jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۹۴۲۴۲   ۱۸ مرداد ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۴

شنا، شمشیربازی، دوچرخه‌سواری و...

حضور در المپیک؛ ‌سقف آمال

در مقابل رشته‌های کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو که ورزشکارانشان تمام مدال‌های تاریخ ورزش ایران در المپیک‌ها را به دست آورده‌اند، رشته‌هایی هم هستند که قدمت حضورشان در المپیک کم نیست، اما به حذف زودهنگام ورزشکارانش در این آوردگاه بزرگ عادت کرده‌ایم، رشته‌هایی نظیر شمشیربازی، شنا، دوچرخه‌سواری و دوومیدانی.‌ می‌گویند اولین ورزشکار ایرانی که در عرصه المپیک حضور پیدا کرد یک شمشیرباز به نام فریدون ملکوم بود که سال 1900 در المپیک پاریس به رقابت پرداخت و در نهایت نوزدهم شد. 112 سال از این واقعه تاریخی می‌گذرد، اما انگار شمشیربازی ما در تمام این سال‌ها به اندازه یک سر سوزن هم پیشرفت نکرده است. در المپیک 2012 لندن تنها نماینده شمشیربازی ایران مجتبی عابدینی بود که در نخستین دیدار خود در اسلحه سابر بازی‌های المپیک مقابل نماینده رومانی تن به شکست 15بر 7 داد و از دور رقابت‏ها کنار رفت.

اولین حضور دوومیدانی ایران در المپیک هم به سال 1952 هلسینکی برمی‌گردد که علی باغبانباشی در دوهای 3 هزار و 5 هزار متر شرکت کرد. با این حال با گذشت 60 سال، جز یک استثنا به نام احسان حدادی در پرتاب دیسک، هنوز هم در رشته‌های مختلف دوومیدانی حرفی برای گفتن نداریم. امسال هم مثل المپیک 2008 پکن، حدادی تنها دوومیدانی کاری خواهد بود که شانس رقابت در فینال را دارد. طی روزهای گذشته امین نیکفر در پرتاب وزنه با ثبت رکورد 18 متر و 68 سانتی‌متر سی و سوم شد، کاوه موسوی در پرتاب چکش با ثبت رکورد 72 متر و 70سانتی‌متر بیست و دوم شد و محمد ارزنده نیز با در پرش طول با حدنصاب 7 متر و 84سانتی‌متر از صعود به فینال بازماند.

دیگر ورزشکاران ناموفق کاروان ورزشی کشورمان در المپیک 2012 لندن دوچرخه‌سواران بودند. امیر زرگری، علیرضا حقی و مهدی سهرابی سه رکابزن کشورمان در همان روز نخست المپیک در بخش استقامت جاده به رقابت با دوچرخه‌سواران المپیکی پرداختند، اما دو تای آنها به خط پایان نرسیدند و سهرابی هم در حالی مسیر 250 کیلومتری مسابقه را با موفقیت به پایان برد که تنها یک نفر بعد از او از خط پایان گذشت.

در شنا هم فاصله شناگران ما با شناگران مطرح دنیا کاملا محسوس است. در المپیک 2012 لندن محمد بیداریان تنها نماینده شنای ایران بود و مطابق با انتظار فقط یک بار فرصت پیدا کرد که تن خود را به آب بزند. او در دور مقدماتی شنای 100 متر آزاد حدنصاب 52 ثانیه و ۹۳صدم را به نام خود به ثبت رساند و در میان 56 شناگر در مکان نازل چهل و نهم قرار گرفت. جالب است بدانید دراولین حضور شناگران ایرانی در المپیک، حیدر شونجانی تنها نماینده ایران در المپیک 1964 توکیو بود که او هم در 100 متر آزاد شنا کرد و با حدنصاب یک دقیقه و 2 ثانیه در مکان شصت و ششم قرار گرفت. در این 48 سال شنای ما به اندازه 10 ثانیه در 100 متر آزاد پیشرفت داشته، اما برای رسیدن به فینال باید 5ثانیه دیگر هم این رکوردها کاهش پیدا کند که با این روند شاید در 24 سال آینده هم چنین اتفاقی نیفتد.

رضا پورعالی / گروه ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

در افغانستان همه مشتاق شروع مجدد گفتگوهای صلحند. اما فرجام این مذاکرات بنفع کیست؟ بی‌رغبتی طالبان برای شرکت در محفل استانبول سبب شده برخی گمان کنند آنها از گفتگو فراریند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر