گزارشی از حضور رادیو تهران در بوستان‌های پایتخت

رادیو دیدنی می‌شود

یکی از رویکردهای جدید شبکه رادیویی تهران تهیه و پخش برنامه‌ها در فضای خارج از استودیو است؛ تهیه و پخش برنامه‌های خارج از استودیو در این شبکه به مناسبت‌ها و ایام خاصی از جمله 22 بهمن یا راهپیمایی روز قدس معطوف نمی‌شود، بلکه با رویکرد جدید شبکه‌های رادیویی، برخی از برنامه‌ها در طول سال و به طور مستمر با حضور مخاطبان در پارک‌ها و فضای خارج از استودیو تهیه و پخش می‌شود.
کد خبر: ۶۹۹۶۸۵

برنامه‌هایی مثل «فصل نو» که محتوایش سالمندمداری است از بوستان‌ها و پارک‌ها یا سرای سالمندان روی آنتن می‌رود. برنامه شب‌های مسجد ارگ که این شب‌ها روی آنتن می‌رود، به صورت مستقیم مناجات شب‌های ماه مبارک رمضان و مراسم احیا را از مسجد ارگ تهران تقدیم شنوندگان می‌کند.

اما یکی از این برنامه‌ها که در ایام ماه مبارک رمضان هر شب از پارک ها و بوستان های تهران پخش می‌شود، «مسابقه صددرصد» شبکه رادیویی تهران است که با مشارکت شهرداری تهران و حضور شرکت‌کنندگان در برنامه‌های «فصل نیایش» در پارک‌ها اجرا می‌شود.

یکی از شب‌ها ما نیز به جمع شهروندان منطقه 6 پیوستیم تا ضمن بهره‌مندی از برنامه‌های فصل نیایش در بوستان لاله، گزارشی از پشت صحنه این برنامه رادیویی تهیه کنیم.

از آنجایی که ما هم قصد داشتیم از برنامه‌های تدارک دیده شده شهرداری منطقه 6 دیدن کنیم، زودتر از شروع برنامه در پارک حاضر شدیم. حضور پرشور مردم و بازی کودکان و تدارک بیش از50 غرفه متنوع فرهنگی، ورزشی و قرآنی باعث شده بود تا فضایی گرم و صمیمی به وجود آید.

به میدان اصلی پارک لاله که می‌رسیم نیم ساعتی تا شروع برنامه مانده است، امیرحسین ثقفی از همکاران شبکه رادیویی تهران از علاقه‌مندان ثبت‌نام می‌کند تا طی قرعه کشی شرکت‌کنندگان اصلی انتخاب شوند.

رادیو به رسانه‌ای بینا تبدیل می‌شود

اکبر محمدی خانی، مدیر گروه اجتماعی و خانواده شبکه رادیویی تهران نیز در این مراسم حضور دارد. از او درباره اجرای این شب‌های برنامه در بوستان‌های تهران می‌پرسم. می‌گوید: برنامه مسابقه صددرصد به مناسبت ماه مبارک رمضان از ساعت 22 تا 23 و 30 دقیقه از بوستان های تهران پخش می‌شود. این برنامه همزمان با فرارسیدن ماه بهار قرآن هر پنج شب در یک پارک با حضور شهروندانی که در آنجا حضور دارند از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز روی آنتن می‌رود.

وی به بخش‌های این برنامه اشاره می‌کند و می‌افزاید: سوالات مسابقه نیز معطوف به ماه مبارک رمضان طراحی شده و هر شب شش شرکت‌کننده با پاسخگویی به سوالات دینی، محلی و شاد می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند تا از بین شرکت‌کنندگان سه نفر برنده اعلام و جوایزی به آنها اهدا شود. از بخش‌های این مسابقه اجرای خوانندگی، آشپزی، دوبله و گویندگی است.

مدیر گروه اجتماعی و خانواده رادیو تهران با پاسخ به این پرسش که اجرای برنامه‌های رادیویی در خارج از استودیو چه مزیت‌هایی دارد، می‌گوید: راهبردی در معاونت صدا​ست مبنی بر این که دیده شدن موجب شنیده شدن نیز می‌شود. حضور برنامه‌های رادیویی در بطن و متن مردم سبب می‌شود رادیو ضمن دیده شدن، شنیده نیز شود. این امر چند کارکرد و پیامد مثبت می‌تواند داشته باشد؛ برنامه‌سازان با حضور در کنار مردم براحتی می‌توانند بازخوردهای آنها را دریافت کنند و در همان لحظه برنامه خودشان را به فراخور حوزه خاص و مطالبه مخاطبان تغییر دهند.

در اجرای استودیویی، مجری برنامه، بازخوردهای مخاطبان را نمی‌بیند بنابراین برنامه‌ها را بر اساس ذهنیت و تجربه‌های خود اداره می‌کند، اما در اجرای حضوری که درست به شکل یک صحنه تئاتر است مجری مخاطبان خود را می‌بیند و واکنش‌های آنها را سبک و سنگین می‌کند و بر اساس این بازخوردها برنامه را اجرا می‌کند.

محمدی‌خانی ادامه می‌دهد: یکی دیگر از کارکردهای اجرای حضوری، اقناع شدن حس کنجکاوی مخاطب برای دیدن قهرمان و ستاره‌های برنامه‌سازی رادیویی است، به این معنا که رادیو و ستاره‌هایش نزد مخاطبان، تصاویری منحصربه‌فرد دارند. افراد از هر صدایی که می‌شنوند یک تصویری در ذهن خود می‌سازند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند، در اجرای حضوری آن تصویر ساخته شده ذهنی با تصویر واقعی مطابقت داده می‌شود و مخاطب اقدام به بازسازی تصویر خود از مجری و اجرای برنامه می‌کند.

کارکرد چهارم این که رادیو به رسانه‌ای بینا و محقق تبدیل می‌شود به این معنا که در لحظه اثر را ارائه می‌کند، اثر را می‌سنجد، نیازسنجی انجام می‌دهد، اثر بازاندیشی شده را ارائه می‌دهد، نقاط قوت و ضعفش را دریافت و از فرصت هایش استفاده می‌کند و تهدیدهایش را به فرصت تبدیل می‌کند.

صدای ما را از پارک لاله می‌شنوید

سلام، من دلارام شکوهی هستم صدای ما را از پارک لاله می‌شنوید، من هم وحید رونقی از پارک لاله واقع در بلوار کشاورز با شما صحبت می‌کنم، با ما همراه باشید با برنامه‌ای دیگر از مسابقه صددرصد.

شب گذشته این برنامه در بوستان خلیج فارس اجرا شد و جالب این‌که برخی از شهروندان محله مشیریه نیز امشب به پارک لاله آمدند و مهمان منطقه 6 هستند.

از بین ثبت‌‌نام‌کنندگان قرعه‌کشی می‌شود و شش نفر برای دور مقدماتی انتخاب می‌شوند. شرکت‌کنندگان خودشان را معرفی می‌کنند و هر کدام یک کلمه به کلمه قبلی می‌افزایند، حضور ذهن در این بخش از مسابقه خیلی مهم است. سه نفر به مرحله بعدی راه پیدا می‌کنند.

اولین بخش مسابقه اسم و فامیل است، دومین بخش 20 سوالی است و در بخش سوم نیز شرکت‌کننده باید سوالاتی که از شهر تهران پرسیده می‌شود پاسخ دهد، مثلا محله افسریه در کدام منطقه از شهر تهران واقع شده است. در مرحله بعدی پرسش‌ها معطوف به ماه رمضان است، مثلا در چه روزهایی از سال روزه گرفتن حرام است؟

آخرین مرحله از مسابقه نیز یکی از چهار گزینه بازیگری، دوبله، گزارشگری و خوانندگی برای آقایان و آشپزی برای خانم‌ها است.

در فاصله‌های برنامه نیز رونقی از بینندگان می‌خواهد که با دست زدن، شرکت کننده‌ها را تشویق کنند. محمدرضا میرحسینی گزارشگر برنامه نیز با شهروندان گفت‌وگو می‌کند.

میثم عبدی تهیه‌کننده برنامه به دیگر بخش‌های مسابقه اشاره می‌کند و می‌گوید: در بخش‌هایی از مسابقه امیر عضد، امین قاضی، وحید رونقی و دلارام شکوهی به اجرای نمایش زنده می‌پردازند. در چهار بخش مهمانان حضوری از نخبگان ورزشی، هنری و فرهنگی که متولد آن منطقه هستند یا در آن منطقه زندگی می‌کنند، خواهیم داشت. یکی از مسئولان شهرداری نیز درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های شهر قرآن و جشنواره فصل نیایش اطلاع‌رسانی می‌کند.

امروز عظیم بابایی شهردار منطقه 6 مهمان برنامه است. وی ضمن تشریح برنامه‌های ماه رمضان در پارک لاله، به نیت 12 امام، 12 هزینه سفر زیارتی مشهد را به بینندگان و حاضران به قید قرعه هدیه می‌دهد.

در پایان برنامه نیز مسابقه‌ای کوچک اما مفرح و شاد بین حاضران برگزار می‌شود.

اجرای برنامه خارج از استودیو سخت‌تر است

دلارام شکوهی یکی از مجریان برنامه با پاسخ به این پرسش که اجرای استودیویی را ترجیح می‌دهد یا خیر می‌گوید: من به‌عنوان مجری رادیو ترجیح می‌دهم، برنامه کاملا رادیویی باشد، چون همه حواسم به شنونده است، اما زمانی که فضا تغییر می‌کند ناخودآگاه بخشی از حواس مجری درگیر فضای محیط می‌شود.

به نظرم اجرای برنامه‌های رادیویی در خارج از استودیو سخت‌تر است، اگر مجری فقط تماشاچی داشته باشد یا فقط شنونده داشته باشد تکلیفش روشن و ساده‌تر است. چرا که می‌داند مخاطبش در چه فضایی قرار دارد. اما وقتی که هم شنونده و هم تماشاچی باشد نباید از هیچ‌کدام غافل شویم و باید هر دو را راضی نگه داریم که این کار سخت‌تر می‌شود چون فضاها متفاوت‌تر است. اما من اولویتم با رادیو و شنونده‌هاست.

وی خاطرنشان می‌کند: البته اجرای خارج از استودیو مزیت‌های بسیاری دارد، هیجان و هیاهوی تماشاگران و تشویق‌هایشان باعث می‌شود تا شنوندگان نیز به وجد بیایند و این حس که برنامه زنده تر است به مخاطبان القا می‌شود.

مهدی سلطانی و میثم عبدی تهیه‌کننده و امین قاضی گوینده دیگر عواملی هستند که با این برنامه همکاری دارند.

مریم کریمی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها