دهم ژوئن (بیستم خرداد) در تقویم جهانی، روز صنایع‌دستی نامگذاری شده است و هرسال به مناسبت بزرگداشت این روز مراسمی در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود و کشور ما نیز با برگزاری نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران و تجلیل از سی‌ویک هنرمند برجسته کشور تلاش کرده تا توجه مردم و هنرمندان را بیش از گذشته به این حوزه جلب کند.
کد خبر: ۵۶۹۷۴۱

بی‌تردید حضور در این نمایشگاه و تماشای هنر اصیل و ماندگار ایرانیان و آثار پدید آمده در این حوزه چشم و جان هر بیننده و اهل ذوقی را نوازش می‌دهد، همچنین وقتی می‌شنویم که 263 اثر صنایع‌دستی کشورمان توانسته طی چهار دوره داوری یونسکو موفق به دریافت مهر اصالت شود و نام ایران را در رتبه نخست کشورهای آسیای مرکزی قرار دهد یا این که می‌فهمیم ایران از نظر تنوع صنایع‌دستی در میان سه کشور اول جهان قرار دارد، باعث می‌شود تا به خود ببالیم و افتخار کنیم.

اما از این همه داشته‌ها چه استفاده‌ای کرده‌ایم وقتی می‌بینیم با توجه به این همه قابلیت صادرات ما با تلاش‌های صورت گرفته تازه به رقم حدود 730 میلیون دلار رسیده است.

بدون شک مشکلاتی در این راه وجود دارد که از جمله آنها این است که هنوز نتوانستیم حلقه‌های بین تولید، توزیع و مصرف را به خوبی تعریف کنیم،‌ هنوز بسیاری از تولیدات صنایع‌دستی ما با نیاز بازار امروز فاصله دارد و اگر از تولیدات فاخر و هنری که مشتریان خاص و با قدرت خرید بالا دارد چشم‌پوشی کنیم می‌توان گفت هنوز موفق نشدیم بسیاری از صنایع‌دستی را به شکل کاربردی تولید کنیم و آن را در سبد مصرفی خانواده‌ها بگنجانیم. هنوز بدون یک استراتژی بلندمدت در این زمینه هستیم تا به وسیله آن اهداف و برنامه‌هایمان در اجرا با تغییر مدیران دچار بی‌ثباتی نشود. همچنین در حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی نتوانستیم تعریف خوبی بین حوزه تولید و بازار داشته باشیم تا سودِ بخش تولید را نسبت به سود بازار معقول کنیم و انگیزه فعالیت در این رشته‌ها افزایش یابد و هنوز مشکلات بیمه هنرمندان بخصوص هنرمندان سالخورده‌مان که سال‌ها سلامتی خود را در این راه گذاشته‌اند، حل ناشدنی باقی مانده است.

قطعا بدون توجه به این نکات نمی‌توان به رشد پایداری که مدنظرمان است ، دست یابیم و امید می‌رود تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط توجه لازم را به این حوزه نشان دهند تا علاوه بر ایجاد اشتغال و رفع برخی دغدغه‌های هنرمندان، شاهد افزایش درآمدهای ارزی هم در این بخش باشیم.

سیما رادمنش‌ / ‌‌‌ گروه فرهنگ و هنر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها