درست است که جوجه‌اش یک روزه است؛ اما اگر از همین الان با وی برخورد نشود، فردا شاید دیر باشد. نباید این واقعیت عینی و تجربی را فراموش کرد که: «سرچشمه شاید گرفتن به بیل/ چو پر شد، نشاید گذشتن به پیل». بعضی چیزها مثل بعضی چیزهای دیگر نیست که با آن مقابله نشود.
کد خبر: ۷۷۵۵۶۲
لعنت به جوجه یکروزه

از ترس این‌که مبادا این وسط چیزی از پرده بیرون افتد که مصلحت نیست. خیام هم به این نکته اشاره کرده؛ آنجا که می‌فرماید: «هست از پس پرده گفت‌وگوی من و تو/ چون پرده برافتد، نه تو مانی و نه من». خب لابد این حکیم فیلسوف و این منجم ریاضیدان، یک چیزی می‌دانسته که یک همچین چیزی برای ثبت در تاریخ گفته است.

حالا چی شد که این‌طوری سر صحبت باز شد؟... راستش، خیلی از ما تا الان مانده بودیم که اگر مثلا قیمت مرغ خوردنی یک مقداری موقتا افزایش پیدا کرده؛ تقصیر کدام یک از مسئولان یا کدام سازمان و ارگان ذی‌ربط یا بی‌ربط است. اما الان، معاون محترم بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام، از راه می‌رسند و پرده از یک رازی برمی دارند که امثال ما را از جهالت درمی‌آورد. بگذارید اصل خبر را عینا از جراید نقل کنم.

معاون بازرگانی: «کاهش جوجه‌ریزی و افزایش قیمت جوجه یکروزه، دلیل اصلی افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار است.»

ملاحظه فرمودید؟.... مقصر اصلی افزایش موقت قیمت مرغ، این خاک بر سر، جوجه یکروزه است. عاملی که ما تا الان، نه‌تنها دست‌کم، که اصلا نادیده‌اش گرفته بودیم. در صورتی که اگر به این حرف عمیق فلسفی بزرگان خود گوش کرده بودیم که: «فلفل نبین چه ریزه/ بشکن ببین چه تیزه»؛ این‌طوری غافل و جاهل به موضوع نمی‌ماندیم. لااقل یک خرده دلواپس می‌شدیم.

بسته پیشنهادی: حالا که از جهالت درآمدیم، با جدی گرفتن جوجه یکروزه و ضرورت برخورد قهری با وی، عرایضی را در همین راستا تقدیم می‌کنیم:

1ـ تحقیر بیشتر: تا الان، هر کسی را که می‌خواستیم کوچک کنیم، او را به «جوجه یکروزه» تشبیه و به همین نام خطابش کردیم؛ اما ظاهرا تا حالا هر چه که جوجه یکروزه را تحقیر کردیم و زدیم توی سرش، آن‌چنان که باید، مفید و موثر واقع نشده؛ فلذا باز هم جا دارد که همین رویه را شدیدتر و قاطعانه‌تر ادامه دهیم. تحقیرش کنیم و تحویلش نگیریم. لطفا جوجه بعدی!

2ـ تسلیم محض: بپذیریم که مرغ هم مثل خیلی چیزهای دیگر، حق دارد که هرازگاهی افزایش قیمت پیدا کند. مگر مرغ بیچاره، چه چیزی کم از امثال پراید دارد؟ شاید اگر جناب سعدی هم می‌بود، چنین می‌فرمود: طیران مرغ دیدی؟.... طیران قیمتش بین!

3ـ تغییر رویکرد: مرغ و تخم‌مرغ در طول تاریخ بشری، دارای ارتباط تنگاتنگ خوبی با هم بوده‌اند. بدون آن‌که حتی این مساله مغمض و مشکل برای بشریت حل شده باشد که تخم‌مرغ مقدم بر مرغ بوده است یا مرغ مقدم بر تخم‌مرغ. هر چه که بوده، ارتباطات حسنه‌ای با هم داشته‌اند. گاهی این یکی مصرفش بیشتر بوده است، گاهی آن یکی. الان نیز وقت آن است که اگر مرغ اندکی گران می‌شود، سریع، تخم‌مرغ جای آن را بگیرد. این به آن در!... چون که مرغ رفت و کمی هم شد گران/ بوی مرغ را از چه جوییم؟ تخم‌مرغ! (وزن نداشت، به درک؛ معنا که داشت!)

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها