jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۴۹۸۹   ۲۱ تير ۱۳۹۳  |  ۱۹:۳۸

یک متخصص قلب و عروق علت اصلی بروز بیماری شایع فشارخون بالا در بین ایرانیان را ارثی و خانوادگی دانست و گفت: بیماری فشارخون قابل کنترل‌ است، ولی قابل درمان نیست. بنابراین باید دانست تا پایان عمر باید برای کنترل این بیماری دارو مصرف کرد.

ممکن است فرد همراه با بیماری فشار خون وزن بالا و بیماری قند را نیز داشته باشد که در این صورت مجموعه این عوامل باعث تنگی رگ‌ها و در نهایت سکته می‌شود. منوچهر قارونی در گفت‌وگو با فارس افزود: فشار خون می‌تواند به هر نقطه‌ای از بدن که دارای رگ است، آسیب بزند و از آنجا که تمام بدن بویژه اندام‌های حیاتی مانند قلب، مغز، شبکیه چشم، کلیه و پاها مملو از رگ است پس این ارگان‌ها بشدت در معرض آسیب قرار دارند. فشار خون در قلب باعث سکته قلبی، نارسایی قلبی، بزرگ شدن قلب، در کلیه باعث نارسایی کلیه و دیالیزی شدن فرد می‌شود. وی درباره قطع کردن ناگهانی دارو در مبتلایان به فشارخون هشدار داد: پس از قطع دارو، فشارخون ناگهان بالا می‌رود و خونریزی مغزی و مرگ ناگهانی را در پی دارد. چربی خون، وزن بالا و مصرف نمک از عوامل ایجاد فشار خون بالاست و برای کنترل بیماری فشار خون باید ضمن کنترل مصرف این موارد به داشتن فعالیت‌های بدنی با توجه به شرایط سنی نیز توجه کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر