jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۶۰۵۴   ۱۵ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۲۲

یک متخصص پوست و زیبایی گفت: زخم بستر بیش از آنکه به دلیل مقابله پوست و بستر باشد، ناشی از مقابله استخوان و پوست است زیرا هنگامی که برای مدتی طولانی بدون حرکت بر روی یک نقطه از بدن می‌خوابید، منطقه‌ای که به استخوان نزدیک‌تر است قرمز و دردناک می‌شود، دلیل حساس شدن پوست، فشرده شدن آن در بین استخوان و بستر است.

 

دکتر رضایی با اشاره به اینکه زخم بستر عموماً در نواحی از بدن اتفاق می‌افتد که استخوان زیرین آن نسبتاً به پوست نزدیک‌تر است، عنوان کرد: در بسیاری موارد فشار موجب می‌شود پوست تحریک و ملتهب شود.
وی با بیان اینکه نام گذاری زخم بستر اشتباه است، تصریح کرد: این ضایعه تنها در افرادی که کاملاً گرفتار بستر هستند رخ نمی‌دهد، بلکه افرادی که بر روی صندلی چرخدار می‌نشیند نیز چنین مشکلی دارند، حتی در بسیاری موارد هنگامی که این افراد بر روی صندلی چرخدار هستند نیز چنین مشکلی دارند، و فشاری که به یک نقطه خاص از بدن آنان وارد می‌شود، بیشتر است. بنابراین، بهتر است زخم بستر را زخم فشاری بنامیم.
این زخم در مراحل اولیه می‌تواند به صورت یک لکه قرمز که محو نمی‌شود بروز کند و در صورت عدم درمان ضایعه گسترش پیدا کرده و در ‌‌نهایت پوست ترک خواهد خورد و به یک زخم عفونی باز تبدیل خواهد شد.
این متخصص با بیان اینکه این زخم در موارد بسیار شدید می‌تواند منجر به از بین رفتن بافت‌ها و حتی استخوان و عضلات شود، اظهار کرد: با آنکه زخم بستر در بین افرادی که گرفتار بستر هستند شایع‌تر است، اما هر کس که چندین هفته در بیمارستان بستری شده و یا حتی ممکن است پس از یک ساعت پس از وارد آوردن فشار به پوست، ظاهر شود. ضایعات می‌توانند در اثر سایش بر روی پوست تشدید شوند، عدم رعایت بهداشت، رطوبت ناشی از بی‌اختیاری، ضعف جریان خون و ساییدگی ناشی از جابجا شدن در بستر همگی مشکلات شایعی هستند که در افرادی با بیماری شدید رخ می‌دهند.
زخم بستر در بیشتر موارد در ناحیه کمر، استخوان خاجی و باسن به وجود می‌آید، البته این جراحت ممکن است روی زانو، قوزک، پاشنه پا و پشت سر نیز رخ می‌دهد و در بین افراد مسن به دلیل کاهش فعالیت و نازک شدن پوست آن‌ها که توان و تحمل پوستشان در مقابل فشار کاهش یافته، شایع‌تر است.
این متخصص با تأکید بر اینکه بهترین دوره زمانی برای درمان زخم بستر، پیش از ایجاد تاول است، گفت: باید بهبود زخم را با مقیاس هفته‌ها اندازه گرفت نه روز‌ها، چرا که هنگامی که تاول شکل بگیرد زمان زیادی برای بهبود لازم است و این زخم به کندی ترمیم می‌شود. بهترین کار برای متوقف کردن این زخم بررسی علائم بروز این حساسیت است و برطرف نمودن فشار از نقطه زخم مهم‌ترین اقدامی است که می‌توان انجام داد. باید به طور متناوب وضعیت بدن بیمار را تغییر داد و اگر فرد می‌تواند حرکت کند، از او بخواهید هر ۱۵ دقیقه خود را حرکت دهد و اگر فردی که از او مراقبت می‌کنید بدون حرکت است، حداقل هر یک ساعت او را جابجا کنید.
>> روزنامه ابتکار
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها