jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۶۱۵۸۳۱ ۲۵ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۶:۰۶

نگاه هفته

زیر سایه سرو

این‌که برگزاری جشنواره جام‌جم با طراحی بهتری کلید می‌خورد و با اجرای بهتری نسبت به دوره قبل تمام می‌شود، خوشحال‌کننده است، اما دلیل این همه خوشحالی چیست؟ آیا صرفا در شکل‌گیری یک فضای رقابتی نهـفته است؟ آیا به جایزه ‌باران تلویزیونی‌ها برمی‌گردد؟ آیا در داوری و دیده ‌شدن خلاصه می‌شود؟

به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل موفقیت برپایی جشنواره‌‌ای با عنوان جام‌جم و در حوزه تلویزیون، نگاه تخصصی آن باشد؛ کاری که در سال‌های قبل نیز جشنواره سیما بنیانگذار آن بود و متاسفانه ادامه پیدا نکرد، ایجاد بخش‌های رقابتی مختلف بود و جشنواره جام‌جم نیز در دو دوره پیشین برگزاری خود، از این الگوی درست علمی و رقابتی بهره‌ گرفته است.

این که احکام جداگانه‌ای برای دبیران بخش‌های مختلف جشنواره صادر می‌شود و داوران به صورت تخصصی وظیفه قضاوت کیفی آثار را به عهده می‌گیرند، شاید در نگاه اول اتفاق مهمی نباشد، اما در نوع خود حائز اهمیت است، چرا که اینجا دیگر قرار نیست صرفا یک جشن قدردانی از فعالیت همکاران در تلویزیون در حد مراسم و جشن‌هایی باشد که مثلا بعد از ماه رمضان یا نوروز برای تجلیل از فعالیت برنامه‌سازان و هنرمندان صورت می‌گیرد. به عبارتی دیگر، هر حکمی که برای دبیر یک بخش جشنواره صادر می‌شود و انتصاب‌های بخش‌های مختلف داوری، از یک‌ بار مسئولیتی و تخصصی ویژه برخوردار است که براساس آن، دبیر و داوران، در هر مورد انتخاب درست یا نادرستی باید پاسخگو باشند و در چنین فضایی، دیگر کار از تعارف و قدردانی اصطلاحا دور همی، فراتر می‌رود.

سومین جشنواره جام‌جم بویژه در حوزه‌هایی مانند فیلم ‌تلویزیونی، مجموعه نمایشی و برنامه‌های گفت‌وگومحور ترکیبی می‌تواند با قضاوت دقیق و سختگیرانه، بهترین نقش تشخیصی و تشویقی را در شناسایی کار خوب از بد ایفا کند، بویژه این‌که با بین‌المللی شدن جشنواره، دیگر جای هیچ تعارفی باقی نخواهد ماند و اگر قرار است مسیر تولید در رسانه ملی به سمتی برود که آثار وطنی در کشورهای مختلف محلی برای ارائه داشته باشند، اتفاقا همین جشنواره می‌تواند نقشی تعیین‌کننده داشته باشد.

شاید اگر مسئولان جشنواره سوم به جایگاه نقد در رسانه ملی، توجه بیشتری داشته باشند و به مشارکت آزادانه و مسئولانه منتقدان و کارشناسان در رقم خوردن این رویداد مهم تلویزیونی قائل باشند، بتوان با حضور یک چشم سوم به نتیجه‌بخشی و پرباری سومین جشنواره امیدوارتر بود.

سروهای جشنواره جام‌جم می‌توانند به همان اعتباری نزدیک شوند که سیمرغ برای فجر به همراه آورد و این در عمل باید به بهترین و سختگیرانه‌ترین شکل اتفاق بیفتد.

علی افشار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر