jamejamonline
فرهنگی کد خبر: ۷۳۵۵۹۳   ۱۷ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۲:۱۵

یادداشتهایی در بدرقه ضرغامی -4

عصر طلایی رسانه ملی

در پایان دوره 10 ساله مدیریت مهندس ضرغامی در رسانه ملی روزنامه جام جم از شخصیتهای مختلف خواست تا در یادداشتی نظراتشان را در این باره بنویسند مهرداد بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس اینگونه برایمان نوشت:

عصر طلایی رسانه ملی

یکی از موفقیت‌های سازمان صدا و سیما که از آن به‌عنوان عصر طلایی این رسانه می‌توان نام برد، گسترش کمی‌وکیفی بخش‌های سیما به 23 شبکه وافزایش شبکه‌های رادیویی به 20 فرستنده بود که چنین آماری در نوع خود رکوردی بی سابقه است.

گسترش حوزه فناوری دیجیتال درمناطق مختلف جغرافیایی و پوشش فرستنده‌ها در همه نقاط کشور با رشد قابل توجه حوزه فناوری در فضای مجازی مانند ایجاد زیر ساخت‌هایی مثل «آی پی تی وی» از بزرگ‌ترین رویدادهایی بود که در سال‌های اخیر شاهد رشد و بالندگی آن در بخش رسانه ملی بودیم.افزایش حجم تولیدات، در حوزه سیما مانند تولید آثار نمایشی وبرنامه‌های مستمر و گفت‌وگو محور متنوع وتهیه آثار فاخری مانند مختارنامه از اقدامات بزرگی بود که در تاریخ کاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ به ثبت رسید.

از آنجا که توسعه، باید در کنار منابع رقم زده شود بتازگی در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه که درمحل رسانه ملی برگزار شد، مشخص شد که بودجه سازمان باید دو برابر بودجه فعلی ارتقا یابد و با بودجه فعلی مصوب، که نیمی‌از آن باید از محل درآمدهای ناشی از آگهی محقق شود- رسانه ملی بخوبی توانسته با مدیریت منابع اقدامات فاخر ومحوری صورت دهد.

باید تاکید کرد که صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ ایران در کنار محدودیت‌ها، کمبودمنابع، شرایط رقابتی و هجمه گسترده ده‌ها شبکه ماهواره‌ای فارسی که از طریق عرضه آسان و ارزان خود در فضای رقابتی، شرایط سختی را رقم زده‌اند توانسته از این رقابت پر پیچ و خم با سر بلندی بیرون آید. مدیر رسانه ملی با روحیه، خلق وخوی صمیمانه و خاکی در برخورد با اصحاب هنر طی ده سال گذشته روش و منشی را پایه‌گذاری کرد که با وجود دشواری‌های متعدد توانست رضایت گروه‌های مختلف سیاسی ، هنری و قومیتی را فراهم کند.

از آنجا که مدیریت رسانه ملی به‌واسطه به روز بودن و روی آنتن بودن محتوا، روزانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد باید تاکید کرد که مهندس ضرغامی‌ با شناخت سلایق و تنوع فرهنگی و حساسیت‌های موجود قومیتی و سیاسی در کشور، بخوبی توانسته توقع مسئولان در بخش‌های مختلف از جمله دولت، مجلس ودستگاه قضایی را بر آورده کند و این انتظار می‌رود که بقیه مجموعه کشور با بهره از این تجربه و شناخت از تنوع سلایق، وارد میدان عمل شوند. در بخش دیگر باید اشاره کرد که به دلیل وابستگی بودجه رسانه ملی به دولت و توقعات خارج از عرف دولت‌ها همواره این رسانه از ناحیه بودجه تحت فشار بوده که خوشبختانه با مدیریت چند وجهی مهندس ضرغامی‌، شاهد موفقیت‌های در خور تقدیر بودیم . البته شاید عده‌ای در بیرون ده‌ها ایراد به مدیریت فعلی سازمان وارد کنند اما از بیرون نگاه کردن کار آسانی است اما اگر ذره‌ای انصاف داشته باشیم متوجه می‌شویم که چنین مدیریت چند وجهی که بتواند خواسته‌های متنوع و متعدد سلایق جامعه را مهیا نماید درهیچ کتابی آموزش داده نشده است.

مهرداد بذرپاش / عضو هیات رئیسه مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

27 اردیبهشت هر سال به‌عنوان روز جهانی جامعه اطلاعاتی (روز ارتباطات و روابط عمومی) گروه زیادی از استادان و دانشجویان ارتباطات در كنار شاغلان و فعالان این حوزه در دستگاه‌ها و نهادها و ادارات مختلف در بخش خصوصی و دولتی تكریم و احترام می‌شوند و به پاسداشت این روز همت می‌گمارند.

برگزاری جشنواره جهانی فجر ، یک شوخی تلخ

برگزاری جشنواره جهانی فجر ، یک شوخی تلخ

تقریبا چهارده ماه از پیدایش ویروس جهانی کرونا در ایران می گذرد و زمانی که وضعیت شهرها به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی قرمز می شوند مسئولین این بی توجهی را از چشم مردم می بینند.

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر
سیمین، عاشق زندگی بود

گفت‌وگو با عاطفه رضوی، یکی از علاقه‌مندان سیمین دانشور در صدمین سالروز تولد این نویسنده

سیمین، عاشق زندگی بود

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر