jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۶۰۸۱۸   ۲۸ دی ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

معمولا وقتی به کشوری غیر از محل سکونتتان می‌روید با دانستن یک زبان دیگر مشکل شما حل می‌شود، اما در دنیای وب حتما باید به تمام زبان‌های زنده برنامه‌نویسی مسلط باشید تا بتوانید حرف خود را با زبان کد بیان کنید.

توسعه برنامه‌های تحت وب از برنامه‌نویسی به زبان ماشین (اسمبلی) گرچه ساده‌تر است، اما کماکان از دشواری‌هایی نیز برخوردار است. یکی از آنها این است که برنامه‌های کاربردی تحت وب معمولا زبان‌های CSS، XML، Script Java و HTML را در هم می‌آمیزند، اما زبان جدید Ur شاید بتواند برای اولین بار برهم کنش‌های میان این عناصر را با فرم جدیدی از زبان برنامه‌نویسی ساده‌تر کند.

زبان توسعه برنامه‌های کاربردی تحت وبی که آدام چلیپالا، از استادان فناوری نرم‌افزار دانشگاه MIT، در انجمن ماشین‌های محاسب با نام یو آر وب ارائه کرده است، از کامپایلری بهره می‌برد که خروجی‌اش کد وب واقعی بوده و مغایرت‌ها، همپوشانی‌ها و مناطق خاکستری (مبهم) را که می‌تواند در میان CSS، XML، HTML و Script Java به‌وجود بیاید، مشخص می کند.

دکتر چلیپالا را بیشتر از هر چیز به راهکارهای تضمینی مرتبط می‌شناسند. او در دانشگاه MIT، مدرس برنامه‌نویسی تضمین شده (مقاوم دربرابر خطا) است، اما به قول خودش از یک روش «بسیار غیرمتداول، با تمرکز بر جایگزینی تضمین‌های تعبیه شده به‌صورت دستی با انبوهی از گونه‌های وابسته و تضمین‌های خودکار بر مبنای رویه‌های تصمیم‌گیری مکتوب» استفاده می‌کند.

این موضوع، با توجه به طرح‌های محبوب او که زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی با تمرکز بر
expession type system است و دقیقا بر پایه روش‌های غیرمتداول در برنامه‌نویسی است، منطقی‌تر جلوه می‌کند. هدف نهایی او به‌عنوان یک استاد دانشگاه تجهیز دانشجویانش به دانش و ابزارهای لازم مانند Coq برای کاهش هزینه‌های انسانی مرتبط با تائید صلاحیت نرم‌افزار است. او همچنین به بررسی زبان‌های سطوح بسیار پایین و بسیار بالا علاقه‌مند است. در نتیجه زبان او، Ur، برمبنای گونه‌های وابسته کار می‌کند. او این زبان را با Haskell و ML مقایسه می‌کند، مضاف بر این‌که از سیستم‌های بسیار غنی بهره می‌برد.Ur/Web در واقع زبانی دارای کتابخانه‌های متمرکز بر وب و کامپایلری است که کد نوشته شده در Ur را به HTML، CSS، iptscr Java و CML تبدیل می کند. از آنجا که این زبان به‌وسیله استاد دانشگاه MIT طراحی شده که یکی از دغدغه‌هایش گواهی کردن برنامه‌ها از نظر ایمنی، درستی و نداشتن باگ است، Ur/Web برتری‌هایی نسبت به مدل‌های توسعه‌یافته فعلی دارد.

به ‌گفته دکتر چلیپالا، نه‌تنها برنامه‌های نوشته شده با این زبان هنگام تولید صفحات بخصوص از کار نمی‌افتند، بلکه نسبت به هرگونه حمله مبتنی بر تزریق کد مصونیت داشته و مشکلاتی مثل بازگرداندن HTML نامعتبر، دربرداشتن لینک‌های میان برنامه‌ای مرده و تطابق نداشتن بین فرم‌های HTML و پیش‌بینی فیلدها توسط هندلرها حل شده است. این ادعا البته بسیار خوشبینانه بوده و اثبات آن در عمل با اما و اگرهای بسیار همراه است، زیرا به‌طور مثال در سیستم خرید و رزرو بلیت یک خط هوایی پیچیدگی بسیار باعث می‌شود تائید صلاحیت کامل و 100 درصد سیستم به‌صورت یک فرض ریاضی باقی بماند.

سامان تابش/ برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر