jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۴۴۵۱۳   ۱۸ آذر ۱۳۹۰  |  ۱۷:۲۱

افراد خوش خواب از این پس عذر موجهی برای ماندن بیشتر در رختخواب دارند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به همراه همکاران آلمانی خود در دانشگاه لودویگ ــ ماکسی میلیان در مونیخ، مطالعه‌ای را درباره عادات خواب افراد انجام دادند.

این دانشمندان در مورد عادات خواب 10 هزار داوطلب اروپایی، از جمله این‌که در شبانه روز چند ساعت می‌خوابند یا برای خواب، از داروهای خواب آور استفاده می‌کنند یا خیر، تحقیق کردند.

این مطالعه که بر روی 10 هزار اروپایی (از کرواسی، هلند، ایتالیا، آلمان، استونی و...) صورت گرفت، نشان می‌دهد که افراد دارای ژن ABCC9 نسبت به افرادی که این ژن را ندارند، نیاز دارند حداقل نیم ساعت بیشتر در شبانه روز بخوابند.

براساس این مطالعه که در مجله روان پزشکی مولکیولار Molecular منتشر شد، این محققان همچنین دریافتند این افراد به طور متوسط نیاز به حداقل هشت ساعت خواب در طول شب دارند.

بنابر اعلام پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته، این مطالعه با گرفتن خون، برای تشخیص این ژن نیز همراه بود.

بر اساس این آزمایش ها، از هر پنج اروپایی، یک نفر دارای این ژن است که مدت خواب را طولانی می‌کند. هر چند که علم ژنتیک می‌تواند بخشی از تفاوت‌های افراد را در مورد عادات خواب توضیح دهد، اما عوامل دیگری چون تغذیه ناسالم، الکل، استرس و غیره نیز می‌تواند در مدت و کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

برای آنکه بدانیم آیا کمبود خواب داریم یا نه، فقط کافی است به علامت‌هایی که از بدنمان ارسال می‌شود، گوش کنیم: وقتی گرسنه ایم، این احتمال بیشتر می‌شود.

بر اساس آمار ارائه شده از موسسه ملی خواب فرانسه ، بیش از یک سوم فرانسوی ها دچار اختلالات خواب هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو