jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۸۶۵۳۴   ۲۱ تير ۱۳۹۱  |  ۱۰:۴۵

این روزها هنگام جمع‌آوری اسباب سفر گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌هایمان را هم برمی‌داریم. دانشگاه ایالت میشیگان آمریکا، بررسی جالبی درباره تغییرات عادات سفر در مردم کرده است.

امروزه حتی برای کسانی که تعطیلات خود را سپری می‌کنند، شبکه اینترنت و وسایل الکترونیکی به صورت گسترده همه جا پیدا می‌شود و ضروری است. در چنین شرایطی، تفکیک ابزارهای دیجیتالی کار سختی شده و استفاده از آنها تقریبا همگانی است.

کریستین وگت، محقق دانشگاه میشیگان می‌گوید: در سال‌های پیش، مردم مجبور بودند برای ارتباط با هم از باجه‌های تلفن عمومی استفاده کنند یا برای هم کارت‌پستال و نامه پست کنند. تحقیقات ما تأثیر ژرف فناوری اطلاعات (آی‌تی) را برزندگی روزمره و حتی سفرهای مردم نشان می‌دهد.

تعداد افرادی که از گوشی‌های موبایل هوشمند استفاده می‌کنند، سه‌برابر شده و فناوری اینترنت بی‌سیم (وایرلس) که در خانه‌ها و به طور معمول 25 درصد استفاده می‌شود، هنگام سفر 40درصد مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد.

مردم برای کار و شغل خود 70 درصد از اینترنت استفاده می‌کنند، حال آن که در حین سفر این میزان به 80 درصد می‌رسد.

افراد هرچه بیشتر و بیشتر از لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های خود استفاده می‌کنند و دلیل آن هم فقط برنامه‌ریزی برای سفر نیست.

از هنگامی که فناوری وای‌فای در اکثر شهرها و مناطق مختلف قابل استفاده و دسترسی شده است، مردم برای اموری مانند چک کردن وضع هوای محلی، برنامه زمان‌بندی حمل و نقل‌ها، رزرو رستوران‌ها، جستجوی مسیرهای دوچرخه‌سواری و بسیاری موارد دیگر سراغ وسایل دیجیتال خود می‌روند و از آنها استفاده می‌کنند.

مریم درودیان - جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو