jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۵۷۱۷۹   ۲۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۱:۱۱

در نشست معاون اجرایی رئیس‌جمهور با مدیران رسانه ملی مطرح شد

جزئیات ثبت‌نام یارانه نقدی

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: متقاضیان مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها می‌توانند از طریق اینترنت بر اساس جدول زیر از 20فروردین93 ثبت‌نام کنند.

محمد شریعتمداری در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت: اگر پیش از این قرار بود گام نهایی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در دو مرحله برداشته شود، اکنون دولت قصد دارد به دلیل برخی موارد گام نهایی را طی چند سال بردارد و در مدت طولانی‌تری حامل‌های انرژی را به قیمت واقعی برساند.

شریعتمداری با تأکید بر این‌که افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده محدود خواهد بود، افزود: برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها لازم بود، هماهنگی‌های لازم با بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رسانه ملی که مسئولیت تولید و پخش برنامه‌های مختلف را دارد، انجام شود تا ضمن کمک به دولت در اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، آگاهی‌های لازم هم به مردم داده شود. شریعتمداری با قدردانی از برگزاری نشست مشترک مسئولان و برنامه‌سازان رسانه ملی با دست‌اندرکاران دولتی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، پیش‌بینی کرد با تدابیر اندیشیده شده و هماهنگی‌های لازم، گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بخوبی برداشته شود.

در این نشست علاوه بر آقای ضرغامی رئیس رسانه ملی، آقای صادق مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور و شماری از کارشناسان و متخصصان اقتصادی رسانه ملی نیز حضور داشتند.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد با اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 93 مردم بتوانند خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب‌تری نسبت به سال 92 دریافت کنند. وی گفت: با وجود همه تلاش‌های نهادهای خدماتی و بیمه‌ای کشور برخی قشرهای جامعه در شرایط مطلوبی زندگی نمی‌کنند و دولت در تلاش است در مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها قدمی در جهت حل مشکلات و تأمین امنیت غذایی اقشار هدف بردارد. شریعتمداری افزود: همچنین تلاش شده است در حوزه حمل و نقل عمومی خدمات مطلوب‌تری ارائه شود. معاون اجرایی رئیس‌جمهور تصریح کرد: در گام دوم اجرای قانون خوب هدفمندسازی یارانه‌ها به ارائه خدمات حوزه تولید، حمل و نقل، بهداشت و درمان و تأمین امنیت غذایی توجه بیشتری خواهد شد که در گام نخست تا حدودی مغفول مانده بود. وی درباره زمان آغاز توزیع پرسش‌نامه‌های مربوط به متقاضیان دریافت یارانه نقدی و مدت دریافت این پرسش‌نامه‌ها گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و قانون مصوب مجلس از بیستم فروردین 1393 به صورت خوداظهاری افرادی که خود را نیازمند دریافت یارانه نقدی می‌دانند باید به صورت اینترنتی نام‌نویسی و تقاضای خود را ارائه کنند.

زمان ثبت‌نام شهروندان براساس کد ملی

شریعتمداری گفت: نام‌نویسی از متقاضیان دریافت یارانه نقدی به صورت اینترنتی است و در روستاها نیز افراد می‌توانند به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و همچنین شوراهای اسلامی محلی، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، استانداری‌ها، مراکز کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و کافی نت‌ها مراجعه کنند و فرصت کافی نیز برای این کار در نظر گرفته شده است. معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان این‌که نام‌نویسی بر اساس شماره ملی افراد خواهد بود، افزود: از بیستم فروردین 93 افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی که رقم نخست سمت راست شماره ملی آنها صفر است، برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند.

وی گفت: روز بیست و یکم فروردین نیز افراد متقاضی که نخستین رقم سمت راست شماره ملی آنها عدد یک است نام‌نویسی می‌کنند و به همین ترتیب تا افرادی که رقم سمت راست شماره ملی آنان 9 است ادامه می‌یابد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان این‌که متقاضیان دریافت یارانه نقدی از منازل هم می‌توانند نام‌نویسی کنند، تصریح کرد: ثبت‌نام این بار با ثبت‌نام دفعه قبل تفاوت دارد و این دوره مختص کسانی است که نیازمند و متقاضی دریافت یارانه نقدی هستند. وی گفت: البته برخورداری مردم از خدمات ناشی از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها عمومی است اعم از افراد غنی و کسانی که استطاعت مالی کافی ندارند مانند استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی.

شریعتمداری افزود: طبیعی است دولت در حد توان هم بر افزایش سطح خدمات مشمول بیمه تدریجاً خواهد افزود و هم پوشش بیمه همگانی را گسترش خواهد داد و تمامی اقشار مردم را که به هر دلیل از پوشش بیمه برخوردار نیستند از دریافت خدمات بیمه برخوردار خواهد ساخت.

وی با بیان این‌که امیدواریم این مرحله از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه بتواند نقاط مغفول در اجرای قانون مذکور در دوره اول را تا حدودی مورد توجه قرار دهد و به قابلیت اجرا درآورد، گفت: پایین بودن سطح قیمت‌ حامل‌های انرژی در کشور مصرف بی‌رویه را ترویج کرده و به آن دامن می‌زند و در شهر و روستا اسراف در مصرف این منابع فوق‌العاده است، البته در عین حال در برخی نقاط با محدودیت‌های جدی روبه‌روست.

وی افزود: شدت مصرف انرژی در کشور ما چهار برابر دنیا و سرانه مصرف انرژی در کشور ما دو برابر اروپاست.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: البته این نقیصه بزرگ تنها به رفتار مصرفی مردم شریف کشورمان برنمی‌گردد، بلکه به فناوری به کار گرفته در تولید و حمل و نقل و سیستم‌های گرمایش و سرمایش نیز مربوط می‌شود و دولت هم در این زمینه تکالیفی دارد که باید به تکالیف قانونی خود عمل کند و این کار مشترکی است که باید هر دو طرف پیش ببرند.

وی درباره کمک رسانه ملی به دولت گفت: رسانه ملی با تبیین اصل و ضرورت اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها که عمدتاً محور اصلی آن به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بازمی‌گردد می‌تواند کمک شایانی به اجرای مطلوب آن کند.

شریعتمداری افزود: یکی از خدمات خوبی که صدا و سیما تاکنون انجام داده است و با دقت بیشتری نیز انجام می‌دهد این است که اصلاح قیمت حامل‌های انرژی کاری ضروری و کمکی بزرگ به اقتصاد کشور است. معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: دولت قصد دارد در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها برنامه‌ای میان‌مدت را پیش گیرد و تا سال‌های آینده قیمت حامل‌های انرژی را به 95 درصد نرخ فوب خلیج فارس برساند.

وی افزود: تشریح این روند از سوی اقتصاددانان، مسیر روشنی را ترسیم می‌کند که سرمایه‌گذاران تکلیف خود را با فعالیت مختلف کشاورزی، خدماتی، صنعتی و معدنی می‌دانند و متوجه می‌شوند که در چه عرصه‌ای و با چه شرایطی باید سرمایه‌گذاری کنند و با چه محدودیت‌هایی مواجه هستند که گشایشی برای رفع ابهاماتی است که سرمایه‌گذاران مدت‌های مدیدی است با آن مواجهند.

شریعتمداری افزود: تشریح مبانی نیامدن و ثبت‌نام نکردن افراد به‌طور عام از باب تشخیص استغنای مردم و جایگاه و منزلتی است که دارند. وقتی بدانند این منابع در محل‌های مناسبی هزینه و موجب افزایش سطح رفاه عمومی می‌شود و بویژه در صورتی که این نیاز وجود نداشته باشد، برای عموم مردم بسیار مهم است. وی تأکید کرد: توضیح این‌که منابع مازاد حاصل از ثبت‌نام نکردن مردم به خزانه و پس‌انداز دولت نمی‌رود، بلکه به‌گونه‌ای دیگر در حوزه خدمات عمومی به نحو مطلوب‌تری به مردم ارائه می‌شود نیز حائز اهمیت فراوان است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: تشریح همین مبانی توسط کارشناسانی که معتقد به این راه هستند با استفاده از توان رسانه ملی از کارهایی است که مورد انتظار است و بحمدالله صدا و سیما هم تا کنون در اجرای این هدف هم در مرحله اول و هم در مرحله دوم قدم‌های خوبی برداشته و در ادامه نیز برخواهد داشت.

وی درباره این‌که نتایج پرسش‌نامه ثبت‌نام مردمی چه زمانی اعلام می‌شود، افزود: قرار نیست نتایجی اعلام شود، هر فرد نیازمند یارانه‌ای ثبت‌نام می‌کند، بعد از این‌که کار ثبت‌نامش تمام شد پیامکی برایش ارسال می‌شود و در شبکه ثبت‌نام شده سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار می‌گیرد.

شریعتمداری گفت: در اجرای قانون، دولت مکلف است بتدریج اطلاعاتی را که ثبت‌نام‌کنندگان در اختیار قرار می‌دهند با واقعیت‌هایی که دولت از طریق شبکه‌های مختلف اطلاعاتی به آن دسترسی دارد مقایسه کند و اگر مغایرت داشت نسبت به حذف و استرداد وجوه و جریمه اشخاص غیرواجد شرایط طبق قانون اقدام نماید. وی افزود: افرادی که اطلاعات نادرست ارائه کنند، سه برابر یارانه دریافتی جریمه می‌شوند و طبیعی است که این موضوع در ادامه مسیر است و در آغاز فقط ثبت‌نام به صورت عادی و با اعتماد به اظهارات متقاضیان نیازمند انجام می‌شود و مقایسه راستی‌آزمایی مربوط به مراحل بعد است که از طریق نهادهای ذی‌ربط بتدریج صورت خواهد پذیرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر