jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۶۸۷   ۲۷ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۶

درگیری‌های خونین میان انقلابیون با نیروهای شورای نظامی حاکم 8 کشته و 347 زخمی برجا گذاشته است

روز خونین مصر

درگیری های خونینی که میان انقلابیون مصر و هواداران دولت منصوب نظامیان حاکم در قاهره - پایتخت - ظرف 2 روز اخیر رخ داده ، بنا به گزارش ها جان 8 نفر را گرفته و موجب زخمی شدن 347 نفر دیگر شده است. در حالی که کانون درگیری‌ها در روز جمعه ساختمان نخست‌وزیری و مجلس نمایندگان بود، ولی درگیری‌ها ادامه یافت و در ساعات اولیه صبح دیروز به ساختمان وزارت راه کشیده شد.

به گزارش ایرنا، بخشی از ساختمان وزارت راه و ترابری مصر که چسبیده به ساختمان مجلس نمایندگان است تا ساعات بامداد دیروز در آتش می‌سوخت. محوطه مقابل مرکز اطلاعات وابسته به شورای وزیران هم دچار حریق شده و آتش‌سوزی تا بامداد روز گذشته ادامه داشت. اصلی‌ترین تجمع معترضان دیروز در خیابان قصر العینی بود. در حین این ناآرامی‌ها برخی افراد فرصت‌طلب درصدد سرقت از وزارت راه بودند که با اعلام به‌موقع مردم و اقدام سریع ارتش، این اقدامات ناکام گذاشته شد.

درگیری‌های دیروز بین تظاهرات‌کنندگان و گروهی که با لباس غیرنظامی در اطراف وزارت راه مستقر بودند، اتفاق افتاد. برخی از افراد با لباس غیرنظامی یا حتی لباس سنتی کشاورزان روی بام ساختمان وابسته به وزارت راه مستقر شده بودند و به سوی تظاهرات‌کنندگان سنگ پرتاب می‌کردند. تظاهرات‌کنندگان هم برای مقابله با آنها ساختمان را به آتش‌ کشیدند تا دود حاصله مانع از دید افراد حاضر بر بام ساختمان شود.

درگیری‌های خونین جمعه

درگیری‌های تازه مصر از آنجا نشأت می‌گیرد که بسیاری از انقلابیون، تشکل‌ها و احزاب سیاسی و انقلابی مصر پس از کناره‌گیری عصام شرف، نخست‌وزیر دولت انتقالی، انتصاب کمال الجنزوری، سیاستمدار کهنه‌کار و بازنشسته رژیم حسنی مبارک به عنوان نخست‌وزیر دولت نجات ملی این کشور توسط شورای عالی نظامی مصر را رد کرده و با انتشار بیانیه‌هایی خواستار انتخاب یکی از شخصیت‌های انقلابی به عنوان نخست‌وزیر دولت نجات ملی شدند. بی‌اعتنایی شورای عالی نظامی مصر به این درخواست باعث شد تا انقلابیون با تجمع و تحصن در برابر دفتر نخست‌وزیری مصر اعلام کنند که اجازه ورود کمال الجنزوری و اعضای کابینه وی را به مقر دولت در قاهره نخواهند داد.

گرچه بیش از یک هفته از ادای سوگند الجنزوری و کابینه‌اش می‌گذرد، ولی تاکنون وی موفق به تشکیل جلسات دولت خود نشده است، به همین منظور نیروهای امنیتی و نظامی مصر روز جمعه با یورش به جمع این تحصن‌کنندگان سعی در متفرق کردن آنها داشتند. به گزارش منابع خبری، حمله و یورش نظامیان مصری به سمت مردم معترض و درگیری‌های شدیدی که رخ داد، منجر به کشته شدن 8 نفر و زخمی شدن 347 نفر دیگر شد. در میان کشته‌شدگان شیخ عماد عفت امین، دبیرکل فتوای الازهر نیز به چشم می‌خورد.

در واکنش به این حملات، جماعت اخوان المسلمین با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام نقش نداشتن در تحصن‌های اخیر، خواستار عذرخواهی شورای عالی نظامی مصر و مجازات عاملان این جنایت شد. شیخ علی الجمعه، مفتی الازهر نیز با انتشار بیانیه‌ای به قتل رساندن عماد عفت امین، دبیرکل فتوای الازهر را محکوم کرد. از سوی دیگر، گرچه الجنزوری در کنفرانس مطبوعاتی ظهر دیروز خود کوشید با دفاع از ارتش و پلیس تظاهر‌ات‌کنندگان را به آرامش دعوت کند، اما از آنجا که بخشی از اعتراض‌ها متوجه شخص وی بود، معترضان هیچ واکنش مثبتی به سخنان او نشان ندادند. نخست‌وزیر مصر در کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار کرد: شماری از افراد که ضدانقلاب مردمی مصر هستند، برای برهم زدن ثبات کشور تلاش می‌کنند.

احتمال پیروزی دوباره اسلامگرایان

تحولات یاد شده در حالی در مصر رخ می‌دهد که براساس نتایج غیررسمی اعلام شده از شمارش آرای مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر (مجلس ملت) اسلامگرایان موفق شدند بار دیگر اکثریت آرا را به خود اختصاص داده و پیروزی مرحله اول را تکرار کنند. به گزارش فارس، براساس نتایج غیررسمی اعلام شده، حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی جماعت اخوان‌المسلمین تاکنون موفق به کسب بیش از 50 درصد آرا شده است. پس از حزب آزادی و عدالت، حزب سلفی النور موفق به کسب 20 درصد آرا شد تا پس از آن جناح المصریه و حزب اسلامگرای الوسط قرار گیرد.مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر در 9 استان جیزه، المنوفیه، الشرقیه، الاسماعیلیه، بنی‌سویف، سونز، البحیره، سوهاج و اسوان طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته برگزار شد تا‌ حدود 18 میلیون مصری برای انتخاب 180 نماینده پای صندوق‌های رای حضور یابند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر