با تمام تلاش‌هایی که بشر برای افزایش عمر و دوری از بیماری‌ها انجام داده، زندگی ماشینی و کم‌تحرکی موجب چاقی، فشار‌خون و دیابت شده و شاید از همه اینها مهم‌تر باعث کم‌شدن نشاط و سرزندگی شده است.
کد خبر: ۵۶۶۳۱۰
چرا ورزش نکنیم؟

در گذشته‌ای نه‌چندان دور مردم از صبح زود شروع به فعالیت می‌کردند. لاغر بودند و غذای اضافی برای پرخوری در اختیارشان نبود. اگرچه بیماری‌های عفونی مختلف همیشه موجب مرگ و میر فراوان می‌شد، ولی بیماری‌های مربوط به چاقی مثل دیابت، سرطان پستان، سرطان روده و انواع بیماری‌های قلبی بسیار کمتر بود.

ورزش‌های هوازی مثل دویدن، پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری، کوهپیمایی و شنا در صدر فهرست بهترین و مفید‌ترین ورزش‌هاست و تاثیر انکار‌ناپذیر آنها روی پیشگیری و درمان چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی اثبات شده است.

با وجود این برای کسانی که به دلیل آرتروز یا مشکلات مشابه توان انجام ورزش‌های هوازی را ندارند، انجام ورزش‌های غیرهوازی و مقاومتی مثل کار با وزنه یا فنر یا رینگ که در منزل نیز قابل انجام دادن است توصیه می‌شود.

این ورزش‌ها اگر به صورت مرتب و روزانه به مدت 60 دقیقه انجام شود، تاثیرات مثبتی در حد ورزش‌های هوازی روی کنترل وزن بدن و تنظیم قند خون دارد البته ورزش‌های هوازی به دلیل ایجاد شادابی و بالا‌بردن روحیه علاوه بر فواید فوق، تاثیرات مثبت بیشتری دارند.تاثیر مثبت ورزش بر پیشگیری از ابتلا به سرطان نیز دیده شده است.

در بررسی‌هایی که درمورد ابتلا به سرطان‌های مختلف انجام شده است، مردان و زنانی که روزانه 60 دقیقه فعالیت ورزشی داشتند به نسبت کسانی که زندگی ساکن داشته و ورزش نمی‌کردند به‌مراتب کمتر به انواع سرطان‌ها مبتلا شده‌اند.

علاوه بر این کسانی که دچار سرطان شده یا تحت معالجه هستند نیز ورزش‌کردن در بهبود و زیاد شدن عمر تاثیر خوبی داشته است.

در سال‌های اخیر به دلیل زیاد شدن سن جامعه درصد قابل ملاحظه‌ای از افراد دچار زوال عقل می‌شوند. تاثیر مثبت ورزش در افراد مسن در مطالعات متعدد در جلوگیری از ابتلا به این بیماری به اثبات رسیده است.

مشخص شده کسانی که در سنین جوانی و میانسالی ورزش مرتب انجام می‌دادند سال‌ها بعد و در سن پیری نسبت به افراد بدون تحرک خیلی کمتر به زوال عقل مبتلا شدند.

جالب این که تاثیر ورزش در پیشگیری از زوال عقل در افراد دچار اضافه‌وزن خیلی قوی‌تر و واضح‌تر بوده است.

باید بدانیم که ورزش باید روزانه یا حداقل یک روز در میان انجام شود و حین ورزش ضربان قلب تا حدودی باید بالا رود و فرد عرق کند. به این ترتیب انجام دادن کار در منزل یا اداره به عنوان ورزش محسوب نمی‌شود.

دکتر رضا کریمی - فوق تخصص بیماری‌های غدد

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها