درمانگاه مشاغل

مربیگری تندرستی

درمانگاه مشاغل

پرواز علیه مهمانداری

با وجود این‌که شغل مهمانداری طرفداران بسیاری دارد، اما سختی‌های این حرفه را هرگز نباید نادیده گرفت.
کد خبر: ۶۴۸۸۸۰
پرواز علیه مهمانداری

بسیاری از اوقات، کادر پرواز مسیرهای طولانی هوایی را بین کشورها و حتی قاره‌ها طی می​کنند و همین ساعات طولانی پرواز می‌تواند موجب خستگی آنها و دردهای عضلانی شود.

به همین دلیل است که همواره به مهمانداران توصیه می‌شود تمرینات ورزشی هر چند سبک را در برنامه روزانه خود قرار دهند و آمادگی جسمانی‌شان را در حد مطلوب نگه دارند.

استرس پروازی!

پرواز در شرایط جوی و جغرافیایی مختلف، حفظ سلامت مسافران و توجه به درخواست‌های معقول و غیرمعقول آنها، احتمال بروز حوادث غیرمترقبه (مثل سکته، زایمان، حملات تنفسی، شرایط اضطراری پرواز و حفظ آرامش سرنشینان هواپیما) و... ازجمله عواملی است که شغل مهمانداری را به یکی از پراسترس‌ترین شغل‌های دنیا تبدیل می‌کند.

در این بین آرامش ذهنی، تسلط کافی بر امور و توانایی تصمیم‌گیری مناسب و به دور از استرس در مواقع حساس تا حد زیادی مانع از آسیب‌های روانی مهمانداران می‌شود.

تغییر ساعت بیولوژیک

پرواز در مسیرهای طولانی‌مدت موجب می‌شود همه کادر پرواز ازجمله مهمانداران بعد از رسیدن به مقصد چند ساعت با مبدا اختلاف ساعت داشته باشند که این تغییر ساعت روی تنظیمات بدن یا همان ساعت زیستی بدن آنها تاثیر منفی می‌گذارد و باعث بروز مشکلاتی مثل سردرد، خستگی مزمن، اختلالات خواب و تنش عصبی می‌شود.

امان از محدودیت‌های غذایی

براساس قوانین موجود، مهمانداران باید در طول پرواز از مصرف برخی فرآورده‌های خوراکی که محرک است و روی هوشیاری، سیستم عصبی و گوارشی تاثیر منفی می‌گذارد، خودداری کنند و همین محدودیت‌های غذایی کار چندان راحتی نیست.

بفرمایید بنشینید

افرادی که به عنوان مهماندار مشغول کار هستند، مدت زمان زیادی را در حال ایستاده می‌گذرانند و همین ایستادن‌های طولانی آنها را در معرض آسیب‌های اسکلتی ـ عضلانی، واریس، گردن درد، کمردرد و پادردهای مزمن بویژه هنگام خواب و استراحت قرار می‌دهد.

مشکلی به نام نداشتن ثبات شغلی

هرچند ساعت‌های کاری مهمانداران نسبت به خیلی از مشاغل اداری کمتر است، اما چیزی به عنوان استخدام رسمی برای آنها مطرح نیست و این احتمال وجود دارد با تغییرات ساختاری، ثبات شغلی‌شان را از دست بدهند و بیکار شوند.

استراحتی در کار نیست

بدون شک، مهماندار هواپیما بودن شغلی است که فرد بندرت باید فکر مرخصی باشد؛ چراکه سفرهای کاری معمولا فرصت چندانی برای تفریح و وقت گذاشتن با خانواده و دوستان نمی‌گذارد.

تارا اصلان - سرمهماندار

موضوعات پیشنهادی را که دوست دارید درباره آن در این ستون بیشتر بدانید به شماره 300011215 پیامک‌ کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
۰
۰
باسلام واحترام به جامعه مهمانداران/پیشنهادمیكنم،باتشكیل یك اتحادیه صنفی با روشهای قانونی پیگیر مطالبات ومزایای خودتان باشید/بنده به سختی كارتان واقف هستم/می بایست قانونی وضع گرددتا از لحاظ معیشتی، كاركنان در رفاه بهتری قرار گیرند/با تشكر
بابك
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
۰
۰
سلام به همه ی مهمانداران ایرانی این شغل یكی از مشاغل بسیار جذاب و هیجانی است..
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها