jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۴۲۳۴   ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۳:۰۱

قربانی هستند؛ قربانی ایرادهای نظام آموزشی کشور و باورهای غلط خانواده‌هایشان تا آنجا که همه چیز دست‌به دست همه داده تا خلاقیت و شادابی در آنها هر‌روز کمرنگ‌تر شود؛ از دانش‌آموزان و دانشجویان حرف می‌زنیم، گروهی که سرمایه‌های واقعی و گرانبهای هر‌کشوری هستند و باید برای حمایت، پرورش و نگهداری از آنها شرایط ایده‌آلی به‌وجود آورد.

این روزها که فصل امتحانات است، خانواده‌هایی که فرزند دانش‌آموز دارند شرایط خاصی را برای آنها ایجاد‌کرده‌اند که در برخی مواقع بی شباهت به قوانین سفت و سخت مراکز نظامی نیست. دراین که خانواده‌ها بهترین‌ها را برای فرزندانشان می‌خواهند، هیچ شکی نیست، اما نکته اینجاست که چنین شرایطی در کنار ایراد‌های نظام آموزشی مانند نتیجه محور بودن آن صدمات زیادی به دانش‌آموزان می‌زند.

برای نمونه این وضع آن‌قدر در کشور بحرانی شده که مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار داده‌اند که درایام امتحانات مصرف ریتالین بین دانش‌آموزان و دانشجویان رشد 50 درصدی دارد. باید یادآور شد که دانش‌آموزان همیشه از حجم بالای کتاب‌های درسی گله داشته‌اند، افزون براین سیستم آموزشی و تعداد زیاد دانش‌آموزان در کلاس‌های درس سبب شده معلمان نتوانند هر روز از وضع تحصیلی دانش‌آموزان مطلع شوند به همین دلیل برخی دانش‌آموزان همه چیز را به شب امتحان موکول کرده و به جای یادگیری مطالب، سعی در حفظ کردن آنها دارند. درچنین شرایطی وقتی در بین دانشجویان و دانش‌آموزان به اشتباه شایعه می‌شود مصرف ریتالین می‌تواند به تمرکز آنها کمک کند، این افراد برای حفظ بهتر مطالب به مصرف این دارو که شباهت زیادی به مخدر شیشه دارد، روی می‌آورند. هرچند نبود نظارت کافی و دقیق به فعالیت داروخانه‌ها و عطاری‌ها یکی از دلایل مصرف ریتالین بین دانش‌آموزان و دانشجویان است، اما نباید از کنار ضعف‌های سیستم آموزشی کشور و بی‌اطلاعی خانواده‌ها که به این وضع دامن می‌زنند، نیز آسان گذشت، زیرا این شرایط شاید سبب شود دانش‌آموزان و دانشجویان با نمرات ممتاز از دانشگاه‌ها و مدارس فارغ‌التحصیل شوند، اما نکته اینجاست که این افراد دیر یا زود به مدیرانی تبدیل خواهند شد که قادر نیستند گره‌ای از مشکلات کشور باز کنند. پس شب‌امتحان به بچه سخت نگیرید.

مهدی آیینی / گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر