شوخ‌طبعی، انگار آغشته و سرشته با جوهر و جوهره ما ایرانی‌هاست، همچنان که ادبیات و شعر. در هر شرایطی، اگر پا دهد، دست به شوخ طبعی می‌زنیم که باعث لطافت فضا شود و انبساط خاطر حاصل گردد. از حوزه سیاست، جدی‌تر و خشک‌تر هم داریم؟.... در همین فضا اگر اتفاق افتد و زمینه‌اش جور شود، این ابتکار عمل را داریم که هوای خشک سیاست را به لطافت طنز و تبسم، تر و تازه کنیم.
کد خبر: ۷۱۹۲۹۹
شوخی رنگی با کراوات

فقط حقیر سراپا تقصیر که ــ شاید به اشتباه ــ به طنزنویسی و طنازی شهره خلایق گشته‌ایم، اهل شوخ‌طبعی، حتی در موضوعات سیاسی، نیستیم.

چنان‌که عرض و فرض کردیم، اکثر ملت این گونه‌اند. منتها یا رو نمی‌کنند، یا نیمرو می‌کنند؛ یعنی نمی‌نویسند و فقط به صورت شفاهی از خود بروز می‌دهند.

مثلا فقط ما شوخ‌ طبع نیستیم اگر که با کابینه دولت تدبیر و امید، شوخی کردیم و زمانی که آقای روحانی، اعضای دولت را انتخاب و معرفی کردند، راجع به آن فرمودیم:

کابینه تدبیر و امّید آمد از راه

من کلّ این کابینه را گلشن گرفتم

جمع وزیران، کارکشته‌تر ز سابق

پس جمله را یک روح در یک تن گرفتم

با این وزیرانی که روحانی گزیده است

شاید سر ذوق آمدم من زن گرفتم!...

و الی آخر که جاش اینجا نیست؛ یعنی جا نمی‌شود. بله، فقط وجود مبارک ما شوخ‌طبع نیست اگر شعر فوق‌الذکر را خطاب به جناب روحانی گفته و به صورت حضوری نیز در مقابل خودشان آن را قرائت کرده؛ بلکه خود آقای دکتر روحانی نیز اگر قضا و فضا یاری دهد، اهل شوخ‌طبعی می‌باشند. مدرک هم داریم. اسنادش هم موجود است. رو کنیم؟... ملاحظه بفرمایید.

خبر وارده: «در حاشیه اجلاس شانگهای در قزاقستان و در یکی از دیدارهای دوجانبه آقای روحانی، وقتی که رئیس‌جمهور ایران با کراوات رئیس‌جمهور ازبکستان که رنگش بنفش است، مواجه شد؛ به شوخی به ایشان گفت: خیلی رنگ کراوات شما قشنگ است. چون رنگ انتخاباتی من هم بنفشه!...»

بسته پیشنهادی: اگرچه آقای رئیس‌جمهور ما با آقای رئیس‌جمهور ازبکستان شوخی کردند و هر دو همپایه هم و در یک مقام رسمی و سیاسی مثل هم هستند؛ اما این دلیل نمی‌شود ما که در این مقام و مرتبه نیستیم، با هر دو شوخی نکنیم. با احتیاط این کار را می‌کنیم؛چون بدجور عادت کردیم پاتوکفش دیگران کنیم:

1- سطح شوخی: اگر با کسی شوخی می‌کنید، لطفا سعی کنید در سطح خود شما باشد. این شکلی، خطرش کمتر و لطفش بیشتر است! در غیر این صورت، ممکن است طرف به شما بگوید که برو با همقدت شوخی کن!

2- لطف شوخی: باید دقت کرد که در مجامع رسمی و دیپلماتیک، جنس شوخی خیلی ظریف و لطیف و خوش رنگ باشد. مسئولان سیاسی و دیپلماتیک، عموما حساس و دارای موقعیت استراتژیکی می‌باشند. آن هم در این مقطع حساس کنونی!...فی‌المثل، رئیس‌جمهور اهل تدبیر ما فقط در حد رنگ کراوات با رئیس‌جمهور ازبکستان و کراوات ایشان شوخی کردند. از کرامات شیخ ما نه عجب!

3- رفع حساسیت: حالا که معلوم شد رنگ کراوات رئیس‌جمهور ازبک‌ها بنفش می‌باشد، خواهش می‌کنیم که گروه‌های سیاسی رقیب یا منتقد دولت آقای روحانی، از این تاریخ به بعد، روی تغییر رنگ کراوات رئیس‌جمهور ازبکستان کار نکنند. بگردند خب یک رئیس جمهوری پیدا کنند که رنگ کراواتش به رنگ مورد پسند آنها بخورد. چیزی که زیاد است، رنگ. فقط مواظب باشین رنگی نشین!

4- احتیاط لازم: رؤسای جمهور و مقامات کشورهایی که رنگ کراوات یا دیگر البسه رسمی آنها، با رنگ مورد نظر گروه‌ها و گرایش‌های سیاسی دارای نامزدهای انتخاباتی، همرنگ است، دقت شود که در ایام انتخابات به ایران دعوت نشوند. ممکن است شبهه تبلیغاتی داشته باشد. سری را که درد نمی‌کند، کراوات..... ببخشید، دستمال نمی‌بندند!

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها