jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۷۶۰۰۲۶   ۲۷ دی ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۳

یک فرد علاقه‌مند به فناوری که در آستانه جراحی کلیه قرار داشت با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی موفق به ساخت یک نسخه سه‌بعدی از کلیه خود شد تا به پزشک جراح خود برای تحلیل شرایط جراحی پیش از شکافتن بدن بیمار کمک کند.

درسی بزرگ برای پزشکان جراح

جام جم کلیک: پزشکان جراح معمولا با تجهیزاتی بسیار گران قیمت در رده تهیه تصاویراز بدن بیماران سروکار دارند ولی در بسیاری از موارد این تجهیزات به اندازه زمانی که بدن فرد را در اتاق جراحی می‌شکافند نخواهد توانست تا به آن‌ها اطلاعات دقیقی را از بدن بیمار بدهد. در این میان یک بیمار بریتانیایی که جان کازینز نام داشت پیش از شروع عمل جراحی کلیه خود، درس بزرگی به پزشکان جراح داد.

کازینز پیش از این که پزشکان بخواهند برای برداشتن سنگ شکل گرفته در کلیه او اقدام کنند اقدام به استفاده از اسکن سه‌بعدی برای تعیین دقیق جایگاه قرارگیری سنگ در کلیه خود کرد و پس از آن نیز با ساخت یک نسخه سه‌بعدی از کلیه معیوب خود به پزشکان اجازه داد تا بتوانند پیش از شروع عمل جراحی بتوانند نقشه حرکتی خود را ترسیم کنند و بدانند که ایجاد شکاف از کدام ناحیه کلیه می‌تواند با ایجاد کمترین آسیب محیطی آن‌ها را به سنگ موجود در کلیه این بیمار برساند.

به این ترتیب جراحی این فرد به‌شدت آسان‌تر شده و سرعت عمل و دقت جراحان در فرایند برداشتن سنگ کلیه این بیمار به‌طور باورنکردنی بالا رفت. پزشکان این بیمارستان پس از این عمل جراحی تصمیم گرفتند تا از درسی که این فرد دوست‌دار فناوری به آن‌ها داده بود نهایت استفاده را ببرند و استفاده از نسخه‌های چاپ شده از اعضای مورد جراحی را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی پیش از آغاز جراحی در نظر بگیرند و به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که بیماران و جراحان از مزایای این فناوری برتر به‌یک اندازه بهره‌مند شوند.

احمد محمدحسینی
جام جم کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر