jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۰۹۳۲۱   ۰۳ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

مصاحبه دیروز وزیر صنعت، معدن و تجارت برای هفته دولت یک حاشیه جالب و غیرقابل پیش‌بینی داشت؛ حاشیه‌ای که یکباره آن‌قدر مهم شد که بلافاصله کار به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشیده شد. ماجرا از این قرار بود که محمدرضا نعمت‌زاده در بخشی از گفت‌وگویش به ماجرای اعطای پروانه بهره‌برداری یک معدن سنگ آهن از سوی یک مدیر به «همسرش» خبر داد.

به گفته وی، این ماجرا در سال 81 اتفاق افتاد، اما حاشیه‌های آن تا به امروز ادامه پیدا کرده است. این حاشیه جالب نیز از این قرار است که وقتی مدیران دولت فعلی متوجه یک چنین حاتم‌بخشی به خود می‌شوند و اقدام به لغو آن پروانه بهره‌برداری می‌کنند، مدیر مربوط بشدت شاکی شده و از ایمیدرو(سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) که بازوی وزارت صنعت در بهره‌برداری از تمام معادن کشور است، شکایت می‌کند و خواستار بازپس‌گیری مجوزش می‌شود! به دنبال این شکایت، ایمیدرو نیز از مدیر یاد شده شکایت می‌کند! تا اینجای کار، ماجرا یک رانت‌خواری ساده(!) که این روزها ممکن است نمونه‌اش جاهای دیگر هم یافت شود، به نظر می‌آید. اما دستور فوری اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری آن را منتشر کرد، به ماجرا شکل دیگری داد. بر این اساس وی به رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی دستور داد تا موضوع یکی از معادن آهن کشور که گفته شده یکی از «مدیران دولت فعلی» آن را به نام همسر خود ثبت کرده، با دقت و سرعت پیگیری شود. جهانگیری در دستور خود افزود: موضوع بسیار مهمی است، با دقت و سرعت پیگیری و در صورت صحت مطلب، ضمن ارجاع پرونده به قوه قضاییه، نتیجه گزارش شود. به این ترتیب مشخص شد که آقای مدیر از سال 81 که این تخلف احتمالی را انجام داده، تاکنون بر سر کار مانده و به خدماتش ادامه داده است و جالب‌تر آن‌که پس از روی پرده افتادن ماجرا، به جای اظهار ندامت و رد مال بیت‌المال، طلبکار نیز شده و از دولت شکایت کرده است. در همین حال یک مقام ایمیدرو به نگارنده گفت که مدیر یاد شده در زمانی به اطلاعات مربوط به معادن کشور دسترسی داشته و پروانه بهره‌برداری از معدن سنگ آهن را به نام همسرش صادر کرده تا شخصا بتواند از آن بهره‌برداری کند. حال باید منتظر نشست و شاهد از پرده بیرون افتادن ابعاد دیگری از این ماجرای جالب بود.

بهمن موسوی / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر