jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۳۸۱۶۱   ۰۲ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۸:۴۴

گنجینه تصاویر آمل، جلد نخست از مجموعه‌ای است که با نام تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی آمل به بررسی تاریخ یکصد و بیست و دو ساله آمل (از ابتدای حکومت ناصرالدین شاه قاجار تا انتهای سلسله پهلوی)‌ می‌پردازد. این کتاب روایتی مصور از این دوره زمانی و حاصل سال‌ها تلاش تدوینگر آن در کشف اسناد و مدارک تاریخی برای بازشناسی، ثبت و ماندگاری آثار و ابنیه تاریخی آمل و زنده نگه داشتن زوایایی از حضور پیشینیان که یادآور خاطرات قومی و هویت اجتماعی و فرهنگی مردم این شهر است.

تصاویر این کتاب، سکوت تاریخی را می‌شکند و زبان خاموش خاطرات و میراث تاریخی مردم آمل را به سخن وامی‌دارد تا در پرتو تاریخ و تاریخ‌نگری، با شیوه زندگی، پوشش و آرایش مردمی که طی 122 سال،از گذرگاه تاریخ عبور کرده‌اند آشنا شویم.

ورود به حوزه تاریخ محلی علاوه بر حساسیت‌ها و دقت نظرهایی که یک پژوهشگر ملزم به رعایت آنهاست، نیازمند احتیاطی بسیار دقیق در نغلتیدن به دام تعلقات قومی است؛ تعلقاتی که می‌تواند پژوهشگر را از واقعیت‌های تاریخی دور و دچار خودشیفتگی‌ها و تعصباتی کند که اعتبار اثرش را مخدوش کند و زیر سوال ببرد. تاریخ شفاهی در این بیش از اسناد مکتوب و متقن در اذهان عمومی جاخوش کرده و حتی به باور تبدیل شده و این دیگر چالشی است که شرایط پژوهشگر با آن روبه‌رو است، باورهای بعضا نادرست بسختی در اذهان عمومی شکل گرفته و به‌عنوان واقعیت‌ تاریخی مورد پذیرش قرار گرفته‌اند. به همین سبب در دیگر کتاب‌های تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی آمل ـ که به بررسی وقایع سیاسی و اجتماعی شهر می‌پردازد ـ کوشش شده است با اجتناب از این آفات، با ارائه تصویری هر چه نزدیک‌تر به واقعیت‌های تاریخی بر زوایای تاریک و مبهم تاریخ آمل پرتو افکنده شود.

کتاب با تحقیق قدرت‌الله حسن‌زاده تدوین و نگارش یافته و در 206 صفحه از سوی نشر سپنتا به بازار نشر عرضه شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر