تحولاتی که این روزها در نظام سلامت ملت و مملکت اتفاق می‌افتد، از هر جهت خوشایند ملت و مملکت است، حتی از همان جهاتی که شما فکر می‌کنید. الان نیز خبر خوش رسیده که دولت محترم قرار است به سلامتی ملت، سومین گام بلند خود را هم در این مسیر بردارد. در این مرحله گویا قرار است که وزارت بهداشت و الی آخر، نظارت بیشتری بر پرداختی‌های نظام سلامت داشته باشد.
کد خبر: ۷۳۰۷۰۷
​مانور مقابله با زیرمیزی

زیرنویس عامیانه: قرار است وزارت بهداشت در مقابل پزشکانی که از مردم زیرمیزی می‌گیرند، بایستد. (در خبر فوق، نوع ایستادن مشخص نشده است که آیا تمام قد یا به اشکال دیگر؟)

خبر وارده: «معاون وزیر بهداشت، برخورد با انواع زیرمیزی را سخت‌ترین مرحله اصلاحات نظام سلامت عنوان کرد و گفت: حذف زیرمیزی و پرداخت‌های غیرقانونی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی از پانزدهم آبان‌ماه کلید می‌خورد و مردم می‌توانند هرگونه تخلف را گزارش کنند تا بسرعت برخورد شود.»ــ به نقل از اکثر جراید

بسته پیشنهادی: از آنجا که همه ما یک روزی مریض می‌شویم و از آنجاتر که باز همه ما ممکن است در معرض پرداخت زیرمیزی قرار بگیریم؛ فلذا عین عقلانیت است که در این راستا نیز همچون دیگر راستاها، ارائه طریق و رهنمون داشته باشیم:

1- افزایش تعرفه‌های پزشکان: خواستیم قبل از هر راهکار و رهنمودی، بگوییم دولت کاری کند که پزشکان نیازی به گرفتن زیرمیزی نداشته باشند؛ خوشبختانه اطلاع یافتیم که فقط عقل ما نمی‌کشد، خود دولت تدبیر و امید نیز قبل از ما عقلش کشیده و درصدد افزایش تعرفه‌های پزشکان برآمده است. باز در ادامه خواستیم رهنمود بدهیم که پس مواظب باشند بار اصلی این افزایش تعرفه‌ها بر دوش نازک ملت نیفتد؛ خوشبختانه باز به ما اطلاع دادند که دولت خودش به فکر مردم هست. کاری کرده که شرکت‌های بیمه، زیربار بروند. از این‌رو در این بند و بخش، رهنمود خاصی نداریم.

2- گل گرفتن زیر میز: از آنجا که باز بودن زیر میز- بلاتشبیه عین باز بودن در دیزی ــ ممکن است کماکان باعث تحریک و اغوای تعداد معدود و انگشت شماری از پزشکان بشود که هوس کنند باز هم زیرمیزی بگیرند؛ لهذا بد نیست که کلا زیر میز پزشکان و منشی‌های ایشان، از پایین تا بالا،گل گرفته شود. نوعی فیلترینگ پیشرفته!

3- مراقبت از روی میز: مسئولان عزیز وزارت بهداشت و الی آخر، سخت مراقب باشند که اگر راه‌های دریافت زیرمیزی مسدود شد، این عمل به روی میزها دایورت نشود. بعضی پزشکان ممکن است خیلی شفاف و آشکار، از روی میز درخواست مالی خود را ارائه دهند. خب مریض بیچاره هم دستش زیر سنگ است و ریش‌اش در گرو، ممکن است مجبور به پرداخت رومیزی شود و گرنه دکتر مثلا آپاندیسش را در نیاورد یا اگر در‌آورده، دوباره بگذاردش سرجاش!

4- انجام مانور مقدماتی: چون از مرحله‌حذف زیرمیزی به عنوان سخت ترین مرحله اصلاحات نظام سلامت نام برده شده است و ممکن است در بین برخی پزشکان این‌کاره زلزله ایجاد کند؛ بد نیست که ابتدا برای آشنایی و آمادگی بیشتر مردم و جامعه محترم پزشکی، یک مانور مقدماتی و ایذایی برای تست زدن این مقابله لازم انجام شود. بعد که همه آماده شدند؛ شدیداللحن عملیات جدی مقابله شدیداللحن با زیرمیزی ملعون به مرحله اجرا درآید. این یکی رهنمود را دیگر فکر نکنم دولت محترم، قبل از ما به ذهنش رسیده باشد!

رضا رفیع

برچسب ها: رضا رفیع زیرمیزی
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها