jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۹۵۳۵۰ ۲۲ تير ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۰

پزشکان معتقدند نوع غذای مصرفی بر ساعت بیولوژیک بدن تاثیر دارد و ریتم روزانه بسیاری از فاکتورهای بیولوژیکی و حتی رفتاری ما را تنظیم می‌کند.

ساعت بدن را با تغذیه کوک کنید

ساعت بیولوژیک بدن هر انسان نقش مهمی در زمان‌های خواب، مواقع اوج هوشیاری و زمان برخی فرآیندهای روانی خاص بازی می‌کند. در حقیقت، این ساعت بیولوژیک بیان حداکثری برخی ژن‌ها را در زمان‌های خاصی از روز موجب می‌شود. در صورتی که این ساعت بیولوژیک از کار افتد، مشکلات بعدی ناشی از آن در انسان بروز می‌کند.

«ماکوتو آکاشی» یکی از متخصصان این مطالعه گفت: عدم سازگاری و انطباق بین ریتم‌های روانی و زیست‌محیطی نه تنها به بهداشت روانی انسان آسیب می‌زند بلکه خطر ابتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت، اختلال خواب، سرطان و بیماری‌های قلبی - عروقی را نیز تشدید می‌کند. این ساعت دو مسیر اصلی دارد. مسیر اول به نور واکنش نشان می‌دهد که به دفعات نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. مسیر دوم نیز به مواد خوراکی پاسخ می‌دهد.

متخصصان در این آزمایش به منظور مطالعه دقیق‌تر روی مسیر دوم که به تغذیه وابسته است، روی سلول‌های تعدادی از موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده و دریافتند هورمون انسولین که در ارتباط با نوع تغذیه است در تنظیم مجدد ساعت بیولوژیک بدن نقش دارد. به بیان ساده‌تر انسولین به همزمانی ساعت معده با زمان مصرف وعده غذایی کمک می‌کند. این هماهنگی‌ها بین تغذیه و ساعت بیولوژیک در بهبود سلامت جسمی و روانی انسان تاثیر حیاتی دارند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش