jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۸۰۱۸   ۲۲ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

ضد قهرمان

زنده باد مُد

به تصاویر روبه‌روی خود نگاه کنید و از زیبایی‌های مصنوعی، اما هنرمندانه و متفاوت لذت ببرید. از زیبایی‌هایی که گرافیک، نقاشی، مجسمه‌سازی، سینما، فرهنگ‌های مختلف دنیا و.... را با حلقه اتصال سرمایه و بستر پر قدرت پول به هم گره زده اند و شده‌اند این لباس‌های نازنین که گریزی از خریدشان نیست.

مد امروز همه ما را مانکن کرده است. بدن‌هایی که عرصه تاخت و تاز انواع لباس‌ها از زیبا و عجیب گرفته تا مسخره و دل بهم زن شده است. همه ما جور دیگری شده ایم، یک لوح سفید که رنگ‌ها و اشکال بر آن نقش می‌بندند و نقش عوض می‌کنند. مهمانی‌ها پر از انواع و اقسام لباس‌هایی ناشناخته است که آدم فقط دوست دارد به آنها خیره شود و شخصیت دوستانش را با آن لباس‌ها بسنجد. اما نقطه ضعف داستان همینجاست، دیگر لباس نشانه شخصیت نیست بلکه یک زیبایی تزئینی اما غیر قابل حذف است، همین.

آدم‌هایی زیباتر و پر جاذبه به‌واسطه سلطه مد، سلطه یک هنر چند وجهی که شناختی دقیق از بدن دارد، در خیابان و شهرها راه می‌روند، لباس متفاوت خود را به نمایش می‌گذارند و در این میان هیچ‌کس با هیچ‌کس تفاوت ندارد. بیایید به فیلم‌های امروزی نگاهی دوباره بیندازیم، سینما دیگر سینمای قهرمان‌ها نیست. دیگر یک قهرمان شیک‌پوش در چنبره آدم‌های کج و کوله با صورت‌هایی خط‌دار و تیپ‌هایی شلخته قرار نمی‌گیرد، بلکه سیل شیک‌پوشان بی‌هویت جلوی راه یک ضدقهرمان قرار می‌گیرند که لباسش شبیه خودش است، نه شبیه همه و سعی می‌کند شکل خودش باشد نه بی‌هویت مثل همه شیک پوشان اطرافش.

مد شهرها را آرایش کرده، پول با آن منطق عجیب سحرآمیز و گاه هراس آورش، به زیبایی مطلقی پوشیدنی بدل می‌شود و ما را محتاج زیبایی می‌کند، آنقدر که محافظت از گرما و سرما شده است حاشیه لباس، حاشیه‌ای بر زیبایی. اما با همین ترفند، تنوع را از بدن‌ها، از شخصیت‌ها گرفته، دیگر نمی‌توان گفت لباس نشانه عقاید و شخصیت آدم‌هاست، زیرا لباس را نه براساس بدن و میل و اعتقاد، بلکه بر اساس منطق بازار و مد روز مردم انتخاب می‌کنند. اما ضد قهرمان پایش را بر زمین می‌کوبد و هنوز لباس‌هایی می‌پوشد که از شدت مد نبودن افسون می‌کنند، از شدت سرراستی و بی‌ظرافتی سریع می‌گویند که او کیست و او با لباس‌های ضد مد خود در میان فریادهای زنده باد مد، خود را به مد تحمیل می‌کند. خود ضد قهرمان بودن می‌شود مد.

سهراب شکیب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر