jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۴۸۳۹۱   ۱۹ اسفند ۱۳۹۱  |  ۲۲:۱۰

حاشیه خبر

«شیما» بپوشید

بارها بسیاری از مردم از سردرگمی‌هایشان در انتخاب مدل لباس و رنگ گفته‌اند و بارها شنیده شده است که مردم پس از خرید یک مانتوی سنتی باز هم نگران هستند که ازسوی نهادهای نظارتی در اماکن عمومی مورد تذکر قرار‌می‌گیرند یا خیر؟

در سال‌های گذشته، نبود الگوی مشخص ایرانی و اسلامی باعث شده است تا برخورد با نوع پوشش مردم کمی سلیقه‌ای باشد و این برخورد نه‌تنها در حوزه مدل لباس، بلکه در حیطه رنگ‌ها نیز دیده شده است، اما خوشبختانه از زمانی که قانون ساماندهی مد و لباس در سال 86 از سوی مجلس به تصویب رسید، اتفاقات مهمی در حوزه مد و لباس رخ داده است و یکی از این اتفاقات مهم، جا افتادن ضرورت توجه به مد است؛ واژه‌ای که قبلا بیان آن، حساسیت‌های زیادی را ایجاد می‌کرد، اما امروز همه نهادهای موثر در بحث ساماندهی وضع مد و لباس به این نتیجه رسیده‌اند که برای داشتن الگویی ایرانی ـ اسلامی در نوع پوشش باید به طراحان ایرانی و تولید انبوه طرح‌های برگزیده جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها توجه شود تا بتدریج در جامعه الگوسازی شود.

خبر مهمی که این روزها شنیده می‌شود، اظهارنظر محمدمسعود زاهدیان، رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجاست که در بازدیدی از دومین جشنواره مد و لباس، اعلام کرده است که لباس‌هایی که طرح آنها در کارگروه مد و لباس تائید‌می‌شود و شناسه یکپارچه‌سازی مد و لباس اسلامی (شیما) را دریافت می‌کند، مورد تائید نیروی انتظامی است.

به گفته وی، این مدل‌ها قابل استفاده برای جوانان و متناسب با فرهنگ ملی و دینی ما شناخته شده است و تولیدکنندگان می‌توانند الگوهای مورد قبول را با تنوع طرح و رنگ در اختیار جوانان قرار دهند. اظهارنظر رئیس پلیس امنیت اخلاقی که عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس هم‌است، می‌تواند در ترویج فرهنگ استفاده از مدها و پوشاک ایرانی ـ اسلامی بسیار راهگشا باشد؛ البته ضروری است تا ماموران انتظامی نیز با این الگوهای تائید شده بیش از گذشته آشنا شوند تا از برخوردهای سلیقه‌ای که می‌تواند باعث سردرگمی مردم در استفاده از این پوشش‌ها شود نیز جلوگیری به عمل آید.

سیما رادمنش / گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر