jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۵۵۶۶   ۲۸ مهر ۱۳۹۰  |  ۰۸:۰۵

اتهام به ایران برای طراحی توطئه ترور در خاک آمریکا اگرچه آنقدر محیرالعقول است که حتی شخصیت‌ها و محافل بسیاری در غرب هم آن را باور نکرده‌اند، اما اگر از دریچه تحولات منطقه و آنچه در چند ماه گذشته روی داده است نگاه کنیم، طراحی چنین سناریویی از طرف آمریکا امری بسیار محتمل و قابل انتظار بوده است.

واقعیت آن است که تحولات ناگهانی منطقه همه بازیگران بین‌المللی را غافلگیر کرد، البته پس از این غافلگیری، بازیگران با همه ظرفیت و توان به موضوع ورود کردند تا منافع خویش را هر چه بیشتر تامین کنند، قضاوت قاطبه تحلیلگران این است که برآیند دستاوردهای قابل اعتنای تحولات امروز به سمت ایران است و آمریکا و دوستانش با وجود برخورداری از امکانات مادی و غرور فراوان، شاهد تمایل بسیار بالای نخبگان و بازیگران جدید برآمده از متن توده‌های منطقه به ایران و انقلاب اسلامی هستند، بخشی از این تمایل و تعامل نگران‌کننده برای غرب حاصل تلاش‌های سیاسی و فرهنگی است و بخش بزرگی از آن هم نتیجه ظرفیت‌های عظیم انقلاب اسلامی و اشتراکات فراوان ایران با مسلمانان منطقه است.

سقوط رژیم‌های متحد آمریکا در منطقه اگرچه خوشایند دولتمردان آمریکا نیست، اما آنها به دلیل غرور و توان مالی بر این گمان‌اند که می‌توانند به دنبال فرصت‌های جدید در خاورمیانه و شمال آفریقا باشند.

با وجود این نزدیک شدن ملت‌های مسلمان منطقه و ایران و نخبگان دو طرف به یکدیگر نگرانی عمده این روزهای آمریکاست که به شکل‌های مختلف در گفتار و کردار مقامات آنها مورد تاکید قرار دارد، از این رو طراحی توطئه ترور حرکتی است برای سرگرم ساختن و درگیر کردن ایران و ایجاد فاصله بین ایران و بازیگران و نخبگان جدید منطقه.

می‌توان انتظار داشت تا وقتی که موج بیداری اسلامی و بهار عربی در جریان است، طراحی و فشار آمریکا و غرب علیه ایران در سه محور هسته‌ای، حقوق بشر و تروریسم با شدت و حدت بیشتری دنبال شود، چرا که به نظر آمریکا و غرب، ایران باید درگیر پرونده‌های متعددی که برایش می‌سازند بشود و در عین حال کار و تعامل با ایران برای بازیگران جدید منطقه پرهزینه شود.

آگاهی نسبت به این موضوع و خواندن بازی حریف موضوعی است که اتخاذ آرایش مناسب در داخل و خارج و حرکت هوشمندانه را در مقطع کنونی الزامی می‌سازد.

در فصل بیداری اسلامی در منطقه، ایرانیان باید کمربندها را محکم‌تر بسته و با توطئه‌های بیشتر و پیچیده‌تری پنجه در پنجه باشند.

جلال برزگر - دبیرگروه سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر