پس از قرعه کشی و مشخص شدن گروه‌های مسابقات جام جهانی برزیل و در همان روزهایی که موضوع برخی پیام‌های نامناسب در صفحه شخصی آقای لیونل مسی بازیکن تیم ملی فوتبال آرژانتین در یکی از شبکه‌های اجتماعی تیتر صفحه نخست برخی رسانه‌های مکتوب داخلی شد و حتی در یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های ورزشی صدا و سیما هم مطرح شد، درست در همان روزها یکی از همکاران روزنامه‌نگار در صفحه شخصی‌اش در همان شبکه اجتماعی مطلبی با چنین مضمونی منتشر کرد که «تو رو خدا غصه نخورید، طرفدار متعصب فوتبال همه جا همینه، همین آقای مسی در استادیوم اختصاصی رئال مادرید خیلی بدتر از اینها رو از شهروندان کشورهای توسعه یافته از هر نظر شنیده!»
کد خبر: ۶۲۷۲۴۲

فارغ از این که چنین رفتاری تا چه اندازه در دیگر مردمان این کره خاکی شایع است، اصل رفتار ناپسند را باید همواره محکوم کرد و تذکر داد، اگرچه پیش از این نمونه‌های مشابهی در جهان مجازی رخ داده که هیچ کس به آنها نپرداخته و نه تنها مذمتش نکرده که گاه تشویق و هورا کشیدن هم در پی داشته است.

اما این که پیاز داغ و نمک این داستان را آن قدر زیاد کنیم که این آش شور شود و هر روز در صفحه‌ای و رسانه‌ای واویلا راه بیندازیم که فلان شد و بهمان و فرهنگ اصیل و غنی ما در جهان آسیب دید و حتی پای کمال‌الملک سینمای ایران را هم به میان بکشیم، دیگر از آن شگفتی‌هایی است که فقط باز هم از همین روحیه صفر و صدی ما بر می‌آید که گاه از این طرف و گاه از آن طرف پشت بام پرتاب می‌شویم.

دیروز در خبرها آمده بود که آقای جمشید مشایخی،‌ چهره ماندگار و پیشکسوت هنر ایران، قرار است به همراه آقای فتح‌الله‌زاده مدیرعامل باشگاه استقلال تهران سفری به آرژانتین و اسپانیا داشته باشند و در ملاقاتی حضوری از بازیکن سرشناس فوتبال جهان دلجویی کنند و بگویند که این افرادی که در صفحه او دشنام داده‌اند ایرانی اصیل نبودند!

از این عبارت عجیب و غریب « ایرانی اصیل» بودن که بگذریم آیا واقعا چنین سفری ضرورت دارد؟ آیا یک استاد پیشکسوت هنر ایران که شان و جایگاهی والا نزد مردم دارد و او را کمال‌الملک سینما می‌شناسیم باید خدمت یک فوتبالیست برود و از رفتاری که در سراسر جهان در قشری از جامعه شایع و معمول است عذرخواهی و دلجویی کند؟!

اصلا دوستان و تصمیم گیرندگانی که به شکل هیجانی تصمیم‌های خلق‌الساعه می‌گیرند فکر کرده‌اند که آیا آقای مسی تا چه اندازه برایش این مساله جدی بوده است؟ آیا هر شب ایشان نشسته و یک مترجم هم استخدام کرده و پیام‌های فارسی زبانان را می‌خواند و افسوس و دریغ می‌خورد و اشک می‌ریزد یا در دلش به ما دشنام می‌دهد؟

آیا فکر کرده‌اید اگر بروید و اصلا به هر دلیلی از مشغله و سفرهای پر تعداد فوتبالیست‌ها گرفته تا مسائل دیگر امکان ملاقات با مسی فراهم نشود یا به طور طبیعی این فوتبالیست معروف جایگاه استاد مشایخی را نداند و نشناسد که او رضا خوشنویس هزار دستان ماست، چگونه آبروی یک هنرمند بزرگ را برده‌ایم؟! ای کاش پیش از هر اقدام و تصمیمی قدری به ابعاد ماجرا از زوایای مختلف بیندیشیم و به قول نسل جوان و فوتبالی زود جو گیر نشویم.

سینا علی‌محمدی ‌/‌ دبیر گروه فرهنگ و هنر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها