jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۷۶۸۰۷۲   ۱۸ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۳:۵۷

عدم بارش برف و گرم شدن هوا موجب سبز شدن بوته ها و شکوفه های درختان میوه در استان چهارمحال و بختیاری شده است.

بام ایران بهاری شد + عکس

امسال برف قابل توجهی در استان چهارمحال و بختیاری نبارید، خبری از یخ و یخبندان وسرمای شدید و مصرف گاز بالا و قبض های گاز با مبالغ بالا نبود.

مردم با لباس های معمولی به خیابان می آیند و خبری از لباس های گرم زمستانی نیست.

سال گذشته بارش برف در زمستان در نقاط مختلف استان اتفاق افتاد به طوری که موجب سرد شدن شدید هوا در این استان شد و سرد شدن شدید هوا موجب یخ زدن و ترکیدن تعداد بالای کنتور های آب و لوله های آب در نقاط مختلف استان شد.

هم اکنون مردم این استان از ابتدای زمستان تاکنون برف قابل توجهی را مشاهده نکرده اند و کوهستان های این استان تن پوش سفید رنگ برف را هنوز در سالجاری تجربه نکرده اند.

در میان کم بارشی و نبود برف و سرما، هوا در حال گرم شدن است به طوری که درجه حرارت بخاری ها رو به کاهش است.

گرم شدن هوا موجب سبز شدن بونه ها در باغچه ها ومراتع است. بسیاری از درختان میوه در نقاط مختلف استان به شکوفه نشسته اند و شکوفه های این درختان در حال باز شدن است.

درختان میوه بسیاری در منطقه ناغان و سامان و لردگان چهارمحال و بختیاری به شکوفه نشسته اند و شکوفه این درختان میوه باز شده است.

کارشناسان ارشد باغبانی با اشاره به اینکه گرم شدن هوا در چهارمحال و بختیاری موجب بیدار شدن درختان وآغاز رشد و نمو گیاهان شده است، گفت: بسیاری از درختان میوه شکوفه زده اند و بسیاری از بوته ها و درختان کوچک مانند درختچه های رز با گرم شدن هوا نیز اقدام به رشد و نمو کرده اند.

مژده سلیمان پور افزود: باز شدن شکوفه درختان اگرچه در این فصل زیبایی خودش را دارد اما می توان خسارت بالایی سبب شود.وی گفت: باز شدن شکوفه ها درختان میوه در این موقع سال در این استان برای کشاورز و باغبان ناگوار است به طوری که احتمال از بین رفتن شکوفه ها و سرما زدگی انها بسیار بالا است.

این کارشناس ارشد باغبانی افزود: سرمازدگی شکوفه درختان موجب کم باری و کاهش تولید میوه در سال آینده را سبب می شود.

وی اظهارداشت: امیدواریم دما در نقاط اصلی مرکز تولید میوه استان مانند شهرستان سامان افزایش پیدا نکند چرا که موجب ایجاد خسارت به باغبانان و کاهش تولید استان می شود.

وضعیت منابع آبی در سال آینده بسیار نگران کننده است

مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه وضعیت بارش در این استان بسیار نگران کننده شده است، گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بارش قابل توجهی در این استان به صورت مطلوب به خصوص در زمستان نداشته ایم.مهرداد قطره با بیان اینکه وضعیت منابع آبی در سال آینده بسیار نگران کننده است و وضعیت نامطلوبی برای آنها پیش بینی می شود، افزود: عدم بارش مناسب برف موجب کم شدن منابع آب در بسیاری در نقاط چهارمحال و بختیاری در سال آینده می شود.

وی گفت: وضعیت دمای هوا نیز با سال گذشته بسیار متفاوت است و امسال دما هوا در ماه های سرد این استان مانند دیماه و بهمن ماه نیز افت شدید نداشته است.

کاهش ۵۸ درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری

مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری افزود: هم اکنون دمای بالای هوا در بسیاری از نقاط استان موجب شکوفه زدن درختان میوه شده است.

قطره گفت: میانگین بارندگی وزنی سال زراعی جاری استان چهارمحال و بختیاری ۲۸۱ میلی متر است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۶ درصد کاهش دارد و همچنین نسبت به میانگین بلند مدت دوره مشابه ۲۶ درصد کاهش دارد.

وی افزود: میزان بارندگی سال زراعی جاری نسبت به میانگین سال زراعی کامل حدود ۵۸ درصد کاهش بارندگی دارد.وی با اشاره به افزایش دما در زمستان امسال در این استان، گفت: حداکثر دمای هوا شهرکرد ۱۴ درجه سانتیگراد است و میانگین دما نیز ۱.۵ درجه سانتیگراد است.

مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری افزود: دمای شهرستان لردگان ۱۷ درجه سانتیگراد است که گرم ترین نقطه چهارمحال و بختیاری به شمار می رود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی،
مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی، مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

" آذربایجان غربی به عنوان بستری مناسب برای سرمایه گذاری، یکی از امن ترین استان های کشور است " این شاید شاه بیت سخنرانی سال های اخیر مسئولان ملی و استانی در شمال غربی ترین استان کشور باشد .

رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.

نیازمندی ها