سفیر ایران در بغداد هشدار داد اگر آمریکا به ایران حمله نظامی کند، تهران تنگه هرمز را خواهد بست.
کد خبر: ۵۳۲۲۱۴

حسن دانایی فر در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: ایران در پاسخ به هر اقدام دشمنانه یا نظامی، حق بستن تنگه هرمز را برای خود محفوظ می داند. آبراهی که یک سوم جابجایی دریایی نفت در جهان از آن صورت می گیرد.

دانایی فر افزود: اوباما (رئیس جمهور آمریکا) چه کاری می تواند انجام دهد؟ تنها کارت بازی باقی مانده در دستان او، جنگ است. آیا این گزینه به سود آمریکا، جهان یا منطقه است.

سفیر ایران در بغداد ادامه داد: اگر ایران با مشکلی روبه رو شود این کشور حق واکنش و دفاع از خود را دارد. در این وضعیت همه ضرر خواهند کرد.

این دیپلمات ایرانی در بخش دیگری از مصاحبه به بحران سوریه هم پرداخت و گفت: تحقق صلح در سوریه در سال 2013 بعید است. این کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد. درگیری در سوریه نشانه هایی از جنگ داخلی دارد.

دانایی فر توضیح داد: در سوریه، دشمنان خطرناک و مدافعان سرسختی از حکومت حضور دارند که باهم درگیر هستند.

وی افزود: من نمی گویم هر فردی که با دولت سوریه مخالفت می کند تروریست است ولی می گویم آنها شرایطی را ایجاد کردند که فضا برای ارسال پول و سلاح توسط مزدوران به داخل
سوریه، مهیا شد.

این دیپلمات ایرانی 70 درصد از مخالفان مسلح در سوریه را وابسته به گروه "جبهه النصره" دانست.

"جبهه النصره" از جمله گروه های تندرو مسلح و اسلامگراست که در حال جنگ با نیروهای بشار اسد رئیس جمهور سوریه است. این گروه از سوی آمریکا در فهرست سیاه سازمان های تروریستی قرار داده شده است.(عصر ایران)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها