jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۵۴۳۶۱۰ ۰۸ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۴:۵۱

کدبانوها مواظب باشند

شوینده‌های سمی را می‌شناسید؟

نظافت اسباب منزل در آستانه سال نو، سنتی است که گاهی با ناآگاهی درباره موادشوینده یا وسواس در نظافت و خانه‌تکانی به آسیبهای جدی منجر می‌شود؛ تخریب ریه‌ها در اثر استنشاق گاز شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های شیمیایی از آن جمله است. رئیس مسمومیت‌های بیمارستان لقمان در این باره بیشتر می‌گوید.

 

دکتر عبدالکریم پژومند، رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به افزایش میزان مراجعات ناشی از استنشاق گازهای شوینده‌های خانگی به مراکز درمانی در ایام پایانی سال اظهار داشت: اغلب این افراد را زنان تشکیل می‌دهند و یکی از اتفاقات رایج سنت دیرین خانه تکانی در ایام پایانی سال که گاهی اوقات با حوادث ناگوار همراه می‌شود، مسمومیتهای ناشی از استفاده همزمان شوینده‌های اسیدی در محیطهای دربسته است.

وی به استفاده همزمان جوهرنمک و سفید کننده‌ها در نظافت محیطهای دربسته و کوچک مثل حمام و سرویسهای بهداشتی اشاره کرد و افزود: این کار منجر به آزاد شدن گازهایی مثل اسیدکلرامین در فضا شده که استنشاق آن باعث تحریک قسمتهای بافت تنفسی می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: استنشاق این گازها باعث التهابات ریوی شده و گاهی اوقات در افرادی که سابقه آسم و تنگی نفس دارند، می‌تواند منجر به خطر مرگ شود.

افرادی که در منزل از شوینده‌های قوی استفاده می‌کنند، بدون اینکه آن را رقیق کنند با مواد دیگر ترکیب کرده و روی سطوح می‌ریزند و بدون آنکه از عواقب آن آگاهی داشته باشند، با آب داغ شروع به شستشوی سطح مورد نظر می‌کنند.

آسیبهای تنفسی به ویژه آسیب حنجره، به دلیل استفاده بی رویه و رعایت نکردن نکات ایمنی در استفاده از مواد سفید کننده و پاک‌کننده شیمیایی از شیوع بالایی در یک ماه پایانی سال برخوردار است.

دکتر مصطفی قانعی، فوق تخصص ریه نیز ضمن هشدار به زنان خانه‌دار که از ترکیب جوهر نمک و سفید کننده برای از بین بردن لک کاشیها استفاده می‌کنند، گفت: استنشاق این مواد منجر به بروز آسم و تنگی نفس می‌شود و به مرور در بدن باقی می‌ماند و هیچوقت بهبودی کامل حاصل نمی‌شود.

وی افزود: یکی از مواردی که آسیب جدی به ریه می‌رساند استنشاق اسید است و متاسفانه برخی از خانمهای خانه‌دار برای از بین بردن لک کاشیها و سرامیک به مواد شوینده ، سفید کننده اضافه می‌کنند و در برخی از مواقع نیز سفید کننده‌ها را با جوهر نمک ‌در فضای بسته ترکیب می‌کنند که استنشاق بخار متصاعد شده از این ترکیب آسیب جدی و جبران ناپذیر به ریه‌ها وارد می‌‌کند.

 معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مبتلایان به بیماری آسم و آلرژی و نیز کسانی که ریه‌های حساسی دارند به هیچ عنوان نباید از مواد اسیدی مانند سفید کننده و یا هر ماده اسیدی پاک‌کننده دیگر جهت شستشو استفاده کنند،‌ گفت: کسانی نیز که مبتلا به وسواس هستند باید وسواس خود را درمان کنند و افراد دیگر تا حد ممکن کمترین استفاده را از مواد اسیدی داشته باشند و در صورت استفاده‌ حتما به استاندارد بودن مواد مورد استفاده توجه داشته باشند.

 استفاده مداوم از مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها از جمله جرمگیرها و مواد سفید کننده، سوزش دائم چشم، آلرژی و حتی احتمال بروز سرطان را در زنان خانه‌دار افزایش می‌دهد. کاربرد مواد شوینده و پاک‌کننده از جمله جرم گیرها و مواد سفید کننده در منازل موجب انتشار برخی ذرات شیمیایی خطرناک در حمام، آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی می‌شود که استفاده مداوم ازاین مواد به همراه آب گرم تاثیر منفی آن را دو چندان می‌کند.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر