jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۶۶۰۹ ۲۹ تير ۱۳۹۰  |  ۱۶:۵۴

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان گفت: غار «آویشو» که با انتهایی ناشناخته در منطقه‌ای کوهستانی در قلب جنگل‌های «شاندرمن» قرار دارد، در فهرست آثار ملی ثبت شد.

به گزارش ایسنا، امید عزیزی بیان کرد: با پیگیری‌های متعدد و در راستای حفظ و نگهداری آثار و میراث تاریخی، طبیعی و معنوی، اثر ارزشمند طبیعی غار آویشو پس از طی مراحل و تشریفات قانونی لازم، در همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار با شماره‌ی 90 در فهرست آثار ملی طبیعی کشور به ثبت رسید.

او افزود: از زمان ثبت اثر، ضمن رعایت حقوق، هرگونه اقدام و عملیاتی که به تخریب یا تغییر در اصالت اثر منجر شود، ممنوع است.

غار آویشو با انتهایی ناشناخته در منطقه‌ای کوهستانی در قلب جنگل‌های شاندرمن و در حدود 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن قرار دارد. این غار چند سال پیش توسط افراد بومی منطقه شناسایی شد. آویشو به‌لحاظ ساختاری از غارهای منحصربه‌فرد است که در سنگ‌های آهکی ایجاد شده است. قدمت این غار به حدود 75میلیون سال پیش می‌رسد. در این غار، هفت آبشار و شمار زیادی قندیل وجود دارد.

ماهیت علمی غار به‌عنوان یک میراث گران‌بهای زمین‌ساختی و توانایی محیطی اطراف آن، انواع مختلفی از گردشگری از جمله اکوتوریسم، ژئوتوریسم، توریسم ورزشی، گردشگری زیست‌محیطی و گردشگری ماجراجویانه متناسب با محدوده‌ی غار را مساعد کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر