اخبار ساعت 21 دوشنبه 24 آذر 93

بازگشت زائران از کربلا

زایران وقتی از مسیر 'نجف اشرف' به سوی 'کربلای معلی' سفر می کنند، شور و شعف خاصی برای رسیدن به کربلا و زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) در وجود آنها زبانه می کشد و برای رسیدن به این شهر مقدس لحظه شماری می کنند.
کد خبر: ۷۷۲۰۸۹
مسیر نجف - کربلا، جاده حسینیه ها

آنچه بیش از همه در بین راه کربلا برای زائران حسینی جلب توجه می کند، وجود حسینیه های (موکب ها) پی در پی و به هم چسبیده است، این حسینیه ها که شمار آنها به بیش از یک هزار باب می رسد، پس از اعدام 'صدام حسین' دیکتاتور عراق، احداث شده اند.

حسینیه هایی که در مسیر 90 کیلومتری نجف اشرف به کربلا احداث شده، محلی برای خواندن نماز و پذیرایی از زائران و دلباختگان حسینی است.

حسینه ها ،اقامتگاه آوارگان عراقی

اما هم اکنون این حسینه ها کاربرد دیگری نیز یافته و آن هم اقامتگاه آوارگان عراقی است که توسط گروهک تروریستی 'داعش' از خانه و کاشانه خود در شمال عراق رانده شده اند.

ظاهر برخی از این حسینیه ها هنوز تکمیل نشده، ولی در داخل آنها امکانات مناسبی از جمله، نمازخانه و استراحتگاه و سرویس های بهداشتی برای زائران حسینی ایجاد شده است.

خادمان (صاحبان) این حسینیه ها عموما از اهالی روستاهای کنار جاده و شهرهای کربلا و نجف هستند که در ایام سوگواری اربعین حسینی همگی برای پذیرایی از زائران حسینی در آنجا حضور می یابند.

اداره حسینیه ها به صورت خانوادگی

اکثر این حسینیه ها به صورت خانوادگی اداره می شوند و اعضای خانواده در کنار هم با تمام وجود به زائران حسینی خدمت می کنند، پدران و پسران مسوولیت پذیرایی از زائران را بر عهده دارند و مادران و دختران نیز برای زائران حسینی غذا تهیه می کنند .

'ابو زهرا' خادم (صاحب) یکی از این حسینیه ها است، وی که راننده تاکسی و از اهالی نجف است، هدف از برقراری حسینیه در مسیر نجف - کربلا را خدمت به زائران حسینی عنوان کرد .

وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: پس از ساخت این حسینه در پنج سال پیش در ایام 10 روزه سالگرد اربعین حسینی به همراه خانواده در این حسینیه ساکن شده و به خدمتگزاری از زائران می پردازیم.

ابو زهرا که تنها منبع درآمدش فعالیت با تاکسی است، درباره تامین هزینه پذیرایی 10 روزه از زائران حسینی افزود: چند سال است که برای تامین هزینه زائران حسینی طی سال پس انداز می کنم و در سالگرد اربعین حسینی، هزینه می کنم.

وی با بیان اینکه در سالگرد اربعین حسینی زائرانی از کشورهای مختلف به کربلا سفر می کنند، اضافه کرد: به راحتی می توان گفت که زائران ایرانی بیشترین خارجیان را در مراسم سالگرد اربعین حسینی تشکیل می دهند که در کنار آنها زائران عربستان، لبنان، بحرین، پاکستان، یمن، کویت، هند، کشمیر و ترکیه و حتی زائرانی از آمریکا و اروپا نیز حضور چشمگیری دارند.

نظامیان صدام به سوی زائران آتش می گشودند

از ابو زهرا درباره مراسم سالگرد اربعین حسینی در دوران دیکتاتوری صدام می پرسم و وی با ناراحتی از آن دوران یاد می کند و می گوید که در دوران صدام حتی یک حسینیه نیز در جاده نجف - کربلا وجود نداشت و شیعیان عراقی حتی نمی توانستند از جاده اصلی برای عزاداری اربعین به کربلا عزیمت کنند و نظامیان بعثی اگر متوجه می شدند که فردی برای شرکت در مراسم اربعین به این شهر می رود، به سوی وی آتش می گشودند و او را بدون حتی تشکیل دادگاه می کشتند که افراد بی شماری این گونه به شهادت رسیدند.

وی افزود: با سقوط صدام مردم روستاهای اطراف جاده نجف - کربلا با رفع شدن خطر صدام و جنایتکاران بعثی و در اولین سال سالگرد مراسم اربعین حسینی، ابتدا در این مسیر برای پذیرایی از زائران چادر برپا کردند و ساخت حسینیه ها در سال های بعد شروع شد که هم اکنون نیز بدون وقفه ادامه دارد.

ابو زهرا با بیان اینکه هم اکنون آوارگان عراقی که در اثر یورش ناجوانمردانه گروهک تروریستی داعش از خانه و کاشانه خود در شمال عراق آواره شده اند، در بسیاری از این حسینیه ها اسکان یافته اند، ادامه داد: آوارگان شمال عراق هموطنان ما هستند، چه شیعه باشند و چه سنی، برای ما هیچ فرقی نمی کند، ما وظیفه داریم به آنها خدمت کنیم.

حسینیه ، فقیر و غنی نمی شناسد، فقط عشق به حسین (ع) و عباس (ع) می خواهد و بس.

ثروتی به نام معرفت حسینی

ابو حسن، حسینیه دار دیگر عراقی است که از ظاهرش نشان می دهد از وضع مالی مناسبی برخوردار نیست، وقتی با او وارد گفت وگو می شوی در ظاهر فقر او را می بینی، ولی او در باطن خیلی ثروتمند است، ثروتی که هرگز از بین نمی رود، آنهم ثروتی به نام معرفت حسینی است.

وی خود و خانواده اش را وقف زائران حسینی می داند و به آن افتخار می کند و خادمی را 'توفیق الهی' می داند، هر چند این افتخار دیر به او و دیگر عراقی ها رسیده است.

ابو حسن گفت که در ایام سالگرد حسینی با چند نوع غذا از زائران حسینی پذیرایی می کنیم، از برنج و ماهی گرفته تا قیمه عربی و کباب.

وی شستن جوراب زائران حسینی و لباس های آنها و نظافت پاهای زائران را از کارهای انجام گرفته خودش، فرزندانش و همسایگانش در حق زائران حسینی بر می شمرد.

'آرمان سلیمی' زائر ایرانی که در سالگرد اربعین حسینی به صورت پیاده از نجف اشرف به کربلا معلی مشرف شده، با تقدیر از حسینه های برپا شده توسط عراقی ها در طول مسیر نجف به کربلا، گفت: عراقی ها در مسیر نجف به کربلا با تمام وجود به زائران حسینی خدمت می کنند و از جان و مال خود مایه می گذارند.

تامین رایگان مایحتاج زائران

وی افزود: زائران حسینی در مسیر پیاده نجف به کربلا که حدود سه روز طول می کشد، تمام نیازهای غذایی، دارویی و دیگر مایحتاج زائران را به طور رایگان تامین می کنند.

این زائر حسینی با بیان خاطرات خود از سفر به کربلای معلی اضافه کرد: در طول این مسیر، شیعیان عراق هر کاری می توانستند برای زائران انجام داده اند. یک جوان عراقی تلفن همراه خود را برای ارتباط با ایران در اختیار زائران ایرانی قرار می داد، یا یک شیعه عراقی دیگر به دست زائران آب می داد و می گفت این تمام دار و ندار من است و نمونه دیگر این که یک پیر زن عراقی در مسیر جاده برای زائران نان می پخت و آن را به صورت تازه در اختیار زائران قرار می داد.

وی پذیرای شیعیان عراقی از زائران حسینی را بسیار خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: نکته قابل توجه در برخورد خوب حسینیه داران با زائران حسینی این بود که زائران هیچگونه احساس ناراحتی نداشتند و به سرعت مایحتاجشان تامین می شد.

این زائر حسینی مهمترین مورد قابل توجه در مراسم سالگرد اربعین حسینی در استان های کربلا و نجف را تامین امنیت کامل زائران به رغم حضور گروهکهای تروریستی در عراق برشمرد.

با سقوط حزب بعث عراق و اعدام صدام دیکتاتور این کشور، وضعیت شیعیان نیز بهتر شده و مراسم منصوب به اهل بیت (ع) هم هر سال با شکوه بیشتری نسبت به سال قبل برگزار می شود و مردم هم بهتر از سال های قبل از زائران حسینی پذیرایی می کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها