یک فرد علاقه‌مند به فناوری که در آستانه جراحی کلیه قرار داشت با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی موفق به ساخت یک نسخه سه‌بعدی از کلیه خود شد تا به پزشک جراح خود برای تحلیل شرایط جراحی پیش از شکافتن بدن بیمار کمک کند.
کد خبر: ۷۶۰۰۲۶
درسی بزرگ برای پزشکان جراح

جام جم کلیک: پزشکان جراح معمولا با تجهیزاتی بسیار گران قیمت در رده تهیه تصاویراز بدن بیماران سروکار دارند ولی در بسیاری از موارد این تجهیزات به اندازه زمانی که بدن فرد را در اتاق جراحی می‌شکافند نخواهد توانست تا به آن‌ها اطلاعات دقیقی را از بدن بیمار بدهد. در این میان یک بیمار بریتانیایی که جان کازینز نام داشت پیش از شروع عمل جراحی کلیه خود، درس بزرگی به پزشکان جراح داد.

کازینز پیش از این که پزشکان بخواهند برای برداشتن سنگ شکل گرفته در کلیه او اقدام کنند اقدام به استفاده از اسکن سه‌بعدی برای تعیین دقیق جایگاه قرارگیری سنگ در کلیه خود کرد و پس از آن نیز با ساخت یک نسخه سه‌بعدی از کلیه معیوب خود به پزشکان اجازه داد تا بتوانند پیش از شروع عمل جراحی بتوانند نقشه حرکتی خود را ترسیم کنند و بدانند که ایجاد شکاف از کدام ناحیه کلیه می‌تواند با ایجاد کمترین آسیب محیطی آن‌ها را به سنگ موجود در کلیه این بیمار برساند.

به این ترتیب جراحی این فرد به‌شدت آسان‌تر شده و سرعت عمل و دقت جراحان در فرایند برداشتن سنگ کلیه این بیمار به‌طور باورنکردنی بالا رفت. پزشکان این بیمارستان پس از این عمل جراحی تصمیم گرفتند تا از درسی که این فرد دوست‌دار فناوری به آن‌ها داده بود نهایت استفاده را ببرند و استفاده از نسخه‌های چاپ شده از اعضای مورد جراحی را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی پیش از آغاز جراحی در نظر بگیرند و به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که بیماران و جراحان از مزایای این فناوری برتر به‌یک اندازه بهره‌مند شوند.

احمد محمدحسینی
جام جم کلیک

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها