بندهای هزینه ساز قبوض گاز خانگی اعلام شد

جزئیات جریمه و تخفیف در فروش گاز

راهکار کاهش بار مالی قبوض اعلام شد

پیشنهاد جدید گازی زنگنه به مردم

با احتمال صدور قبوض نجومی گاز از زمستان سال جاری، وزیر نفت با ارائه پیشنهادی تازه به مردم خواستار اصلاح راندمان موتورخانه‌ها شد و اعلام کرد: با ارتقای راندمان این موتورخانه‌ها به ازای هر مترمربع حدود 500 تومان از بار مالی قبوض گاز کاسته خواهد شد.
کد خبر: ۶۸۸۳۱۰
پیشنهاد جدید گازی زنگنه به مردم

با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت گاز مشترکان خانگی دو افزایش قیمت را تجربه کرد به طوری که با افزایش عوارض گازرسانی به 13 تومان و متوسط قیمت هر متر مکعب گاز به حدود 85 تومان عملا بهای تمام شده گاز زمستانی به 100 تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر با وجود اعمال مصوبه افزایش 30 درصدی بها از مشترکان خانگی همزمان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت تدبیر و امید از ابتدای سال جاری اما گرم شدن تدریجی هوا مصرف این انرژی پاک را کاهش داد.

ناصر ابراهیمی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اخیرا در گفتگو با مهر با بیان اینکه همزمان با ورود به فصل گرم سال متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی هم به شدت کاهش یافته است، گفت: از خرداد ماه تا پایان مهر ماه سال جاری متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی به کمتر از 100 متر مکعب در هر دوره کاهش می‌یابد، بر این اساس آن دسته از مشترکانی که در دوره گرم سال 45 مترمکعب گاز مصرف کنند در پله اول مصرف قرار می‌گیرند.

از این رو هزینه قبض برق مشترکانی که در هر دوره 45 متر مکعب گاز مصرف کنند 4200 تومان است که با احتساب هزینه آبونمان، عوارض گازرسانی و ارزش افزوده بار مالی این دسته از قبوض به حدود 7200 تومان افزایش می یابد.

متوسط بار مالی قبوض مشترکانی که بین 46 تا 95 متر مکعب گاز مصرف کننده بین 7 تا 14000 هزار تومان محاسبه خواهد شد، همچنین متوسط بار مالی قبوض گاز مشترکانی که بین 96 تا 145 متر مکعب گاز مصرف کننده بین 14000 تا 22400 تومان محاسبه می‌شود.

با این وجود پیش بینی می شود با ورود به فصل زمستان به تدریج سر و کله قبوض نجومی گاز هم بخشی از هزینه‌های اقتصادی خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص دهد و بر این اساس وزیر نفت پیشنهاد جدید به مشترکان خانگی برای کاهش بار مالی قبوض گاز ارائه کرده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت روز گذشته در یک گردهمایی با بیان اینکه در کشور بیش از 2 میلیون موتورخانه وجود دارد که گاز سوز هستند و با برآوردهای صورت گرفته می توان با تغییراتی، مصرف انرژی آنها را تا 30 درصد کاهش داد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه این کاهش مصرف به ازای هر مترمربع 500 تومان خریداری خواهد شد، تصریح کرد: ملاک این صرفه جویی در مصرف گاز، بار مالی قبوض خواهد بود.

علاوه بر این هم اکنون طرحی به منظور تولید بخاری‌های با راندمان بالای مصرف گاز توسط سازندگان داخلی در دست طراحی و تولید است و مسئولان وزارت نفت تاکید کرده اند که با ساماندهی و توزیع بخاری‌های کم مصرف برای زمستان سال جاری معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۴
۰
۰
از هر كار راحتر این كه
آقای زنگنه و دوستانشان مردم را از ایران اخراج كنند،مثلا بفرستونشون به بوركینا فاسو.
دیگه اصلا گاز مصرف نمی كنند.
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۴
۰
۰
نه عزیز من بهترین كار اینه كه همه مردم ایران قید مصرف گاز را بزنند و به مصرف چوب و ذغال روی بیارن بعد كل گاز را دولت محترم صادر كند و بعد خرج فوتبالیستها و احزاب و مطبوعات و جشنواره ها كنند !

نیازمندی ها