اهالی روستای «بن گرخ» بشاگرد برای تهیه چند لیتر آب غیر بهداشتی باید کیلومترها راه را طی کنند

این روستای بشاگرد آب ندارد

روستای «بن گرخ» بشاگرد استان هرمزگان با جمعیتی بالغ بر 180 نفر در 82 کیلومتری مرکز این شهرستان که با سد جگین 26 کیلومتر فاصله دارد، روزانه شاهد پیاده‌روی مردان، زنان، دختران و پسرانی است که برای تهیه چند لیتر آب غیربهداشتی باید کیلومترها راه را طی کنند.
کد خبر: ۶۳۷۰۰۲

شهرستان بشاگرد با توجه به کوهستانی بودن منطقه و شیب زیاد، سفره‌های زیرزمینی کافی برای آب شرب ندارد و چشمه‌های دائم آب هم در این شهرستان اندک است.

این روستا سیستم لوله‌کشی آبرسانی ندارد و آب آن توسط گودال‌ها و برکه‌های حفر شده، در مسیر رودخانه‌ فصلی تامین می‌شود به نحوی که اکنون مردم این روستا چند کیلومتر راه را برای پر کردن دبه‌ها و مشک‌های خود روزانه پیاده‌روی می‌کنند.

گودال‌ها و حفره‌های کوچک یادشده از سوی اهالی حفر شده است که مردم این روستا با اتمام آب این گودال‌ها سراغ دیگر برکه‌ها و گودال‌های بعدی می‌روند. در حالی که این گودال‌ها، منبعی برای آب شرب دام‌ها، چهارپایان و جانوران وحشی نیز است.

علی کوهنورد، رئیس شورای اسلامی روستای بن گرخ در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: درباره کمبود آب شرب، پیگیری و نامه‌نگاری‌های فراوانی با ارگان‌ها و سازمان‌های متفاوت انجام داده‌ایم و چند مرتبه به مدیرکل آب و فاضلاب استان هرمزگان مراجعه کرده‌ایم.

وی افزود: پیگیری‌ها برای رفع این مشکلات به مسئولان محلی و استانی ختم نشده است زیرا چند مرتبه با رئیس دولت دهم و نهم مکاتباتی داشته‌ایم که جوابی نصیب مردم این روستا نشده است. اکنون هر چند ماه یک بار یک تانکر 12 هزار لیتری آب به این روستا روانه می‌کنند که فقط کفاف چند روز مردم را می‌دهد.

کوهنورد افزود: با وجود پیگیری‌هایی که با اداره کل آب و فاضلاب استان هرمزگان انجام داده‌ایم یک مخزن ثابت آب به این روستا اختصاص داده شده،که متاسفانه از طرف اداره آب و فاضلاب شهرستان به روستای دیگری واگذار شده است.وی گفت: اداره آب و فاضلاب، مقداری لوله غیرقابل استفاده و سوراخ‌دار و مستهلک نیز به این روستا اختصاص داده است، که کاربردی برای مردم ندارد.

با توجه به مصرف و شرب آب غیر بهداشتی، بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های گوارشی و سنگ کلیه در اهالی شایع شده است و حتی کودکان از این بیماری‌ها رنج می‌برند.رئیس شورای اسلامی روستای بن گرخ با اشاره به راهکارهای موجود برای برون‌رفت اهالی این روستا از این وضع ادامه داد: با شش کیلومتر لوله‌گذاری، می‌توان از آب چاه در روستای ذهبدی که در رودخانه شریفی حفر شده است، تا حدودی مشکل آب مردم این روستا را رفع کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها