنون بیش از یک میلیارد نفر در دنیا طرفدار تنیس هستند یا این‌که تنیس بازی می‌کنند. این رشته ورزشی جزو پردرآمدترین رشته‌های ورزشی هم به شمار می‌رود؛ البته برای تنیسورهای قهرمان.

5ـ والیبال (900 میلیون تماشاگر)

در همین ایران با توجه به درخشش تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی بر محبوبیت این رشته ورزشی افزوده شد. هم‌اکنون محبوبیت والیبال در ایران قابل قیاس با گذشته نیست. این روال در دنیا هم ادامه دارد. محبوبیت این رشته ورزشی نه تنها در ایران که در کل دنیا بیشتر شده است. 900 میلیون هوادار برای والیبال به هیچ عنوان کم نیست.

6ـ پینگ‌پنگ (850 میلیون تماشاگر)

پینگ‌پنگ نه تنها در زمینه تماشاگر که در زمینه تعداد ورزشکاران نیز روزبه‌روز آمار رو به افزایشی از خود بر جای می‌گذارد. جمع زیادی از علاقه‌مندان به این رشته ورزشی در چین هستند.

7ـ بیسبال (500 میلیون تماشاگر)

بیسبال 500 میلیون تماشاگر دارد. بیسبال جزو پربیننده‌ترین رشته‌های ورزشی است و مهد آن ونزوئلا به شمار می‌رود، البته بیسبال ورزشی است که آمریکایی‌ها بانی آن بودند، اما بتدریج به ونزوئلا نفوذ کرد؛ به طوری که در این کشور بسیار محبوب شده است.

8ـ گلف (450 میلیون تماشاگر)

به نظر می‌رسد گلف ورزش پولدارها باشد، اما در واقع چنین نیست. افزایش تعداد گلف‌بازها در دنیا موید این مطلب است. رقابت‌های گلف اکنون 450 میلیون هوادار در سراسر دنیا دارد. بیشتر هواداران گلف در آمریکا هستند.

9ـ بسکتبال (400 میلیون تماشاگر)

به نظر می‌رسد بسکتبال افت کرده باشد. پیش از این رشته‌هایی نظیر بیسبال در این رده‌بندی پایین‌تر از بسکتبال قرار داشتند. البته به این معنا نیست که هواداران بسکتبال کمتر شده‌، اتفاقا هواداران این رشته بیشتر شده‌اند، اما هواداران رشته‌های دیگری بوده‌اند که افزایش بیشتری یافته‌اند.

10ـ فوتبال آمریکایی (400 میلیون تماشاگر)

همان طور که از نامش مشخص است، ورزشی مختص آمریکاست، اما در بسیاری از نقاط دنیا گسترش یافته است. 400 میلیون تماشاگر برای رشته‌ای که در ابتدا مختص ایالات متحده و کانادا بود، به هیچ عنوان کم نیست.

اسپورتولوژی / مترجم: هیلدا حسینی‌خواه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها