jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۰۹۱۶۱   ۰۲ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۰

گسترش بهره‌گیری از فناوری «چاپ سه بعدی» منجر به معرفی آجرهای سرامیکی شده است که قادرند همانند قطعات لِگو به یکدیگر متصل شوند و از آنها می‌توان برای خلق ساختارهای پیچیده تنها با استفاده از یک ماده سود برد. این در شرایطی است که ضایعات ساخت‌وساز نیز به طور کامل حذف می‌شود.

آجر چاپ کنید + عکس

در چند وقت اخیر، فناوری «چاپ سه بعدی» رشد سریعی را تجربه کرده و حتی چاپ مصالح ساختمانی نیز صورت گرفته است.

در همین راستا، همکاری «سابین دیزاین لب» با «کورنل» و «جنی سابین استودیو» به معرفی آجرهای سرامیکی که قادرند همانند قطعات لگو به یکدیگر متصل شوند، منجر شده است.

از این آجرها می‌توان برای خلق ساختارهایی پیچیده تنها با استفاده از یک ماده سود برد. این در شرایطی است که ضایعات ساخت‌وساز نیز به طور کامل حذف می‌شود.

«پلی‌بریک» (PolyBrick) اجازه چینش دیواری بدون ملات را داده که موجب به حداکثر رسیدن استحکام ساختاری شده و امکان ساخت سازه‌های پیچیده منحنی را فراهم می‌کند.

آجرهای پلی‌بریک دارای اتصال‌های دم چلچله‌ای هستند و الگوریتم‌هایی که قطعات را به یکدیگر متصل می‌کنند اجازه می‌دهند سیستم‌های جمعی از نیروی گرانش برای قفل شدن آجرها در مکان خود و استحکام سازه استفاده کنند.

بنا بر ادعای تیم پژوهشی، این تکنیک می‌تواند ساخت‌وساز یک ساختمان کامل بدون تولید ضایعات و نخاله را تضمین کند.

با توجه به ساختار متخلخل، آجرهای سرامیکی مصالح ساختمانی مقرون به صرفه‌ای هستند زیرا بسیار سبک‌تر از آجرهای رایج بوده و مواد خام کمتری نسبت به آنها مصرف می‌کنند که در ساخت‌وسازهایی با مقیاس بزرگ سودمند است.

پیشرفت‌های صنعتی و تکنولوژیکی نشان داده‌اند که تولید سرامیک می‌تواند به صورت دستی، مکانیکی و اکنون دیجیتالی صورت بگیرد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها